در سال ۲۰۱۸ هر ماه هزار ایرانی به آلمان پناهنده شدند

By | ۱۳۹۷-۱۰-۱۳

– دفتر حمایت از پناهجویان اتحادیه اروپا در ماه ژوئن سال 2017 با انتشار گزارشی اعلام کرد که درخواست‌های پناهندگی در 28 کشور عضو اتحادیه اروپا و نروژ و سوئیس به نصف سال 2016 کاهش یافته است.
-هفت درصد پناهجویان وارد شده به آلمان در سال ۲۰۱۸ را ایرانیان تشکیل می‌داده‌اند که تعداد آنها 11 هزار و 760 تن اعلام شده است.

۷۴ درصد پناهجویان آلمان را جوانان زیر ۳۰ ساله‌ تشکیل می‌دهند که می‌توانند به سرعت جذب دوره‌های کارآموزی یا بازار کار این کشور شوند. ایرانی‌ها نیز از این قاعده مستثنا نیستند و بخش مهمی‌از آنها را فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های ایران تشکیل می‌دهند.

بر پایه آماری که به تازگی از سوی دولت آلمان منتشر شده، در سال ۲۰۱۸ میلادی ۱۶۴ هزار پناهجو وارد این کشور شده‌اند. هفت درصد پناهجویان تازه را ایرانیان تشکیل می‌داده‌اند که تعداد آنها ۱۱ هزار و ۷۶۰ تن بوده است. به این ترتیب می‌توان گفت در سالی که پشت سر نهادیم، هر ماه نزدیک به هزار ایرانی به آلمان پناهنده شده‌اند در حالی که این رقم پنج سال پیش کمتر از ۴۰۰ تن در ماه بود.

دولت آلمان تابستان ۲۰۱۸ تصویب کرد که هر سال بیش از ۱۸۰ هزار تا ۲۲۰ هزار پناهجو نپذیرد. این توافق پس از بحث و جدل‌های طولانی میان احزاب مختلف در دولت ائتلافی حاصل شد. اما آمار تازه انتشار یافته نشان می‌دهد که در نخستین سال تصویب این قانون، تعداد پناهجویان جدید حتی به حداقلی که دولت تعیین کرده بود نیز نرسیده است.

ترکیب قومی، جنسی و سنی پناهجویان جدید

روزنامه آلمانی دیتسایت در این زمینه می‌نویسد، ۲۷ درصد پناهجویان آلمان در سال ۲۰۱۸ سوری، ده درصد آنها عراقی و ۷ درصد آنان ایرانی بوده‌اند. به این ترتیب سوری‌ها بالاترین رقم را تشکیل می‌دادند. اما در گزارش دولت درصد ملیت‌های دیگر اعلام نشده است. مردان بیش از ۵۶ درصد و زنان حدود ۴۳ درصد پناهجویان را تشکیل می‌داده‌اند.

گزارش دیتسایت حاکی از آن است که ۷۴ درصد پناهجویان تازه را جوانان زیر ۳۰ ساله تشکیل می‌دهند. به این ترتیب، آلمان می‌تواند بخش مهمی‌ از مشکل نیروی کار خود را با آموزش و جذب این جوانان حل کند.

در ماه دسامبر ۲۰۱۸ رئیس اتحادیه کافرمایان آلمان در یک مصاحبه مطبوعاتی گفت که از یک میلیون پناهجوی وارد شده در سال‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ تا کنون ۴۰۰هزار تن یا به بازار کار جذب شده و یا در حال گذراندن دوره‌های کارآموزی هستند که به جذب آنها در بازار کار منتهی می‌شود.

رئیس اتحادیه کافرمایان همچنین تصریح کرد که اکثر پناهجویان جوان نشان داده‌اند که ظرف یک سال نخست ورود خود به آلمان می‌توانند زبان آلمانی را در حدی که بتوانند وارد دوره‌های کارآموزی شوند بیاموزند.

گزارشگر دیتسایت در ادامه می‌نویسد، از زمانی که در سال ۲۰۱۵ حدود یک میلیون پناهجو وارد آلمان شدند، سیاست پناهندگی به مهمترین بحث سیاسی در این کشور تبدیل شده است. بحث تعیین سقف پناهجویان و الحاق خانواده‌ها به آنها در سال ۲۰۱۸ نیز بر گفتمان سیاسی سلطه داشت. سرانجام دولت ائتلافی به این توافق رسید که سالانه حداکثر بین ۱۸۰ تا ۲۰۰ هزار پناهجو بپذیرد و هر ماه حداکثر به هزار عضو خانواده‌های پناهجویان اجازه پیوستن به آنها را بدهد.

کاهش پناهجویان در سراسر اروپا

دفتر حمایت از پناهجویان اتحادیه اروپا در ماه ژوئن سال ۲۰۱۷ با انتشار گزارشی اعلام کرد که درخواست‌های پناهندگی در ۲۸ کشور عضو اتحادیه اروپا و نروژ و سوئیس به نصف سال ۲۰۱۶ کاهش یافته است.

کاهش تعداد پناهجویان در سال ۲۰۱۸ نیز در کشورهای اروپا ادامه داشت. دلیل این کاهش رشد گرایش‌ها و اقدامات خارجی‌ستیزانه در اروپا از یکسو و بسته شدن راه‌های ورود پناهجویان از سوی دیگر اعلام شده است.

با اینهمه، یک مقایسه آماری نشان می‌دهد که فشارهای شدید سیاسی و بحران کمرشکن اقتصادی حاکم بر ایران، همچنان بر تعداد پناهجویان ایرانی افزوده است. پنج سال پیش در سال ۲۰۱۳ میلادی تعداد پناهجویان وارد شده به آلمان نزدیک به ۴ هزار و ۴۰۰ تن اعلام شد که برابر با ۳۷ درصد شمار پناهجویان در سال ۲۰۱۸ بود.

در سال ۲۰۱۳ تنها ۳درصد پناهجویان آلمان را ایرانی‌ها تشکیل می‌دادند. بیشتر پناهجویان ایرانی را همچنان افراد جوانی تشکیل می‌دهند که به دلیل عدم برخورداری از یک چشم‌انداز روشن در زمینه کار و زندگی کشورشان را ترک می‌کنند. پس از سرکوب خونین جنبش سبز در سال ۱۳۸۸ موج دوم مهاجرت ایرانیان در دوران جمهوری اسلامی‌ آغاز شد. این روند که با فرار مغزها همراه شده است، همچنان ادامه دارد.

نزدیک به ۳۵ درصد پناهجویانی که در سال ۲۰۱۸ به درخواست آنان در آلمان رسیدگی شد، موفق به دریافت حق  اقامت پناهندگی شدند. آمار تفکیکی در این مورد هنوز منتشر  نشده است تا بتوان دریافت چه تعداد از ۱۱ هزار و ۷۶۰ پناهجوی ایرانی در شمار پذیرفته شدگان قرار دارند.

انتشار آمار پناهجویان در آلمان از سال ۱۹۸۴ آغاز شده است. در سال ۲۰۱۳ اعلام شد که از سال ۱۹۸۴ تا سال ۲۰۱۲ در مجموع ۱۲۶ هزار ایرانی از آلمان درخواست پناهندگی کرده‌اند. این رقم اکنون از سوی همکاران اداره فدرال مهاجرت و پناهندگی آلمان در نورنبرگ بیش از ۱۶۰ هزار تن برآورد می‌شود.

*منبع: روزنامه آلمانی دیتسایت
*ترجمه و تنظیم: جواد طالعی

کیهان چاپ لندن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *