میرحسین موسوی: جلسه من با رهبر را هم پخش کنید

By | ۱۳۹۷-۱۰-۱۲

میرحسین موسوی، نخست وزیر پیشین ایران و از رهبران جنبش سبز، در واکنش به پخش اظهارات آیت‌الله علی خامنه‌ای خواهان آن شده است که جلسه آن دو پس از انتخابات ۱۳۸۸ نیز از تلویزیون ایران پخش شود.

وبسایت کلمه، نزدیک به آقای موسوی، نوشته است که او خواسته تا “جلسه دیدار وی و رهبری در روزهای پس از انتخابات نیز به صورت کامل و بدون سانسور پخش شود.”

این درخواست به دنبال آن مطرح می‌شود که دفتر رهبر ایران صحبت‌هایی از او را پخش کرد که طی آنها می‌گوید معترضان به نتایج انتخابات هیچ سندی برای ادعای تقلب در انتخابات نداشتند.

میرحسین موسوی، به همراه همسرش زهرا رهنورد، نزدیک به هشت سال است که بدون محاکمه در حبس خانگی است. مهدی کروبی، دیگر رهبر معترضان ۸۸ نیز در این مدت تحت حصر بوده است.

وبسایت کلمه توضیحی در این باره نداده است که میرحسین موسوی در جلسه مورد اشاره‌اش با رهبر ایران چه گفته است.

در ویدئویی که دفتر رهبر ایران از جلسه ۳۰ تیر ۱۳۸۸ آقای خامنه‌ای پخش کرده، او می‌گوید میرحسین موسوی با ادعای تقلب در انتخابات مردم ایران را به “نافرمانی و شورش” دعوت کرد.

آقای خامنه‌ای در این ویدئو می‌گوید پس از ادعای تقلب سعی شد او را با مذاکراتی “در صحنه نگه دارند” و از جمله شخص رهبر تلاش‌هایی کرد، چرا که “بین ما و آقای موسوی یک ارتباط عاطفی وجود دارد.”

رهبر ایران گفت پیغامی به آقای موسوی داد، با این تصور که “گفتیم تنبهی می‌دهیم و ایشان عقب می‌کشند” اما او بر موضع خود پافشاری کرد.

ویدئوی صحبت‌های آقای خامنه‌ای همزمان با مراسم حکومتی ۹ دی پخش شده است.

در ۹ دی ۱۳۸۸ و پس از درگیری‌های روز ۶ دی (همزمان با مراسم عاشورا در آن سال)، هواداران آیت‌الله خامنه‌ای تجمعی برگزار کردند که حکومت ایران آن را پایان اعتراضات ۸۸ اعلام کرد.

یک سال بعد و همزمان با اتفاقاتی که به عنوان “بهار عربی” مشهور شد، میرحسین موسوی و مهدی کروبی درخواست راهپیمایی برای حمایت از انقلاب مصر و تونس دادند و در ۲۵ بهمن ۱۳۸۹ تجمع‌هایی برگزار شد که با شعارهای تند ضدحکومتی و علیه آیت‌الله خامنه‌ای همراه بود.

حبس خانگی میرحسین موسوی، زهرا رهنورد، مهدی کروبی و فاطمه کروبی از آن زمان آغاز شد. خانم کروبی مدتی پس از آغاز حصر آزاد شد.

پایان دادن به حصر خانگی رهبران جنبش سبز از وعده‌های حسن روحانی و اصلاح‌طلبان در چند انتخابات اخیر بوده، اما آنها همچنان در حبس خانگی هستند.

بی بی سی:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *