بازگشت تورم به بازار مسکن; افزایش ۹۰ درصدی هزینه خرید خانه در پایتخت

By | 2021-02-04

 بر اساس آمار منتشر شده از سوی مرکز آمار ایران، نرخ تورم نقطه‌ای در دی ماه ١٣٩٩ به عدد ٩٠,٤ درصد رسیده است؛ یعنی بایستی خریداران برای خرید یک واحد مسکونی در شهر تهران نسبت به دی ١٣٩٨ حدود ٩٠.٤ درصد بیشتر پرداخت کنند. تورم نقطه‌ای این ماه در مقایسه با ماه قبل(٨٣,٠) ٧.٤ واحد درصد افزایش یافته است.

بازگشت تورم به بازار مسکن
نرخ تورم ماهانه، درصد تغییر عدد شاخص قیمت ماه جاری، نسبت به عدد شاخص ماه قبل می‌باشد. این رقم در شاخص قیمت املاک مسکونی تهران در دی ماه ١٣٩٩ نسبت به آذر ماه به عدد ۸.۲ درصد رسیده است. این اطلاع در آذر ماه نسبت به ماه آبان ۸.۵- درصد گزارش شده است..به نظر می رسد روند کاهشی تورم انتظاری که پس از انتخابات آمریکا در بازار مسکن به چشم میخورد به دنبال ابهام در سرنوشت برجام و همچنین بلاتکلیفی لایحه بودجه ۱۴۰۰ در مجلس، باردیگر متوقف شده و قیمت کالاهای سرمایه ای به ویژه مسکن در روند صعودی قرار گرفته است.افزایش تورم سالانه
نرخ تورم سالانه نیز درصد تغییر میانگین اعداد شاخص قیمت در یک سال منتهی به ماه جاری، نسبت به شاخص دوره مشابه سال قبل می‌باشد. نرخ تورم سالانه دی ماه ١٣٩٩ املاک مسکونی شهر تهران به عدد ۷۱.۸ درصد رسیده است که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل(۶۸.۲)، ٣.٦ واحد درصد افزایش نشان می‌دهد. این موضوع نیز نشان دهنده آن است که میانگین قیمت مسکن در یک سال منتهی به دی ماه ۹۹ نسبت به یک سال منتهی به دی ماه ۹۸ حدود ۷۲ درصد رشد قیمتی داشته است.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *