همسرکشی در ایران دلایل مختلفی دارد/ چرا جنایت‌های خانوادگی زیاد شده است؟

By | 2021-08-26
 هرگاه خبر قتل همسر در رسانه‌ها منتشر می‌شد، همه با دیده تعجب به آن نگاه می‌کردند و تا مدت‌ها در مورد آن تحلیل می‌کردند، اما امروزه وقوع همسرکشی به حدی افزایش یافته و نگران کننده است که اگر هر روز اخبار حوادث را دنبال کنید روزی نیست که خبری از همسرکشی در کشور منتشر نشده باشد.
همسرکشی در ایران دلایل مختلفی دارد، برخی عدم گفتگو و برخی دیگر مشکلات اقتصادی را علت وقوع این جنایت می‌دانند. آمار همسرکشی طی سال‌های گذشته به قدری بالا بوده است که گویی قبح آن را نیز شکسته است و به یک امر عادی تبدیل شده است و دیگر از آن سروصدا‌های رسانه‌ای هم خبری نیست.

مرداد ماه جنایت‌های خانوادگی
در مردادماه امسال و دو روز اول شهریورماه کمتر روزی بود که شاهد وقوع همسرکشی در کشور نباشیم.براساس اخبار حوادث منتشر شده در رسانه‌ها از ابتدای تابستان تا سوم شهریور ماه بیشترین همسرکشی در تهران و بعد از آن در کرمانشاه و البرز بوده است؛ اگرچه در برخی استان‌ها هم قتل‌های خانوادگی داشتیم و حتی در یک روستای خوی شاهد قتل همسر و مادر زن از سوی داماد خشمگین بودیم.در ادامه مهمترین همسرکشی‌های کشور را از ۲۰ تیرماه تا دوم شهریور می‌خوانید.

کشتن همسر با چاقو در خواب
یکی از قتل‌هایی که مربوط به تهران نبود، روز ۲۰ مرداد در ارومیه رخ داد. ساعت ۶ صبح زن جوانی با پلیس تماس گرفت و از قتل همسرش خبر داد. با حضور پلیس جسد مرد جوان در رختخواب درحالی‌که چند ضربه چاقو خورده بود کشف شد. همسر مقتول در تحقیقات مدعی شد ساعتی قبل مردی ناشناس وارد خانه شد و همسرم را به قتل رساند و فرار کرد. بررسی‌های اولیه پلیس نشان می‌داد مقتول با چاقو آشپزخانه کشته شده است به همین دلیل تحقیقات از زن جوان ادامه یافت و او اعتراف کرد به علت اختلافات، نیمه شب همسرم را با چاقو آشپزخانه در خواب کشتم و صبح با روشن شدن هوا موضوع را به پلیس اطلاع دادم و می‌خواستم کاری کنم که مشخص نشود من قاتل هستم، اما ماجرا لو رفت.

همسرکشی به خاطر نرفتن به خارج
روز هشتم مردادماه امسال صدای شلیک چندگلوله در یکی از محله‌های سردشت سکوت شب را شکست. اهالی سراسیمه به خیابان آمدند و متوجه شدند صدا از خانه مرد میانسال است. با حضور دختر خانواده در محل حادثه و پلیس مشخص شد مرد میانسال به علت اختلافات خانوادگی همسرش را با شلیک گلوله به قتل رسانده و بعد برای پایان دادن به زندگی اش به خودش شلیک کرده است. با انتقال مرد میانسال به بیمارستان او هم ساعتی بعد جانش را از دست داد.بررسی‌های پلیس نشان می‌داد زن میانسال قصد داشته به همراه دو فرزند دیگرش به خارج کشور برود و مرد مخالف بوده است. به همین دلیل درگیری بین آن‌ها بالا گرفته تا اینکه مرد دست به جنایتی هولناک می‌زند.

تیراندازی مرگبار به شوهر در خیابان
روز نهم مرداد مردمی که در حال تردد در خیابان سی متری کرمانشاه بودند ناگهان صدای شلیک چند گلوله را شنیدند. اهالی نگران به دنبال صدای شلیک بودند که متوجه شدند زن جوانی با اسلحه کلت به سمت راننده خودرو تیبا تیراندازی کرده است. با حضور ماموران زن جوان گفت با شوهرم اختلاف داشتیم و برای جدایی در حال انجام کار‌ها بودیم. امروز به شورای حل اختلاف آمدیم و بعد از آن متوجه شدم او قصد اذیت کردن من را دارد، به همین خاطر مقابل شورای حل اختلاف با اسلحه کلتی که از قبل تهیه کرده بودم ۶ تیر به سمتش شلیک کردم.مرد جوان پس از بستری شدن در بیمارستان به علت شدت جراحات جان خود را از دست داد.

قتل همسر و خواهر زن در سنندج
سوم مردادماه امسال مرد خشمگین در محله حاجی آباد بعد از اینکه همسرش به خاطر قهر از خانه بیرون رفت، به فکر انتقام از او افتاد. مرد میانسال بعد از تهیه اسلحه کلاشینکف به کمین همسرش نشست و عصر همان روز وقتی همسر و خواهر زنش در حال بازگشت به خانه بودند، آن‌ها را به رگبار بست و پس از قتل از محل متواری شد.قاتل ۵ روز بعد دستگیر شد و گفت، چون اختلاف داشتیم و همسرم قهر کرده بود می‌خواستم از او انتقام بگیرم به همین دلیل او و خواهرش را کشتم.

داماد جوان همسر و مادرزنش را کشت
در آخرین روز مرداد ماه داماد ۲۵ ساله که از دخالت‌ها در زندگی اش خسته شده بود، در روستای سراب شهرستان خوی با اسلحه شکاری به سراغ همسر و مادر زنش رفت و در یک اقدام جنون آمیز هر دو آن‌ها را با شلیک گلوله کشت. این قاتل ساعتی بعد از جنایت دستگیر و در بازجویی اولیه علت قتل را اختلافات و دخالت در زندگی اش اعلام کرد.

همسر کشی به علت توهم خیانت
ساعت ۶ صبح روز اول شهریور مرد میانسالی در شهرک ولیعصر تهران با داد و فریاد از مردم کمک خواست. با حضور اهالی در آپارتمان طبقه سوم آن‌ها با جسد غرق خون زن جوان، مرد میانسال و پسری جوان روبرو شدند. با انتقال سه مجروح به بیمارستان زن جوان جانش را از دست داد.مرد میانسال که به همسایه‌ها و پلیس ماجرا را خبر داده بود در بازجویی‌ها گفت: دخترم و دامادم چند وقتی بود اختلاف داشتند. دامادم از ما خواست به خانه شان برویم برای همین من و همسرم صبح زود به آنجا رفتیم، ابتدا مرد جوان را با چاقو زد و بعد همسرش را کارد آجین کرد و بعد وقتی سعی داشتیم جلویش را بگیریم، همسرم را با چاقو مجروح کرد.تحقیقات پلیس نشان می‌داد زن جوان با همکارش تلفنی ارتباط داشته، اما مرد خانواده به تصور اینکه همسرش به او خیانت می‌کند، دست به چنین جنایتی زده است. با مشخص شدن این موضوع تحقیقات برای یافتن عامل جنایت آغاز شد.

کشتن زن صیغه‌ای و خودکشی پس از جنایت
پانزدهم تیرماه امسال مردی هراسان با پلیس تهران تماس گرفت و از جنایت خونین در محله تجریش خبر داد. با حضور ماموران مرد جوان مدعی شد برادرش با او تماس گرفته و اعلام کرده است که همسر موقتش را کشته و می‌خواهد به زندگی خودش پایان دهد. بعد هم مرد جوان به خانه برادرش آماده و با اجساد زن و مرد میانسال روبرو شده است.با انتقال مرد مجروح او ساعتی بعد در بیمارستان فوت کرد، اما همسرش در همان خانه به علت اصابت گلوله به سرش به قتل رسیده بود. مرد میانسال که پس از طلاق همسر اولش یک سالی بود با زن جوان ازدواج موقت کرده بود، انگیزه اش از جنایت را اختلاف مالی با همسرش عنوان کرده بود.

زنان دو برابر مردان قربانی همسرکشی می‌شوند
مرتضی رحمانی جامعه شناس در مورد چرایی افزایش همسرکشی گفت: در مورد همسرکشی باید به جنبه‌های بسیار زیادی توجه کرد که باعث رخداد جنایت می‌شود. اما به طور خاص شرایط اقتصادی، کاهش آستانه تحمل طرفین، ورود نفر سوم به رابطه، عدم گفتگو برای حل مشکل و عصبانیت آنی را می‌توان مهمترین دلایل همسرکشی در کشور دانست. موضوعی که زنگ هشدار را به صدا در آورده و با رصد اخبار حوادث این روز‌ها می‌توان به آن پی برد. روزی نیست که در چند ماه اخیر شاهد انتشار خبر همسرکشی در یک شهریار شهرستان نباشیم، البته بیشترین همسرکشی‌ها در شهر‌های بزرگ رخ می‌دهد.

به گفته وی در قتل‌هایی که زنان مرتکب آن می‌شوند، بیشتر آن‌ها قصد جدایی از همسر را داشته اند که یا نتوانسته اند جدا شوند یا به خواست و زور خانواده مجبور به ادامه زندگی شده اند. این زنان بیشتر مرتکب قتل‌های خشن می‌شوند و برای ارتکاب جنایت از نفر سوم کمک می‌گیرند که یا قتل را آن‌ها انجام دهند یا در ارتکاب جرم به زن کمک کنند.

این جامعه شناس تصریح کرد: در مردان بیشتر فشار اقتصادی، عدم گفتگو یا خیانت همسر منجر به جنون آنی شده و مرد خشمگین بدون توجه به تبعات کارش در یک لحظه زن را به قتل می‌رساند. در ۹۰ درصد قتل‌هایی که مردان انجام می‌دهند، فشار اقتصادی، وجود نفر سوم در زندگی و دخالت خانواده زن انگیزه اصلی برای ارتکاب جنایت است. در حال حاضر براساس آمار‌ها قتل زنان در جنایت‌های خانوادگی دو برابر کشتن مردان است، اما در سال‌های اخیر تعداد مردانی که به دست همسرشان یا به دستور آن‌ها کشته می‌شوند، رو به افزایش است.

به گفته وی بیشتر مردانی که مرتکب همسرکشی می‌شوند دارای تحصیلات اندک هستند و با توجه به دیدگاه مردسالارانه مرتکب قتل می‌شوند. قتل در جامعه تحصیلکرده نسبت به جامعه دارای سواد اندک، کمتر است اگرچه در میان تحصیلکردگان هم شاهد وقوع همسرکشی بودیم.رحمانی از زنان و مردان خواست به محض وجود اختلاف در زندگی که شکاف عاطفی را روز به روز بیشتر می‌کند، به مشاور و روانشناس مراجعه کنند و نگذراند اختلافات آنقدر عمیق شود تا روزی با جنایت پایان یابد.

جامعه 24:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *