طرح دخالت ایران در انتخابات آمریکا طی مناظره ترامپ و بایدن: ایران بهای دخالت در انتخابات را پرداخت خواهد کرد

By | 2020-10-23

در جریان آخرین مناظره تلویزیونی دونالد ترامپ و جو بایدن، موضوع دخالت روسیه و ایران در انتخابات ایالات متحده به عنوان یکی از پرسش‌ها مطرح شد و جو بایدن نامزد دموکرات‌ها تاکید کرد که دخالت در انتخابات آمریکا هزینه دارد و روسیه و ایران و هر‌ کشوری که چنین اقدامی انجام دهد بهای این دخالت را پرداخت خواهد کرد.

دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا، و جو بایدن، نامزد دموکرات‌ها در انتخابات آبان ماه، دومین و آخرین مناظره خود را پنج‌شنبه در دانشگاه بلمونت شهر نشویل در ایالت تنسی برگزار کردند.

این مناظره ۹۰ دقیقه‌ای از ساعت ۹ شب به وقت شرق آمریکا (۴:۳۰ بامداد به وقت تهران) با مجری‌گری کریستن ولکر، مجری شبکه ان‌بی‌سی، برگزار شد.

طبق تصمیم کمیسیون مناظرات انتخاباتی، قرار است میکروفن‌های هر یک از نامزدها در هنگام صحبت‌های طرف مقابل به مدت دو دقیقه قطع باشد.

به گزارش واشینگتن‌پست، در اولین مناظره دو نامزد، ترامپ ۷۱ بار و بایدن ۲۲ بار صحبت‌های طرف مقابل و مجری برنامه را قطع کرده بودند.

در ابتدا قرار بود که بین ترامپ و بایدن یک لایه پلکسی‌گلاس نصب شود، اما آسوشیتد پرس گزارش داد چند ساعت پیش از مناظره این دیواره محافظ برداشته شد.

این مناظره در شش بخش ۱۵ دقیقه‌ای برگزار می‌شود که طی آن، ترامپ و بایدن در زمینه مقابله با کرونا، و چگونگی رسیدگی به خانواده‌های آمریکایی، روابط نژادی، تغییرات اقلیمی، امنیت ملی و رهبری کشور نظرات خود را بیان خواهند کرد.

ترامپ در آغاز مناظره  با اشاره به تلاش‌های دولت‌اش برای مقابله با کرونا گفت: ما بزرگترین اقتصاد دنیا رابستیم تا با بیماری مخوفی که از چین آمده مبارزه کنیم، ۸۵ درصد مرگ میر پایین آمده و به مراتب از کشورهای دیگر کمتر است و واکسن طی هفته‌های آینده تکمیل و توزیع خواهد شد، من گرفتار بیماری بودم و درمان پیدا کردم، تحت درمان خاصی قرار گرفتم.

جو بایدن در واکنش به اضهارات ترامپ گفت: ۲۲۰ هزار آمریکایی جان خود را از دست دادند، هر کسی که مسوول باشد برای کنترل نکردن و هرکس مسوول این همه مرگ است نباید به عنوان رییس جمهور باقی بماند، بیش از ۷۰ هزار مورد جدید در روز، تا الان رییس جمهور هیچ برنامه جامعی ندارد.

او افزود: ابزار مورد نیاز را در اختیار می‌گذاریم، روشی که این رییس جمهور به بحران رسیدگی کرده فاجعه آمیز بوده، ای مردم من این را پایان می‌دهم.

ترامپ با اشاره به اقدامات صورت گرفته برای تهییه واکسن کرونا گفت جانسون و  جانسون و مودرنا درباره واکسن فعال هستند. چهارچوب زمانی ما درست است و درباره لجستیکی توزیع آن راحت است، به محض داشتن یک صد میلیون نسخه واکسن آن را فورا می‌فرستیم.

بایدن در پاسخ گفت: ما داریم وارد یک زمستان تاریک می‌شویم و ترامپ هیچ برنامه‌ای ندارد.

رییس‌جمهوری آمریکا خاطرنشان کرد: بایدن می‌گفت من خارجی ستیزی می‌کنم. ماهها پشت من افتاده بود. او با آنفلوآنزای خوکی درست برخورد نکرد. کسی که برنامه‌های او را اداره کرد، گفت فاجعه‌بار بود و نمی‌دانستیم داریم چه می‌کنیم.

نامزد دموکرات‌ها گفت: او بیگانه هراس است، نه به این دلیل که بست که خیلی دیر دستور تعطیلی داد. در ماه ژانویه گفت رییس جمهور چین بسیار شفاف عمل می‌کند، بعد چه اتفاقی افتاد، او عملا هیچ کاری نکرد، از بیمارستان بیرون آمد و گفت نگران نباشید.

ترامپ گفت: ما نمی‌توانیم خودمان را در زیرزمین پنهان کنیم، بایدن دوست دارد خودش را پنهان کند. من نمی‌توانستم هر نشست و ملاقات را بهم بزنم. چیزهای زیادی یاد گرفتم، پزشکان خوبی داشتم. ما باید بهبود پیدا کنیم، نباید کشور را تعطیل کنیم و ببندیم. تقصیر من و جو نیست که این ویروس آمد، تقصیر چین است.

بایدن گفت: مردم دارند یاد می‌گیرند چطور بمیرند، در حالیکه این میگه ما داریم یاد می‌گیریم چطور زندگی کنیم.

بایدن درباره تعطیلی کشور  به دلیل شیوع کرونا گفت: من می‌گویم می‌خواهم جلوی ویروس را بگیرم نه که کشور را ببندم. ایشان به جای رفتن به زمین گلف خود باید مذاکره می‌کرد تا ببیند چه باید کند. ما نیاز به معیار و استاندارد داریم، نرخ تولید باید بالا باشد، سالن ورزشی و میکده باز نشود،اگر باز شد، ایمن باشد.

ترامپ گفت: دموکرات‌ها همه چیز را تعطیل می‌کنند و همه دارند تلف می‌شوند. من می‌خواهم مدارس باز شود، ویروس به معلم‌ها کم سرایت می‌کند، ما نمی‌توانیم کشور را ببنیدیم، آدمها دارند شغل از دست می‌دهند و سوء استفاده‌های مختلفی صورت می‌گیرد. نباید اجازه دهید این وضعیت ادامه یابد. باید کشور را باز کنید. باید از سالمندان حمایت کنیم.

بایدن در پاسخ گفت: باید با ایمنی بازگشایی کنیم. در رستوران‌ها دیوار پلاستیکی باشد، ردیابی بکنیم، آزمایش انجام دهیم. ای معلمانی که بیرون هستید، نمی‌گذاریم خیلی از شما جان خود را از دست دهید.

او افزود: ترامپ در جریان بود این موضوع چقدر خطرناک است اما اطلاع نداد، دوستان او به وال استریت رفتند و گفتند سهام بفروشید.

ترامپ گفت: شما کسی هستید که پول وال استریت را می‌گیرید نه من. ما به پول آنجا نیازی نداریم، پول زیادی داریم.

بایدن درباره تلاش ایران و روسیه برای تاثیرگذاشتن بر انتخابات آمریکا گفت: هر کشوری که در انتخابات آمریکا مداخله کند، بهایش را خواهد پرداخت، مداخله در حاکمیت ایالات متحده آمریکا بها دارد. چرا ترامپ به پوتین هیچ چیزی دراین باره نگفته، نمی‌دانم به ایرانی‌ها چیزی گفته یا نه. در ارتباط با همه چیزهایی که درباره روسیه اتفاق افتاد، چرا این رییس جمهوری نمی‌خواهد با پوتین برخورد کند، نمی‌دانم چرا کاری نمی‌کند.

ترامپ پاسخ داد: بایدن سه و نیم میلیون دلار از روسیه گرفت، یک بار توضیح دهید، من از پولی از روسیه نگرفته و نمی‌گیرم.

رییس‌جمهوری آمریکا گفت: هیچ کس مثل من با روسیه سخت برخورد نکرده است. بایدن داشت ملحفه و بالشت می‌فروخت من با تانک مقابله می‌کردم.

بایدن  در مورد وضعیت مالی خود گفت: من یک سنت و یک پنی از هیچ منبع خارجی در کل زندگی نگرفتم، من ۲۲ سال سابقه مالیاتی را منتشر کردم، ایشان یک سال را هم منتشر نکرد، چین و روسیه به تو خیلی پول می‌دهند.

ترامپ گفت: من طی سالهای اخیر دهها میلیون دلار مالیات داده‌ام، همه‌اش از ۷۵۰ دلار می‌گویند، چین به من پول نمی‌دهد، شما پول می‌گیرید. شما هستید از اوکراین پول می‌گیرید. با من بدرفتاری شده، در سازمان مالیات آمریکا به صورت غیر منصفانه با من بدرفتاری می‌کنند. همه کارها انجام شده به زودی همه اسناد مالیاتی‌ام را منتشر می‌‌کنم.

بایدن گفت: چهار سال است که می‌گویی می‌خواهم منتشر کنم، منتشر کن.

رییس‌جمهوری آمریکا گفت: به مدت سه سال دنبالم می‌آمدند، ۴۸ میلیون دلار خرج کردند تا مدارکم را نگاه کنند و اسنادی مبنی بر تبانی پیدا نکردند، برادر تو در ایران پول کسب کرد.

بایدن گفت: هیچ مساله غیر اخلاقی درباره کار پسرم در اوکراین و چین وجود ندارد. زمانی که ترامپ استیضاح می‌شد، شاهدان گفتند من کارم را خارج از قاعده انجام ندادم، ترامپ می‌خواست به دولت اوکراین رشوه دهد تا علیه من چیزی بگوید، پسر من در چین پولی درنیاورده، این ترامپ است که در آنجا به پول رسیده است.

ترامپ گفت: من حساب‌های بانکی زیادی دارم فهرست آنها موجود است. حساب بانکی من در چین در فهرست موجود است که در سال ۲۰۱۵ بسته شد. من دوست داشتم معاملاتی در چین کنم، اما منصرف شدم. برخلاف بایدن که در آن زمان معاون رییس جمهور بود.

بایدن گفت: حقیقت ندارد. من چین را مجبور می‌کنم براساس مقررات بین المللی رفتار کند، در واقع باید کاری کرد که اوباشی که در کره شمالی هستند و رییس جمهوری چین و روسیه تسلیم شوند. باید از هم پیمانان خود حمایت کنیم.

او افزود: دلیل دارد که ترامپ دارد در حال حاضر از این مساله صحبت می‌کند. مساله خانواده ترامپ و بایدن نیست، مساله خانواده‌های طبقه متوسط است. او نیاز ندارد قسط بدهد تا بچه‌اش به مدرسه برود. این آخرین چیزی است که ترامپ می‌خواهد راجع به آن صحبت کند.

ترامپ درباره مواضع دولتش در مورد کره شمالی گفت: وقتی با اوباما در کاخ سفید صحبت کردم ، گفت بزرگترین معضل کره شمالی است. من با رهبر کره شمالی رابطه خوبی داریم و جنگی در کار نیست، آدم متفاوتی است.

بایدن درباره موضع خود در مورد کره شمالی گفت: ما برای آنها روشن می‌کنیم، همانطور که برای چین این کار را کردیم. ترامپ چکار کرد؟ به کره شمالی مشروعیت داد. به یک اوباش گفت دوست خوب من. اما من تنها به این شرط چنین حرفی میزنم که توانایی هسته‌ای کره شمالی کاهش یابد. دلیل داشت در زمان أوباما با کره شمالی ملاقات نمی‌کردیم.

ترامپ در واکنش گفت: یک میراث در هم ریخته برای من به جای گذاشتند

رییس‌جمهوری آمریکا درباره بیمه مردم آمریکا گفت: مراقبت پزشکی اوباما به هیچ وجه خوب نیست. اما ما می‌خواهیم این برنامه باشد، کاری که می‌خواهم بکنم برنامه بهتری برای درمان است. بایدن می‌خواهد بیمه خصوصی را باطل کند. بایدن می‌خواهد پزشکی سوسیالیستی را وارد کند.

بایدن درباره برنامه‌اش برای بیمه مردم آمریکا گفت: کاری می‌کنم که همه تحت پوشش قرار گیرند. قصد دارم هزینه ماهانه بیمه و قیمت داروها را پایین بیاوریم و بیمه خصوصی را حذف کنیم. نمی‌خواهم بیمه خدمات درمانی خصوصی را لغو کنم.

او افزود: احمقانه است که حق انتخاب مردم برای بیمه کامل را بگویند سوسیالیستی می‌خوانند. من افتخار می‌کنم بیمه من را همه سندیکاها و افرادی که در زمینه پزشکی فعال هستند حمایت می‌کنند.

ترامپ گفت: او ۴۷ سال در کارهای مختلف بود، ولی هیچ کاری نکرد. کمتر از چهار سال پیش هیچ کاری نکرد، برنی سندرز و دیگر دموکرات‌ها هم این را می‌خواهند: پزشکی سوسیالیستی.

بایدن گفت: مردم حق دارند بیمه مقرون به صرفه داشته باشند. ما پرداختی ماهانه شما را کاهش داده و با ایجاد هزینه‌های ناگهانی مقابله می‌کنیم.

ترامپ در واکنش گفت: او می‌خواهد تمام مراقبت بهداشتی شما را از بین ببرد. سندرز تلاش کرد، ولی موفق نشد. این ایده کارساز نیست.

بایدن درباره بازار سهام و سطح دستمزدها گفت: قضیه  بازار سهام و قضیه رشد آن و مقیاسش را فقط ترامپ دارد. باید الان به  کسب و کارهای کوچک کمک کنیم. مدارس کمک می‌خواهند اما این آقایان کمکی نمی‌کنند.

ترامپ گفت: با بالا بردن حداقل دستمزد کمکی نمی‌شود. این کار باید بر عهده ایالت‌ها باشد. اما دستمزد خاص باعث می‌شود کارمندان اخراج شوند.

بایدن گفت: مردم شش تا هفت دلار در ساعت درآمد دارند، هر چیزی زیر ۱۵ دلار شما را زیر خط فقر قرار خواهد داد.

ترامپ درباره جدایی والدین مهاجر از کودکانشان در مرزهای جنوبی آمریکا گفت: اینها از بچه‌ها استفاده کردند تا وارد کشور شوند، ما مرز قوی داریم، مردم باید قانونی وارد شوند.

بایدن گفت: اگرمن رییس جمهور آمریکا شوم، طی ۱۰۰ روز اول راه‌کاری را برای شهروند شدن ۱۱ میلیون نفری که مدارک ندارند به کنگره خواهم فرستاد. ترامپ می‌خواهد بچه‌هایی که سالها پیش آمده‌اند را بازگرداند. این اولین رییس جمهور است که گفته اگر کسی پناهندگی می‌خواهد به کشور دیگری برود و تقاضا کند.

ترامپ گفت: بایدن به جامعه سیاه پوستان صدمه زد و به آنها گفت آنها ابر متجاوز هستند و از آن زمان نتوانسته حرفش را پس بگیرد. هیچ کس به اندازه من برای سیاه پوستان کار نکرده است. بایدن و اوباما تلاشی نکردند.

بایدن گفت: من هرگز و هرگز چیزی که ایشان می‌گوید را نگفته‌ام. در سال ۲۰۰۰، بعد از تصویب قانون جرایم او بود که گفت به اندازه کافی آدم در زندان نیست. او بود که گفت چند جوان سیاه پوست باید اعدام بشوند. او جرایم ۲۰ نفر را بخشید، اما ما ۱۰۰۰ نفر را بخشیدیم. ترامپ  به آتش نژاد پرستی در این کشور هیزم ریخت

ترامپ در واکنش به اظهاراتی که او را به دامن زدن به نفرت‌پراکنی از سیاه‌پوستان متهم می‌کند گفت: من روابط خوبی با همه آدمها دارم. من همه کاری کردم. به در نظام زندان‌ها اصلاحات انجام دادم. کمترین تبعیض نژادی در دولت من بوده است.

بایدن با اشتباه خواندن قانون مواد مخدر در دهه هشتاد گفت: برای همین می‌گویم باید دادگاه مخصوص مواد مخدر تشکیل شود. مصرف کننده مواد نباید به زندان برود، بلکه باید مداوا شود.

رییس‌جمهوری آمریکا درباره موضعش نسبت به مسائل زیست‌محیطی گفت: من عاشق محیط زیست هستم. می‌خواهم تمیز‌ترین دریا را داشته باشیم. ما پایین‌ترین میزان گاز کربن را داریم. من از توافقنامه پاریس خارج شدم، چون منصفانه نبود.

ستاد انتخاباتی بایدن روز جمعه پنج‌شنبه به خبرنگاران گفت نامزد دموکرات‌ها بر نحوه عملکرد ترامپ در مقابله با کرونا تمرکز خواهد داشت و تاکید کرد که تغییرات جدید در ساختار مناظره محدودیت خاصی برای بایدن ایجاد نمی‌کند.

بر اساس گزارش‌ها، ستاد انتخاباتی ترامپ پیش از این از کمیسیون مناظرات خواسته بود بر سیاست خارجی تمرکز بیشتری صورت گیرد.

پس از آنکه ترامپ در اواسط ماه مهر به کرونا مبتلا شد، کمیسیون مناظرات انتخاباتی تصمیم گرفت دور دوم مناظرات این دو نامزد را در ۲۴ مهر به صورت مجازی برگزار کند، اما به دلیل مخالفت ترامپ برای شرکت در یک جلسه مجازی، این مناظره لغو شد.
ایران اینترنشنال:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.