موسوی لارگانی: کسی که ۳۹ هزار سکه می‌خرد هدفش چوب گذاشتن لای چرخ اقتصاد است

By | ۱۳۹۷-۰۴-۰۵

 ناصر موسوی لارگانی نایب رییس کمیسیون اقتصادی مجلس و نماینده مردم فلاورجان گفت:  کسی که ۳۹ هزار سکه می‌خرد قطعا هدفش چوب گذاشتن لای چرخ دولت و نظام است. چرا این سرمایه را در راه تولید و حمایت از صادرات غیرنفتی هزینه نمی‌کنند؟

به گزارش ایسنا، وی در خصوص اعلام دولت مبنی بر به رسمیت شناختن بازار غیررسمی ارز و افزایش بی‌سابقه قیمت دلار، اظهار کرد: اگر ارز دو نرخی یا چند نرخی داشته باشیم رانت خواری و ویژه خواری ایجاد می‌شود. دولت اعلام کرده است که ۱۸ میلیون دلار ارز ۴۲۰۰ تومانی تخصیص داده‌ایم. شفاف به مردم بگویند که این ۱۸ میلیون دلاری که تخصیص داده‌اند به چه شرکت ها یا افراد حقیقی و حقوقی داده‌اند و آنان با این مقدار ارز چه کرده‌اند و چه کالایی وارد کرده‌اند. پس اگر این موارد را شفاف اعلام کنند مردم اعتمادشان جلب می‌شود.

موسوی لارگانی گفت: اگر این مقدار ارز را صرف خرید کالاهایی می‌کنیم که مشابه داخلی آن به تولید انبوه رسیده است و حتی قدرت صادرات آن را داریم مسلم است که اقتصاد ضربه می‌خورد. وقتی خلال‌دندان و غذای سگ و گربه و سنگ قبر را از خارج وارد می‌کنند و برای خرید این اجناس ارز صرف کرده اند به کشور ظلم بزرگی می‌کنند.

نماینده مردم فلاورجان در مجلس شورای اسلامی، گفت: پشتوانه پول ملی کشور در اختیار عده‌ای قرار می‌گیرد که این واردات را انجام می‌دهند. علی رغم اینکه در گذشته گفتند ارز تک نرخی است، اما هم‌اکنون بحث قیمت ثانوی ارز را مطرح می‌کنند. این موارد جای شک و تعجب دارد.

وی افزود: حسن روحانی زمانی که رییس جمهور شد اعلام کرد دولت قبل خزانه خالی تحویل داده است که این صحبت به نفع منافع ملی کشور نبود. اگر خزانه هم خالی بود رییس جمهور نباید آن را رسانه ای می‌کرد تا دشمن فشارها را تشدید کند.

موسوی لارگانی تصریح کرد: برخی از سیاسیون ناآگاه اعلام می‌کنند که باید با ترامپ مذاکره کنیم، طبیعی است که به این سخنان شک کنیم و این تصور را کنیم که برخی از این سخنان ناخواسته نیست.

این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، خاطرنشان کرد: ما ناچار به مذاکره با آمریکا نیستیم چراکه بسیاری از کشورها آماده هستند که با ایران همراهی کنند. روسیه که خود تحریم شده آماده است با ایران مبادلات ارز داخلی انجام دهد. چرا برای خودمان فشار ایجاد کنیم؟ رهبری بارها گفته اند که نگذارید ارز خارجی در ایران آقایی کند.

موسوی لارگانی ادامه داد: کسی که ۳۹ هزار سکه می خرد قطعا هدفش چوب گذاشتن لای چرخ دولت و نظام است. چرا این سرمایه را در راه تولید و حمایت از صادرات غیرنفتی هزینه نمی‌کنند؟ هم‌اکنون از نظر جایگاه بین‌المللی، علی رغم تمام فشارها جایگاه بسیار خوبی داریم. اگر عزت خود را از دست ندهیم پیروز هستیم. اگر ما تریلیاردر باشیم و عزت نداشته باشیم به هیچ دردی نمی‌خورد.

نماینده مردم فلاورجان در مجلس شورای اسلامی، گفت: ترامپ ایرانیان را تروریست می‌داند و از ورود ایرانیان به آمریکا جلوگیری می‌کند. چرا باید بگوییم با این فرد مذاکره کنیم؟ چقدر باید حقارت قبول کنیم؟ کسانی که به دنبال مطامع سیاسی خود هستند اعلام می‌کنند هیچ راهی برای مذاکره با آمریکا نداریم.

این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این سوال که اگر تحریم‌های آمریکا در مردادماه سال جاری اعمال شود قیمت ارز ممکن است باز هم افزایش زیادی پیدا کند؟ گفت: توجه کنیم که از اول انقلاب تحریم بودیم، اما چرا قیمت ارز یک دفعه از یکهزار تومان به ۵۰ هزار تومان نرسید؟ پس ماجرایی پشت این قیمت لجام گسیخته ارز وجود دارد.

وی خاطرنشان کرد: این کشور همان کشوری است که در دولت قبل رییس بانک مرکزی‌اش اعلام کرد ایران به اندازه ۱۵ سال ذخیره طلا دارد. پس نباید مسئولان تراز اول کشور اعلام کنند هیچ پولی در خزانه نداریم. بنابراین برخی از این مشکلات به صحبت‌های مسئولان بر می‌گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *