اعتراضات آبان: ۱۵ سال حبس برای دو عضو یک خانواده

By | 2020-02-26

دادگاه انقلاب تهران مریم علی‌شاهی و فرزندش، مهیار منصوری، از بازداشت‌شدگان اعتراضات آبان‌ماه در ایران را مجموعا به ۱۵ سال حبس تعزیری محکوم کرد.

وب‌سایت هرانا نوشته که این مادر و فرزند، ۲۵ آبان سال ۹۸ در تهران بازداشت شده بودند.

بر اساس این گزارش، مریم علی‌شاهی و پسرش مهیار منصوری توسط دادگاه انقلاب تهران به ترتیب به ۹ سال و شش سال حبس تعزیری محکوم شدند.

شعبه ۲۴ دادگاه انقلاب تهران، مریم علی‌شاهی را بابت اتهام «اجتماع و تبانی» به ۵ سال حبس، بابت اتهام «توهین به رهبری» به ۲ سال حبس، بابت اتهام‌های «تبلیغ علیه نظام» و «اخلال در نظم و آسایش عمومی» هر یک به یک سال حبس و در مجموع به ۹ سال حبس تعزیری محکوم کرده است.

مهیار منصوری هم بابت اتهام «اجتماع و تبانی» به ۵ سال حبس، بابت اتهام «تبلیغ علیه نظام» به یک سال حبس و در مجموع به شش سال حبس تعزیری محکوم شده است.

هرانا نوشته در صورت قطعی شدن این حکم و اعمال ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی، از این میزان، مجازات اشد یعنی ۵ سال حبس تعزیری در خصوص هر یک از آنها قابل اجرا خواهد بود.

با این حال این مادر و فرزند نسبت به حکم صادره اعتراض کرده و روز سه‌شنبه، ششم اسفندماه ۱۳۹۸، پرونده آنها برای رسیدگی مجدد به شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر استان تهران ارجاع داده شد.

در همان روز، «بنیاد عبدالرحمن برومند برای حقوق بشر در ایران» اعلام کرد پنج نفر از بازداشت‌شدگان در اعتراض‌های آبان ۹۸ در مجموع به حدود ۳۰ سال زندان محکوم شده‌اند.

اسامی این افراد، محمد اقبالی‌گلهین، سمیرا هادیان، گیتا حر، مژگان اسکندری و محمد حجازی‌فر عنوان شده است.

سه روز قبل از آن نیز خبرگزاری هرانا گزارش داده بود که امیرحسین مرادی، سعید تمجیدی و محمد رجبی، سه شهروندی که در جریان اعتراض‌های آبان ۹۸ بازداشت شده بودند، به اعدام محکوم شده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *