طوفان سنگین با احتمال سونامی در راه است، آقای رییس جمهور!

By | 2020-02-17

این افراد در روزهایی که در قدرت نبودند، در سخنرانی‌های‌شان، روز روشن را برای شما شب تار کردند، حالا انتظار دارید وقتی به پارلمان رسیدند با دولت راه بیایند؟

عصرایران؛ مصطفی داننده- ناخدا با کشتی بزرگ به دل دریا زد. او برای انتخاب شدن به عنوان ناخدا رقبای زیادی داشت اما بنا بر تجربه و سابقه‌اش او را به عنوان ناخدای کشتی انتخاب کردند. روزی که کشتی به آب افتاد، سیلی از جمعیتی به کنار اسکله آمدند تا ناخدا و کشتی‌اش را بدرقه کنند. همه امید داشتند این کشتی به سلامت به مقصد برسد.

ماه‌های ابتدایی سفر ناخدا خوب بود. باد می‌وزید، دریا آرام بود و اوضاع به سامان اما هرچه از عمر این سفرپرمخاطره گذشت، اوضاع خراب‌تر شد. گویا برنامه‌ریزی‌های ناخدا درست از آب درنیامد و هر روز بحرانی تازه برای کشتی ایجاد می‌شد. از کوه‌های بزرگ یخی تا طوفان‌های سهمگین.

مردم مانده در اسکله هم دیگر امید چندانی به بازگشت کشتی و ناخدا نداشتند و امیدهایشان ناامید شده بود. در یکی از روزها یکی از ملوان‌ها به ناخدا گفت به کوه‌های بزرگ یخی رسیده‌ایم، بعید است از این کوه‌ها سر به سلامت ببریم. ناخدا اما گفت، زود قضاوت نکن ما عبور می‌کنیم.

به نظر می‌رسید ناخدا امید‌بی‌جا داشت و کوه‌های بی‌رحم یخی انتظار او را می‌کشند تا کشتی‌اش را درهم شکنند.

حالا مثال رییس جمهور روحانی هم شده است مثل این ناخدا. در نشست خبری وقتی از روحانی در مورد مجلس آینده و سختی‌هایش برای دولت پرسیدند گفت: «اینکه در مجلس بعدی شرایط ما سخت می شود هنوز زود است که قضاوت کنیم. توقع من این است که دولت و مجلس بتوانند فارغ از اینکه کدام گروه در مجلس دست بالا را دارد و اصولگرایان بالاتر هستند یا اعتدالیون یا اصلاح‌طلبان، برای پیگیری لوایح ملی کار خود را دنبال کنند. ما نسبت به مجلس آینده هر فرم و شکلی داشته باشد چه اصولگرا باشد چه برخی شان اصولگرا نباشند کار ما این است که به قانون اساسی متعهد باشیم و این میثاق بین ما و مجلس باشد».

نه آقای رییس جمهور! دلخوش به این حرف‌ها نباشید. اصول‌گرایان اگر اکثریت قاطع مجلس را به دست بیاورند که با توجه به آرایش نیروهای سیاسی در انتخابات به دست هم می‌آورند، قطعا روزهای سختی را برای شما و دولت‌تان رقم خواهند زد.

این افراد در روزهایی که در قدرت نبودند، در سخنرانی‌های‌شان، روز روشن را برای شما شب تار کردند، حالا انتظار دارید وقتی به پارلمان رسیدند با دولت راه بیایند؟

این افراد در تمام این سال‌ها تلاش کردند تا دولت را ناکارآمد نشان دهند و به واسطه آن مردم را از رایی که داده‌اند ناامید کنند که برخی تصمیم‌ها و انفعال‌های دولت هم به آنها کمک شایانی کرد.

به نظر می‌رسد رییس جمهور روحانی سال آینده بعد از افتتاح پارلمان یازدهم باید یک پای‌اش در دولت و یک پای‌اش در مجلس باشد. سوال و استیضاح وزرا کم‌ترین کاری است که رقبای سیاسی روحانی در قبال دولت او انجام خواهند داد.

روزهای سخت تر وقتی از راه می‌رسد که جریان رادیکال اصول‌گرا یعنی جبهه پایداری فاتح کرسی‌های سبز مجلس باشد. در آن صورت رییس جمهور حتی خود باید آماده سوال و استیضاح باشد. برخی از نامزدهای منتسب به جبهه پایداری با شعار تغییر روحانی وارد میدان شده‌اند.

قضاوت زودهنگام کار خوبی نیست اما تحلیل رفتار رقبای دولت در مجلس آینده قضاوت نیست یک پیش بینی است درست مثل پیش بینی آب و هوا. توده‌ای هوای سرد و طوفانی انتظار دولت را می‌کشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *