مسعود کاظمی، روزنامه نگار به حبس محکوم شد

By | ۱۳۹۸-۰۳-۱۳

 مسعود کاظمی، روزنامه نگار و سردبیر ماهنامه صدای پارسی به ۴ سال و شش ماه حبس تعزیری و دو سال محرومیت از فعالیت در زمینه خبرنگاری محکوم شد. جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات مسعود کاظمی در تاریخ ۱ خردادماه در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران برگزار و با افزایش قرار وثیقه بازداشت شده بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز یکشنبه ۱۲ خردادماه ۹۸، مسعود کاظمی توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی مقیسه به ۴ سال و ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شد.

علی مجتهد زاده، وکیل مدافع آقای کاظمی روز جاری در یادداشتی در ارتباط با محکومیت موکل خود نوشت: “دو سال حبس به اتهام “توهین به رهبری”، دو سال به اتهام “نشر اکاذیب” و شش ماه برای “توهین به مقامات” و دو سال محرومیت از روزنامه نگاری که با توجه به ماده ۱۳۴ قانون مجازات، مجازات اشد یعنی ۲ سال حبس اعمال می گردد”.

مجتهدزاده مصادیق این اتهامات را مطالب منتشر شده در توئیتر عنوان کرده و گفته است که در مدت زمان معین نسبت به رای صادره اعتراض خواهد کرد.روز چهارشنبه ۱ خردادماه علی مجتهدزاده، وکیل مسعود کاظمی، خبر داد در جلسه رسیدگی به اتهامات این روزنامه‌نگار، محمد مقیسه، قاضی دادگاه دو اتهام جدید «تبلیغ علیه نظام و اجتماعی و‌ تبانی به‌قصد اقدام علیه امنیت‌ملی» را بدون‌ این‌که پیش‌تر به او تفهیم شده‌ باشد، به اتهامات او افزوده بود.

قاضی همچنین طی آن جلسه قرار کفالت ۱۰۰ میلیونی وی را به قرار وثیقه یک میلیاردی افزایش داده و مسعود کاظمی بازداشت و روانه زندان اوین شده بود.

مجتهزاده در توییترش گفته بود که مقیسه، قاضی شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران، مدام در جلسه دادگاه کاظمی را نفرین می‌کرده است.

لازم به یادآوری است صبح روز ۱۴ آبان‌ماه ۹۷، مسعود کاظمی توسط نیروهای امنیتی و در منزل شخصی بازداشت و در تاریخ ۲۰ آبان‌ماه با قرار کفالت آزاد شده بود.

وکیل مدافع مسعود کاظمی، روزنامه نگار و سردبیر ماهنامه صدای پارسی بهمن ماه سال گذشته از اخذ آخرین دفاع از موکلش خبر داد و گفته بود که اتهامات مطروحه در این جلسه نشر اکاذیب، توهین به مقامات و مسئولان، تبلیغ علیه نظام و توهین به رهبری عنوان شده است.