آمریکا تحریم‌های جدیدی علیه افراد و شرکت‌های مرتبط با سپاه پاسداران وضع کرد

By | 2020-03-26

ایالات متحده در راستای برنامه خود برای «مقابله با تروریسم» روز پنج‌شنبه هفتم فروردین تحریم‌های جدیدی علیه افراد و شرکت‌های مرتبط با سپاه پاسداران و مستقر در عراق وضع کرد.

این نخستین تحریم‌های آمریکا علیه ایران در سال ۱۳۹۹ است.

بر اساس اطلاعیه وزارت خزانه‌داری آمریکا، ۱۵ شخص حقیقی و پنج شرکت تجاری مشمول این تحریم‌ها هستند. این اطلاعیه می‌گوید که اشخاص و شرکت‌های تجاری تحریم‌شده در حوزه‌های کشتی‌رانی، خرید و فروش، ساخت‌وساز و مواد شیمیایی فعال هستند.

نمایی از وزارت خزانه‌داری ایالات متحده در واشینگتن

فهرست وزارت خزانه‌داری آمریکا از ۱۱ شهروند ایرانی، چهار شهروند عراقی و همچنین شرکت‌ سهامی خاص متاجر نوین مدائن، شرکت سامان شیمی خاورمیانه، ستاد بازسازی عتبات عالیات، شرکت بهجت الکوثر و شرکت خدمات حمل‌ونقل دریایی الخمائل نام برده است.

دو نفر از اشخاص تحریم‌شده حسن پلارک و محمد جلال‌مآب، روسای سابق و کنونی «ستاد بازسازی عتبات عالیات» هستند که قاسم سلیمانی، فرمانده پیشین نیروی قدس سپاه پاسداران، آنها را به این سمت گماشته بود.

رادیو فردا پیش از این در گزارشی به فعالیت‌های ستاد بازسازی عتبات عالیات پرداخته بود که از حدود شش سال قبل فعالیت خود را آغاز کرد و چندین پروژه در عراق دارد؛ ستادی که برخی از منصوبان و نزدیکان رهبر جمهوری اسلامی در ساختار تشکیلاتی آن حضور دارند از جمله نماینده ولی‌فقیه در نیروی قدس، نماینده ولی‌فقیه در ستاد بازسازی عتبات عالیات، معاون امور بین‌الملل دفتر رهبر جمهوری اسلامی، رئیس شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه و رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه ایران.

اسامی دیگر اشخاص تحریم‌شده به این شرح است: مسعود شوشتری پوستی، حسن صبری‌نژاد، سیدرضا موسوی‌فر، ولی قلی‌زاده، مهدی قاسم‌زاده، علیرضا فداکار، ماشالله بختیاری، علی فرهان اسدی، محمد سعید عذافه البهادلی، محمد الغریفی، شیخ عدنان الحمیداوی، علی حسین المنصوری و سید یاسر موسوی.

به گفته وزارت خزانه‌داری ایالات متحده، این اشخاص و شرکت‌های تجاری با سپاه پاسداران و نیروی قدس مرتبط بوده‌ و اسلحه‌های مرگباری را نیز تحویل شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران در عراق از جمله «کتائب حزب‌الله» و «عصائب اهل حق» داده‌اند.

آمریکا در آخرین روز سال گذشته نیز پنج شرکت مستقر در امارات متحده عربی را به اتهام خرید نفت ایران تحریم کرد، امری که نشان از ادامه سیاست موسوم به «فشار حداکثری» آن بر جمهوری اسلامی ایران دارد.

تحریم‌های جدید علیه ایران در حالی وضع می‌شود که فراخوان‌های متعددی برای کاهش تحریم‌ها در شرایط کنونی که ایران درگیر بحران ویروس کرونا است داده شده، از جمله سازمان ملل متحد گفته است که به دلیل حفاظت از حقوق و جان میلیون‌ها نفر باید در این تحریم‌ها بازنگری شود.

چین، روسیه و پاکستان نیز خواستار لغو تحریم‌ها شده‌اند. آمریکا اما می‌گوید که کمک‌های بشردوستانه و تجهیزات پزشکی مشمول تحریم‌ها نبوده است.

راديو فردا:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *