محمدباقر نوبخت، رییس سازمان برنامه و بودجه: نمی‌توانیم حتی نفت را در برابر غذا و دارو بفروشیم

By | 2020-08-22

محمدباقر نوبخت، رییس سازمان برنامه و بودجه در ایران اعلام کرد این کشور حتی قادر به فروش نفت خود در برابر غذا و دارو هم نیست. 

نوبخت، روز شنبه اول شهریور، در یک برنامه تلویزیونی، با اشاره به افزایش تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی گفت: «اگر قبلا نفت در برابر غذا را به عنوان یک مجازات سنگین برای ایران  پذیرفته بودند، اما در شرای کنونی نه تنها نفت را در ازای غذا که حتی در ازای دارو هم نمی‌توانیم بفروشیم.»

او با تاکید بر این که تفاوت تحریم‌ها گذشته و کنونی علیه ایران همین موضوع «نفت در برابر غذا» است، ادامه داد: «حال با این فشار به ورود ویروس کرونا هم برخوردیم… منابع دولت تقلیل پیدا کرده و ما باید با برنامه‌ریزی هزینه‌های خود را مدیریت کنیم.»

سه هفته پیش، خبرگزاری رویترز در گزارشی از کاهش چشمگیر فروش نفت ایران و مشکلات این کشور در زمینه خرید مواد غذایی و دارو خبر داد.

با خروج آمریکا از توافق هسته‌ای و بازگشت دوباره تحریم‌ها علیه ایران و به ویژه تحریم بانک مرکزی جمهوری اسلامی، درآمدهای نفتی ایران شدیدا کاهش پیدا کرد.

با وجود این که مواد غذایی و دارو از تحریم‌ها معاف‌اند، بانک‌ها و دولت‌ها برای انتقال پول به ایران یا دریافت پول از ایران تمایلی ندارند.

نوبخت در این زمینه به پیش‌بینی «یک و نیم میلیون بشکه نفت در سال ۹۹» اشاره کرد و گفت: «پیش‌بینی‌ها مشخص کرده بود که برخی از کشور‌ها می‌توانند از ما نفت خریداری کنند.»

این اظهارات در حالی است که به تازگی آمریکا محموله سوخت ایرانی چهار کشتی به مقصد ونزوئلا را توقیف کرده و براساس اعلام وزارت دادگستری آمریکا، میزان سوخت این کشتی‌ها معادل یک میلیون و ۱۱۶ هزار بشکه بود.

گشایشی که به ثمر نرسید

همچنین دولت روحانی قصد داشت در یک طرح «گشایش اقتصادی»، نفت ایران را در بازار بورس پیش‌فروش کند، اما این طرح علیرغم تبلیغات وسیع تاکنون عملی نشده است.

با وجود مخالفت‌های گسترده علیه طرح «گشایش اقتصادی» دولت، رییس سازمان برنامه و بودجه گفت این طرح را که «هنوز به طور رسانه‌ای و دقیق مطرح نکرده‌ایم.»

او از نمایندگان مجلس خواست «فعلا راجع مباحث مطرح شده در جلسات مصاحبه و اظهارنظری نداشته باشند که اذهان عمومی دچار سردرگمی شوند.»

نوبخت با اشاره به این که «در تجارت و فروش نفت می‌توانستیم موفق‌تر باشیم»، به شیوه اتخاذ تصمیم‌ در این زمینه در جلسه سران قوا اشاره کرد که به قول او از حمایت رهبر جمهوری اسلامی هم برخوردار است.

اما این در حالی است که پیشتر یک نماینده مجلس، از مخالفت قالیباف و رییسی، روسای مجلس و قوه قضاییه با تصمیم دولت درباره پیش‌فروش نفت در بورس خبر داده است.

همچنین پیشتر اتخاذ تصمیم افزایش شدید و ناگهانی قیمت بنزین در جلسه سران قوا نیز منجر به اعتراضاتی علیه تصمیم‌گیری این جلسه و نادیده گرفتن نهادهایی مثل مجلس شده بود.
ایران اینترنشنال:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.