خوشبینی چندجانبه به مذاکرات برجام؛ رد لزوم دخالت مجلس

By | 2021-04-20

ایران، آمریکا، روسیه و اروپا نسبت به روند مذاکرات برجام خوش‌بین‌اند. خطیب‌زاده در مورد خواست مجلس مبنی بر «راستی‌آزمایی اجرای تعهدات از سوی آمریکا» گفته است این مسائل در سطح در شورای عالی امنیت ملی تصمیم‌‌گیری می‌شود.

سعید خطیب‌زاده،سخنگوی  وزارت  امور خارجه  ایران روز دوشنبه ۳۰ فروردین (۱۹ آوریل) در یک کنفرانس خبری  پیرامون  مذاکرات میان ایران و ۱+۴ در وین به پیشرفت‌ آن اشاره کرد و گفت: «الان در مرحله‌ای هستیم که باید گفت‌وگوها در مورد موضوعات سختی انجام شود» و اضافه کرد اگر دولت آمریکا «سعی کند در مسیر انجام تعهدات قدم بردارد این مسیر راحت تر جلو می‌رود.»

خطیب‌زاده همچنین تاکید کرد که ایران و آمریکا در وین هیچ گفت‌وگوی مستقیم یا غیرمستقیمی با هم ندارند. اما «اگر دولت آمریکا تعهدات خود را انجام دهد خواهد دید که ایران نیز بلافاصله بعد از راستی آزمایی اجرای تعهدات از سوی آمریکا، تعهداتش را انجام خواهد داد».

او در رابطه با خواست «راستی آزمایی اجرای تعهدات از سوی آمریکا» توسط مجلس نیز گفت: «در مورد تمامی موضوعات در این سطح در شورای عالی امنیت ملی تصمیم گرفته می شود. رئیس مجلس شورای اسلامی نیز عضو شورای عالی امنیت ملی است و تصمیمات این شورا نیز به اطلاع مقام معظم رهبری رسانده می شود.»

ارزیابی اروپا، روسیه و اسرائیل از روند گفت‌وگوها

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت‌وگوهای وین را امیدوار کننده دانسته و از «حسن نیت واقعی» برای رسیدن به توافق سخن گفته است. دولت آلمان نیز نسبت به این مذاکرات ابراز خوشبینی کرده است.

میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین از «آغاز مرحله جدیدی در گفت‌وگوهای احیای توافق هسته‌ای» خبر داده و گفته است که گفت‌وگوهای احیای برجام در وین وارد مرحله تهیه پیش‌نویس شده است. به گفته او طرفین مذاکره «با راهکارهای عملی هنوز فاصله زیادی» دارند اما بر سر «توافق کردن روی گام‌های مشخص برای حرکت به‌سمت اهداف» رسیده‌اند.

در مقابل اسرائیل از این روند نگران است. به گزاریش سایت خبری آکسیوس مقام‌های اطلاعاتی و نظامی اسرائیلی در یک جلسه امنیتی کابینه این کشور که توسط موساد هدایت شده است، احتمال داده‌اند که گفتگوها در وین بین ایران و دیگر قدرت‌های جهانی منجر به بازگشت ایالات متحده به توافق هسته ای ۲۰۱۵ خواهد شد. این مقام‌ها گفته‌اند: “اگر ظرف چند هفته ایالات متحده و سایر قدرت‌های جهانی با ایران توافق كنند تعجب نخواهیم كرد.”

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا روز گذشته مذاکرات وین با ایران را “سازنده” خوانده و گفته است «تلاش واقعی برای بازگشت به توافق متقابل توافق هسته ای ۲۰۱۵ وجود دارد.»

سالیوان در عین حال تاکید کرده است که تحریم‌ها علیه ایران زمانی لغو می‌شوند که ایالات متحده به وضوح  اطمینان داشته باشد که جمهوری اسلامی غنی‌سازی هسته‌ای خود را کاهش می‌دهد و فعالیت‌های اتمی خود را به شدت محدود می‌کند. اسرائیل قصد دارد گفتگوها را با دولت بایدن در مورد مذاکرات با ایران ادامه دهد.

خوشبینی بلومبرگ

شبکه خبری بلومبرگ نیز در گزارشی گفته است که آمریکا و ایران به مرحله پایان دادن به اختلافات‌شان بر سر توافق هسته‌ای نزدیک‌تر شده‌اند. واشنگتن مذاکرات را سازنده ارزیابی کرده و جمهوری اسلامی نیز نشان داده است که آمادگی گفت‌وگو پیرامون جزئیات مربوط به چگونگی احیای توافق هسته‌ای را دارد.

بلومبرگ همچنین با اشاره به گزارش روز گذشته روزنامه فایننشال تایمز درباره مذاکره مقامات ارشد عربستان سعودی و ایران در بغداد برای بهبود مناسبات خود، آن را یک نشانه آشکار دیگر از کاهش تنش ها دانسته است.
دویچه وله:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *