حسن روحانی: بریتانیا قطعا در قبال توقیف نفتکش ایران متضرر خواهد شد

By | ۱۳۹۸-۰۵-۰۷

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران روز یکشنبه در دیدار با یوسف بن علوی، وزیر خارجه عمان با یادآوری مسئولیت بالای دو کشور در تامین امنیت تنگه هرمز تاکید کرد که کشورش همواره تلاش می‌کند تا دریای عمان، خلیج فارس و تنگه هرمز مسیری امن و مطمئن برای کشتیرانی آزاد بین‌المللی باشد.

رئیس جمهوری ایران حضور نیروهای خارجی را عامل اصلی تنش در منطقه ارزیابی کرد و ریشه آن را در خروج یک‌جانبه آمریکا از توافق برجام و «تصورات واهی» دولت این کشور عنوان کرد.

آقای روحانی سپس به توقیف نفتکش ایرانی در جبل‌الطارق اشاره کرد و ضمن غیرقانونی خواندن آن تاکید کرد که قطعاً بریتانیا از این اقدام متضرر خواهد شد.

رئیس جمهوری ایران با اشاره به موضوع‌های حائز اهمیت در تعاملات منطقه‌ای از جمله «بازسازی سوریه»، «بازگشت آوارگان به این کشور» و «تلاش برای توقف کشتار مردم بی‌گناه یمن» خواستار همکاری متقابل ایران و عمان برای ارسال کمک‌های انسان‌دوستانه غذایی و دارویی به مردم یمن شد.

آقای روحانی در ادامه این دیدار «معامله قرن» را نگران کننده توصیف کرد و آن را نتیجه برنامه‌ریزی‌های «ناپخته و خطرناک» برای آینده فلسطین دانست.

یوسف بن علوی، وزیر امور خارجه عمان نیز در این دیدار گفت که منطقه در حال گذر از بحران‌های ساختگی و نیابتی بوده و مطمئناً ایجاد امنیت پایدار و حقیقی در منطقه بدون حضور ایران، امکان‌پذیر نخواهد بود.

آقای بن علوی اظهار داشت، دو کشور ایران و عمان با وجود همه چالش‌هایی که با آن روبرو هستند، باید تمام تلاش خود را در راستای برقراری ثبات و امنیت پایدار در منطقه بکار گیرند.

وزیر امور خارجه عمان در پایان از توافق‌ها و برنامه‌ریزی‌های دو کشور برای توسعه روابط تجاری و سرمایه‌گذاری فی‌مابین خبر داد و مناسبات تهران – مسقط را همواره رو به پیشرفت دانست.
یورونیوز: