در گزارش تازه جاوید رحمان گزارشگر ویژه حقوق بشر: شواهدی از شکنجه بازداشت‌شدگان در ایران وجود دارد

By | 2020-02-20

متن کامل گزارش تازه جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران، منتشر شد. در این گزارش، به‌طور مشخص به سرکوب اعتراض‌های آبان‌ماه در ایران و وضعیت بازداشت‌شدگان این اعتراض‌ها اشاره شده است. بر اساس این گزارش‌، شواهدی در دست هست که نشان می‌دهد متهمان از حق دسترسی به وکیل انتخابی محروم بوده‌اند و به‌منظور اعتراف‌گیری از سوی ماموران جمهوری اسلامی تحت شکنجه و بدرفتاری قرار گرفته‌اند.

در  گزارش تازه جاوید رحمان که روز چهارشنبه سی‌ام بهمن‌ماه منتشر شد به گستره وسیعی از موارد نقض حقوق بشر در ایران از جمله نقض حقوق اقلیت‌ها، تبعیض علیه زنان، اعدام کودکان، اعدام در ملاعام و نقض حق تجمع و گردهمایی‌ها اشاره شده است.

در این گزارش همچنین اشاره شده است که مجازات اعدام می‌تواند در پاره‌ای از جرایم جنسی از جمله زنا و روابط زوج‌های همجنس اعمال شود.

به‌نوشته جاوید رحمان، در جریان اعتراض‌های آبان‌ماه ایران، دست‌کم ۳۰۴ تن، از جمله ۱۲ کودک، از سوی نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی کشته شده‌اند.

جاوید رحمان در بخش دیگری  از گزارش خود درباره اعتراض‌های آبان‌ماه در ایران، به‌نقل از گزارش‌های تایید نشده، اشاره می‌کند که شمار کشته‌شدگان اعتراض‌‌ها بیش از ۴۰۰ تن است. گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل همچنین، به‌نقل از منابع داخلی ایران، شمار بازداشت‌شدگان اعتراض‌های آبان‌ماه را هفت هزار تن اعلام کرده است.

گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران، در بخش دیگری از گزارش تازه خود، به فشار بر روزنامه‌‌نگاران ایرانی، از جمله احضار و تهدید خانواده برخی از روزنامه‌نگاران شاغل در رسانه‌های فارسی‌زبان خارج از کشور، اشاره کرده است.

به‌نوشته جاوید رحمان، ده‌ها تن از فعالان حقوق اقلیت‌ها، از جمله کردها و ترک‌‌های آذربایجان، در پی اعتراض‌های اخیر در ایران احضار و بازداشت شده‌اند.

جاوید رحمان در گزارش خود به‌طور مشخص به محرومیت زنان ایرانی برای حضور در ورزشگاه‌ها، نیز به‌عنوان مصداقی از قوانین تبعیض‌آمیز علیه زنان، اشاره کرده است.

گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل همچنین برای بار دیگر به وضعیت نسرین ستوده و سایر وکلای بازداشت شده در ایران پرداخته است و همچنین نسبت به اعمال فشار بر معترضان «حجاب اجباری» هم  ابراز نگرانی کرده است.

در این گزارش همچنین به تشدید فشارهای امنیتی بر اقلیت بهایی‌های ایران، از جمله بازداشت ۱۰ تن از آن‌ها طی ماه‌های گذشته، از سوی حکومت جمهوری اسلامی اشاره شده است.

گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل، همچنین در بخش دیگری از گزارش خود به تاثیر منفی تحریم‌های اقتصادی ایالات متحده بر حق به بهداشت و سلامت و نیز تامین غذا جامعه ایران اشاره کرده است.

گزارش تازه جاوید رحمان قرار است نهم ماه مارس، در جلسه آتی شورای حقوق بشر سازمان ملل، در ژنو ارائه شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *