هلال احمر: در سی‌سخت هرکس پنج چادر می‌گرفت ۲۰ میلیون تومان در می‌آورد

By | 2021-03-09

محمدحسن قوسیان،‌ دبیرکل هلال احمر ایران،‌ در زمینه گزارش‌ها درباره کمبود چادر پس از زلزله سی‌سخت در کهگیلویه و بویراحمد گفت کسانی در این زمینه مشکل ایجاد کردند چون اگر پنج چادر به هر کسی می‌رسید،‌ ۲۰ میلیون تومان پول در می‌آورد.

قوسیان روز سه‌شنبه ۱۹ اسفندماه به پایگاه خبرآنلاین گفت: «ما همان شب بیش از هزار چادر برای توزیع در سی‌سخت داشتیم. بنا بر این از صبح روز زلزله آماده اسکان اضطراری بودیم.» دبیرکل هلال احمر در پاسخ به سوالی درباره اعتراض مردم به نبود چادر گفت: «برخی که قطعا اهالی سی‌سخت نبودند مشکلاتی ایجاد کردند. بالاخره اگر پنج چادر به کسی برسد ۲۰ میلیون تومان پول در می‌آورد.»

او اشاره کرد پس از ارسال چادرها از استان‌های همسایه، با اعلام استاندار و به خاطر بارندگی، اردوگاه‌های اسکان اضطراری راه افتاد و چادرهای امدادی نصب شد، اما چون شهرها تخریب نشده بود هیچ‌کس از شهروندان به آن‌ها مراجعه نکرد.

قوسیان اشاره کرد که برقراری اردوگاه‌ها با وجود آن صورت گرفت که بر اساس تجربه جواب ندادن آن‌ها مشخص شده بود. پیشتر امان‌الله جهان‌بین، مدیرکل جمعیت هلال احمر کهگیلویه و بویراحمد،‌ اعلام کرده بود زلزله‌زدگان در سی‌سخت به دلیل نگرانی انتقال کرونا از مراکز اسکان موقت استقبال نکرده‌اند. درپی وقوع زلزله‌ای به بزرگی ۵/۶ در سی‌سخت، شماری از خانه‌ها در این شهر تخریب شدند.

یک تجربه چندبار تکرار می‌شود

قوسیان در ادامه با تاکید بر مدیریت عقلانی در بحران اضافه کرد: «در آنجا استاندار فرمانده ارشد است و به خاطر همین ما می‌بینیم یک تجربه چندبار تکرار می‌شود.» این مقام هلال احمر در زمینه مشکل توزیع چادر گفت که قرار بود برای توزیع آن‌ها دفترچه صادر شود و شماره ملی افراد ثبت شود، اما با آن مخالفت شد. به گفته او،‌ صف‌ کشیدن مردم هم به دلیل شرایط کرونا شدنی نبود، به همین دلیل چادرها به صورت خانه به خانه توزیع شد. قوسیان درباره اعتراض مردم به کمبود چادرها گفت: «مشکل این است که فردی به هر دلیلی فکر می‌کند که باید دو چادر بگیرد. یا اصلا آن فرد از مناطق زلزله‌زده نیست، می‌آید جلوی چهار دوربین سرو کله می‌زند و می‌گوید چادر نیست.» دبیرکل هلال احمر اشاره کرد بر اساس آخرین گزارش‌ها «شهر پر از چادر است.»

فراری از زلزله تهران نیست

این مقام هلال احمر در ادامه در زمینه زلزله احتمالی در تهران هشدار داد و گفت «راه فراری» از آن وجود ندارد. قوسیان اشاره کرد: «دعا می‌کنیم که زلزله نیایدِ،‌ باید آماده بشویم. فرض کنید در تهران زلزله بیاید،‌ واقعا چه کاری می‌توانیم انجام دهیم؟» دبیرکل هلال احمر اضافه کرد: «مثلا فرض کنید بعد از زلزله از جنوب شهر بخواهید به میدان انقلاب برسید،‌ می‌دانید این کار چند روز طول می‌کشد؟‌ مگر چند میلیون نفر می‌خواهیم وارد کنیم؟»
ایران اینترنشنال:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *