احضار تعدادی از دانشجویان امیرکبیر به دلیل شرکت در مراسم جانباختگان هواپیمای اوکراینی

By | 2020-04-29

فعالان دانشجویی ایران از احضار تعدادی از دانشجویان دانشگاه امیرکبیر (پلی‌تکنیک) به کمیته انضباطی این دانشگاه، به دلیل شرکت در مراسم گرامی‌داشت جانباختگان پرواز هواپیمای اوکراینی خبر داده‌اند.

کانال تلگرامی «فریاد پلی‌تکنیک»، روز سه‌شنبه نهم اردیبهشت، احضار این دانشجویان را با توجه به تعطیلی دانشگاه‌ها به دلیل شیوع ویروس کرونا، «شرم‌آور» خوانده است.

در بیانیه‌ای که در این کانال فعالان دانشجویی منتشر شده، آمده است: «گویا دانشگاه فرصت‌هایی را که دانشگاه تعطیل است، غنیمت شمرده و از آن برای قلع و قمع دانشجویان استفاده می‌کند؛ کمااینکه این کار پیش‌تر نیز مسبوق به سابقه بوده و دانشگاه حتی با بی اعتنایی به آیین‌نامه سراسر ظالمانه خودشان، در بازه‌ امتحانات و تعطیلات بین ترم، دانشجویان را به کمیته‌ احضار کرده و به صدور احکام تنبیهی مبادرت کرده است.»

این بیانیه می‌افزاید: «حال ‎شیوه نامه انضباطی جدید، دست مسئولین را بسیار باز گذاشته تا به هرگونه بی‌قانونی و اعمال قدرت وجهه شرعی و اخلاقی و حقوقی بخشیده و دانشجویان دغدغه‌مند را قربانی کنند.»

احضار این دانشجویان در حالی است که ۱۱ نفر دیگر از بازداشت‌شدگان اعتراضات به انهدام هواپیمای اوکراینی توسط سپاه پاسداران در آمل نیز به هشت ماه حبس محکوم شدند.

پیشتر دادگاه انقلاب آمل  پنج نفر از بازداشت‌شدگان اعتراض به انهدام هواپیمای اوکراینی را به شش ماه حبس تعزیری محکوم کرده بود.

بامداد ۱۸ دی سال ۹۸ پدافند هوایی نیروی هوافضای سپاه پاسداران یک هواپیمای شرکت اوکراین اینترنشنال را هدف قرار داد و همه ۱۷۶ سرنشین این هواپیما را کشت.

هنوز جمهوری اسلامی عوامل این انهدام را معرفی و محاکمه نکرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.