مردم اگر نان و پنیر و انگور هم بخورند باز هم کم می‌آورند

By | 2021-10-30
با این رویکرد باید خود را آماده تکرار دی ۹۶ و آبان ۹۸ کنیم

 چندی پیش آماری ارائه شد که حکایت از آن داشت که موج تورم و گرانی سال‌های اخیر باعث شده ۳۵ درصد خرید‌های سوپرمارکتی مردم کاهش پیدا کند.از سوی دیگر، افزایش بی‌رویه قیمت لبنیات و پروتئین که در دولت سیزدهم هم ادامه پیدا کرد، معیشت مردم را با چالش جدی روبرو کرده به طوری که صحبت از سوءتغذیه در بین بسیاری از مردم به گوش می‌رسد و برابر آمارهای رسمی ارائه شده از سوی وزارت رفاه، از هر سه ایرانی یک نفر زیر خط فقر است.

در همین رابطه، احمد علیرضابیگی، نماینده تبریز در مجلس یازدهم گفت: متاسفانه تورم، تاثیرات منفی زیادی را بر جسم، جان و روح مردم گذاشته است. درآمد مردم به قدری پایین است که بسیاری از آن‌ها اگر برای وعده غذایی خود روی به خوردن نان و پنیر و انگور هم بیاورند باز هم در پایان ماه با کمبود نقدینگی روبرو می‌شوند.

وی افزود: سوءتغذیه و برخی بحران‌های اجتماعی که می‌بینیم، حاصل همین وضعیت است. مصرف لبنیات، گوشت و برخی دیگر از مواد غذایی بسیاری از مردم پایین‌تر از میانگین جهانی است و گفتن این حرف‌ها فقط بیان درد است و اگر فکری اساسی نشود تبعیض، عمق بیشتری پیدا می‌کند و فقیر‌ها فقیرتر و ثروتمند‌ها ثروتمندتر می‌شوند و این اتفاق نامبارک، فضا را برای شورش گرسنگان و پابرهنگان مهیا می‌کند.

عضو کمیسیون امور داخلی کشور و شورا‌ها تصریح کرد: گزارش چند روز پیش رییس دیوان محاسبات کشور در مجلس بسیار دردآور بود. در این گزارش گفته شود یک میلیون و پنجاه هزار میلیارد تومان در کشور صرف یارانه‌های مستقیم و غیرمستقیم شده است که این رقم دو برابر بودجه عمومی است، هرچند که من معتقدم، رقم بالاتر از این است.

علیرضابیگی اظهار داشت: خیلی ناراحت‌کننده است که چنین رقمی در کشور صرف شده است، اما نه تنها آثار مثبت آن در زندگی مردم دیده نشده که حتی بی‌اعتمادی مردم نسبت به مسئولان هم بیش از پیش شده است.
مردم در تهیه غذای روزانه خود هم دچار چالش شده‌اند

وی یادآور شد: اینکه ببینیم به واسطه تورم، مردم کشورمان هم در تهیه غذای روزانه خود دچار چالش شدند و هم سرمایه کشور خرج شده و هم بی‌اعتمادی به اوج رسیده، یک شکست بزرگ برای مدیریت کشور است. روزانه دو میلیون بشکه نفت تولید می‌کنیم و باعث تاسف است که یک میلیون و ششصد هزار بشکه آن، صرف مصرف داخل می‌شود، اما خبری از رضایت مردم نیست، پس این سیستم اصلاً شباهتی به عدالت ندارد.

نماینده تبریز افزود: اکنون که تورم، معیشت مردم را به خطر انداخته و فشار جنگ اقتصادی بر شانه‌های آن‌ها احساس می‌شود، کمترین حمایت دولت این است که کارت اعتباری مردم را به گونه‌ای شارژ کند که آن‌ها بتوانند غذا که مهمترین نیازشان است را با دغدغه‌ای کمتر تهیه کنند.

علیرضابیگی با اشاره به اینکه تا اینجا فقط حرف از دولت سیزدهم شنیدیم و همچنان منتظر برنامه و خط و مشی اقتصادی آن‌ها هستیم، گفت: اگر بنا باشد عدالت اجتماعی برقرار شود و مردم هم کمی راضی‌تر باشند باید فرمول پرداخت یارانه‌ها را تغییر جدی داد. نمی‌شود هم کلی از سرمایه کشور را برای ارائه ارزان برق، گاز، بنزین و… صرف کرد و هم فحش خورد، چون قامت مردم زیر بار تورم خم شده است.این نماینده اصولگرای مجلس در پایان خاطرنشان کرد: اگر با همین رویکرد سال‌های اخیر کار جلو برود متاسفانه باید آماده حوادث اعتراضی مثل دی ۹۶ و آبان ۹۸ باشیم.

جامعه 24:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.