واکنش آمریکا به انتصاب «ابراهیم رئیسی» به عنوان رئیس جدید قوه قضائیه ایران: این یک رسوایی است

By | ۱۳۹۷-۱۲-۱۵

معاون سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده می گوید انتصاب ابراهیم رئیسی به عنوان رئیس قوه قضائیه ایران که سابقه دست داشتن در کشتار دسته‌جمعی را داشته، «یک رسوایی» است.

رابرت پالادینو در توئیتی با اشاره به خبر انتصاب رئیسی، روز سه شنبه ۱۴ اسفند نوشت: ابراهیم رئیسی که در کشتار دسته‌جمعی زندانیان سیاسی دست داشت، به عنوان رئیس جدید دستگاه قضایی ایران انتخاب شد. این یک رسوایی است.
صدای آمریکا:

وی افزود: «این رژیم [جمهوری اسلامی] با برگزاری محاکمه‌های ناعادلانه و وضعیت غیرانسانی در زندان‌ها، روند قانونی را به سخره گرفته است. ایرانیان شایسته بهتر [از این‌ها] هستند!»

در روزهای اخیر، خبر انتصاب ابراهیم رئیسی رئیس آستان قدس رضوی به عنوان جانشین صادق لاریجانی در قوه قضائیه در رسانه های ایران منتشر شد.

او که نامزد انتخابات دوره قبل ریاست جمهوری ایران بود، از اعضای هیئت موسوم به مرگ است.

نام ابراهیم رئیسی در دو سال و نیم گذشته و در پی انتشار فایل صوتی سخنان آیت الله منتظری با اعضای هیئت قضایی اعدام های ۱۳۶۷، موسوم به هیئت مرگ، بارها مطرح شد. آقای منتظری در این جلسه خطاب به اعضای این هیات از جمله ابراهیم رئیسی گفت که تاریخ از آنها با عنوان «جنایتکاران» یاد خواهد کرد.

هیئت مرگ شامل نمایندگان دستگاه قضایی، اطلاعات و حاکم شرع بود که درباره سرنوشت بیش از چهارهزار زندانی سیاسی در سال ۶۷ تصمیم گرفت.

مقام‌های دولت آمریکا در سالهای اخیر بارها از نقض حقوق بشر توسط دستگاه قضایی ایران انتقاد کرده‌اند.

 واکنش متفاوت اصلاح‌طلبان به ریاست رئیسی «عضو هیئت مرگ» اعدام‌های ۶۷؛ برخی استقبال و برخی ابراز ناامیدی کردند

همسر رئیسی، جمیله علم الهدی دختر احمد علم الهدی امام جمعه مشهد و از روحانیون تندرو است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *