فیلم صف جوانان اهل سنت در تهران برای برگزاری نماز عید فطر در سایه سنگین نیروهای امنیتی

By | ۱۳۹۸-۰۳-۱۸

تو دهنی هموطنان اهل سنت به خامنه ای

فیلم زیر: با‌ آنکه بیش از یک میلیون نفر از جمعیت تهران پیرو مذهب اهل سنت و جماعت هستند، جمهوری اسلامی اجازه داشتن حتی یک مسجد در پایتخت به آنها نمی‌دهد. به همین دلیل این دسته از مردم و جوانان اهل سنت در تهران مجبورند تا نماز جمعه و یا عید فطر و قربان را در ساختمان‌های بزرگ که به آنها نمازخانه گفته می‌شود، به نوبت برگزار ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند.

احضار و بازجویی امام جماعت یکی از مساجد اهل سنت در سنندج
نیروهای امنیتی مانع از برگزاری نماز عیدفطر اهل سنت در تهران شدند

خبرگزاری هرانا – نایب امام جماعت یکی از مساجد سنندج، از سوی اداره‌ی اطلاعات این شهرستان برای ساعاتی احضار و مورد بازجویی قرار گرفت. گفته می شود این احضار به دلیل اعلام روز سه شنبه به عنوان روز عید فطر توسط وی صورت گرفته است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، به نقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان، روز دوشنبە ١٣ خرداد ۱۳۹۸، “عبدالقدوس حسینی“ نایب امام جماعت مسجد سرهنگ سنندج ساعاتی در ادارە‌ اطلاعات این شهرستان تحت بازجویی قرار گرفت.

این اقدام در پی آن صورت گرفته بود که روز سه شنبه ۱۴ خردادماه توسط وی روز فطر اعلام شده بود.

طی دو هفتە‌ گذشتە روحانیون اهل سنت در شهرهای مختلف به نهادهای امنیتی احضار شده و بە آنها هشدار دادە شده بود که به علت مصادف‌ بودن با سالروز مرگ آیت‌الله خمینی، نباید روز سه‌شنبه ۱۴ خرداد را عید فطر اعلام کنند.

اینهم از “وحدت اسلامی” خامنه ای در عید فطر

در حالی که نماز عیدفطر در مصلای تهران و دیگر شهرهای ایران برای مسلمانان شیعه برگزار شده که گزارش‌ها حاکی است نیروهای امنیتی از برگزاری نمازعیدفطر اهل سنت در نمازخانه یافت‌آباد جلوگیری کردند.

به گزارش صدای آمریکا، محمود صادقی نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی روز چهارشنبه ۱۵ خرداد در توئیتی خبر از ممانعت از برگزاری نماز عیدفطر اهل سنت را منتشر کرده است .

این نماینده مجلس در این‌باره نوشته است که پس از پیگیری زیاد با برگزاری نماز عید فطر در نمازخانه اهل سنت در یافت آباد تهران اعلام موافقت شد. امروز اطلاع دادند پلیس حتی از برگزاری نماز صبح هم جلوگیری کرده است.

صادقی در ادامه عنوان کرده که با هر مسئولی تماس گرفته یا در دسترس نیست یا جواب نمی دهد یا می گوید «به من مربوط نیست!.»

ممنوعیت‌ برگزاری نماز عیدفطر برای اهل سنت در شرایطی است که آن‌ها در پایتخت ایران هیچ مسجدی ندارند.