رسانه‌های روسیه: ایران پهپاد ارمنستان را سرنگون کرد

By | 2020-10-19

این پهپاد در مرز ایران و جمهوری آذربایجان سرنگون شده و متعلق به ارمنستان است

اخباری مبنی بر سرنگونی یک هواپیمای بدون سرنشین متعلق به نیروهای مسلح ارمنستان در فضای هوایی استان اردبیل ایران منتشر شده‌است.

به گزارش رسانه‌های روسی از جمله ترند و ایویاپرو (Avia.Pro)، نوع این پهپاد که از سوی ایران سرنگون شده هنوز مشخص نیست اما بر اساس گزارش‌های اولیه، یک پهپاد شناسایی بوده‌است.

ویدئویی که ایویاپرو در این خصوص منتشر کرده، نشان می‌دهد که واحد دفاع هوایی ایران پیش از اینکه این پهپاد بتواند به خاک ایران نفوذ کند آن را سرنگون کرده‌است.

در حالی که این پهپاد در مرز ایران و جمهوری آذربایجان سقوط کرده، ایویاپرو ادعا کرده که این پهپاد متعلق به ارمنستان است چون از مسیر ارمنستان در حال پرواز بوده است.

ایویاپرو نوشته است: «چند ساعت پیش، سامانه‌های دفاع هوایی ایران یک پهپاد بدون سرنشین ناشناخته که از مسیر ارمنستان در حرکت بود را هدف قرار داد. هواپیمای بدون سرنشین هنگام نقض مرز کشور منهدم شد. این اولین بار است که نیروهای نظامی ایران به یک هواپیمای بدون سرنشین ارمنی حمله می‌کنند.»

روز ۲۲ مهرماه هم خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی، ایرنا، گزارش داد که یک پهپاد در مزارع روستایی مرزی در داخل ایران سقوط کرده است.

وز شنبه ۱۲ مهر، سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت امور خارجه، در واکنش به اصابت چند خمپاره به خاک ایران در درگیری‌های اخیر آذربایجان و ارمنستان، به دو کشور هشدار داد.

خطیب‌زاده اظهارداشت: «تحرکات در مناطق مرزی کشورمان بطور جدی و با حساسیت تمام از سوی جمهوری اسلامی ایران در حال رصد بوده و در این ارتباط  ضمن اعلام غیرقابل تحمل بودن هرگونه تعرض از سوی هر یک از طرف‌های درگیر در منطقه به خاک کشورمان، به همه طرف‌ها در زمینه مراقبت لازم در این خصوص هشدار جدی می‌دهیم.»

این خبر هنوز در رسانه‌های ایران انعکاس نیافته و مقامات ایرانی واکنشی نسبت به آن نشان نداده‌اند.

درگیری بر سر منطقه ناگورنو-قره‌باغ که درون آذربایجان قرار دارد اما از سال ۱۹۹۴ تحت اختیار نیروهای ارمنی‌تبار قرار دارد از ۲۷ سپتامبر دوباره شعله‌ور شده است. تا کنون بارها توافق آتش‌بس صورت گرفته اما دو طرف آتش‌بس را نقض کرده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.