بیانیه ۱۱۵ نفر از اساتید دانشگاه و فعالان سیاسی، مدنی و فرهنگی, همکاری همگانی برای جلوگیری از اعدام سه جوان ایرانی

By | 2020-07-15

درپی کشتار صدها نفر از مردم معترض جان به لب رسیده در آبان ماه ۹۸، عطش نظام قدرت و ثروت و فریب حاکم به انتقام گیری از مردم معترض و گسترش جو ارعاب بالاخره به صدور حکم قطعی اعدام برای سه جوان ایرانی؛ امیرحسین مرادی، سعید تمجیدی و محمد رجبی منجر شد. حکمی بیرحمانه که نه تنها به بدیهی‌ترین موازین حقوق بشر که حتی قوانین خود این نظام نیز دهن کجی می‌کند. برخی از وکلای پرونده‌ای که حکم جان ستاندن متهمانش قطعی شده هنوز نتوانسته‌اند به پرونده دسترسی پیدا کنند!

این سه جوان ایرانی جز «اعتراض» که از حقوق اولیه انسانی شان است و در اعلامیه جهانی حقوق بشر (اصل۲۰) بر آن تصریح شده و حتی قوانین داخلی ایران(اصل ۲۷ قانون اساسی) نیز آن را به‌رسمیت شناخته، مرتکب نشده‌اند و به گفته خود در هیچ حرکت تخریبی نیز حضور نداشته‌اند. وانگهی بنا بر کدام قانون و مجوزی مجازات آسیب‌رسانی مردم جان به لب رسیده به برخی اماکن عمومی اعدام است؟ در بسیاری از کشورهای آزاد جهان در صورت بروز شورش‌ها سعی در فهم علل عصیان جامعه و حل و رفع آن دارند. ولی در استبداد دینی حاکم بر ایران، نیروهای امنیتی خود به شکل رذیلانه‌ای تلاش در ایجاد و تشدید خشونت و تخریب دارند.

امروزه هشدار نسبت به وضعیت اسفبار کشور و بروز نارضایتی‌ها و خشم و خیزش اعتراضی مردم، دیگر نه تنها از سوی فعالان سیاسی و کارشناسان مستقل بلکه از زبان بعضی وزرای دولت نیز شنیده می‌شود.

حاکمان ایران اما، هراس و نگرانی‌شان را از این آتش زیرخاکستر نه با پاسخ به مطالبات مردم، تغییر شيوه حکمرانی و حتی بسان دیگر دیکتاتوری‌ها با وعده و وعید ولو ظاهری و عوامفریبانه بلکه با خط و نشان کشیدن برای مردم در رنج و فشار، تکرار سناریوی همیشگی ارعاب و هراس افکنی، تجهيز هرچه بيشتر نيروهای سرکوب و با اعدام بیگناهان بروز می دهند.

ما جمعی متکثر از فعالان سیاسی، مدنی و فرهنگی صدور این احکام وحشیانه را محکوم می‌کنیم و برآنیم که برای توقف ارابه مرگبار حاکمان ایران، همگان فارغ از هرگونه گرایش سیاسی باید دست به دست هم داده و یک صدا افکار عمومی و وجدان ایرانیان و جهانیان و نهادهای حقوق بشری را به یاری بطلبیم تا مانع ادامه این روش جنایتکارانه توسط حاکمان نظام ولایت فقیه شویم.

رهبر جمهوری اسلامی که شخصا فرمان آتش گشودن به سینه پیر و جوان و زن و مرد معترض از کم درآمدترین اقشار جامعه را صادر کرده است، مسئولیت اصلی را در این خونریزی و کشتار برعهده دارد. برای توجیه این جنایت، او حتی معنای مستضعف را که روزی سنگ‌شان را به سینه می‌زد، تغییر داد. وی و همه کسانی که در این سرکوب سیستماتیک و خشونت و خونریزی عریان مشارکت دارند روزی نه چندان دور باید پاسخگوی اعمال خویش در پیشگاه ملت بزرگ ایران باشند.

اینک ما فارغ از هر گرایش سیاسی که داریم با صدای بلند انزجار خود را از صدور حکم اعدام برای سه جوان هموطن‌مان اعلام می کنیم و از هر طریقی که بتوانیم برای توقف اجرای این حکم ضدانسانی تلاش خواهیم کرد. ما از همه آزادیخواهان جهان در این تلاش یاری می طلبیم.

* ترجمه فشرده ای از مفاد این بیانیه پرامضاء برای برخی مراکز و نهادهای حقوق بشری ارسال می‌شود.

اسامی به ترتیب حروف الفباء:
آينده آزاد، داریوش آشوری، مهرداد احمدزاده، فريد اشکان، بیژن افتخاری، علی افشاری، محمدجواد اکبرین، بهرام امامی، آسيه امينی، مهدی امینی‌زاده، وهاب انصاری، محمد اوليائی فرد، رضا باقری، حسین بحیرایی، محمد برقعی، نسترن بزازی، مهرداد بهارآرا، سهراب بهداد، عصمت بهرامی، بهروز بيات، بيژن پوربهنام، حسين پورجانکی، محمد پوردوائی، احمد پورمندی، علی پورنقوی، اميرحسين پويا، بيژن پيرزاده، مريم تنگستانی، نیره توحیدی، ئالان توفيقی، رسول تيهوئيان، مهدی جامی، حسن جعفری، سمیرا جمشیدی، فرزاد جواهری، جعفر حسين زاده، اسماعيل ختائی، بهروز خليق، جمشيد خون‌جوش، فرهاد داوری، مهرداد درویش پور، شيرين دخت دقيقيان، فواد روستایی، سعید رهنما، اسماعيل زرگريان، حسن زهتاب، مسعود سفری نسب، کيومرث سلطان‌آبادی، سيامک سلطانی، ساسان سليمانی، محمد سليمانی، معصومه شاپوری، بیژن شاهمرادی، منصوره شجاعی، مازيار شکوری گيل چالان، محمود شوشتری، راحله طارانی، اشکبوس طالبی، پیمان عارف، هژیر عطاری، رضا علامه‌زاده، کاظم علمداری، احمد علوی، رضا علوی، محمدصادق علی‌اصغری، رضا علیجانی، محمود عليزاده لسانی، مناف عماری، مهدی فتاپور، حسن فرشتيان، ویدا فرهودی، سيامک فريد، سياوش قائنی، ماشاالله قدسی، فرخ کابليان، صادق کار، بهزاد کريمی، رضا کريمی، علی کشتگر، حميد کوثری، پروین کهزادی، جلال کيابی، حسن گلشاهی، سهيلا گلشاهی، مهديه گلرو، منوچهر گلشن، منوچهر لرستانی، رحمان ليوانی، عفت ماهباز، يوسف محمدی، پرویز مختاری، رضا مسموعی، مهران مصطفوی، هایده مغیثی، باويان ملک، پروين ملک، کيوان ملکی، امير ممبينی، مهدی ممکن، علی‌اکبر موسوی (خوئینی)، یاسر میردامادی، مهران ميرفخرائی، حسن نايب هاشم، احمد نجاتی، فرهاد نعمانی، محسن نکومنش، مهدی نوربخش، مرتضی نيکی، پروين همتی، توران همتی، فرهاد یگانه، حسن يوسفی اشکوری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.