یکی از خبرنگاران تیم رسانه‌ای ظریف به ایران بازنگشت

By | ۱۳۹۸-۰۶-۰۳

امیر مرتضوی سردبیر خبرگزاری موج، گزارش‌ها درباره بازنگشتن دبیر سیاسی این خبرگزاری  به ایران، بعد از همراهی با تیم رسانه‌ای وزارت خارجه در سوئد را تایید کرد.

برخی از خبرنگاران رسانه‌های داخلی خبر دادند که امیرتوحید فاضل، دبیر سیاسی خبرگزاری اصولگرای موج، از بازگشت به ایران خودداری کرده و به کشور سوئد پناهنده شده‌ است.

بر اساس این گزارش‌ها، این خبرنگار که همراه با محمدجواد ظریف، وزیر امورخارجه ایران در سفر دوره‌ای به چند کشور اروپایی شرکت داشت، در سوئد از گروه خبری همراه ظریف جدا شده و درخواست پناهندگی داده است.

سردبیر خبرگزاری موج در مصاحبه با وبسایت انصاف‌نیوز گفت که دبیر سیاسی این خبرگزاری «از زمانی که به سوئد رفته تا به حال به محل کار هم نیامده است.»

علی خیزران، روزنامه‌نگار در واکنش به خبر پناهنده شدن دبیر سیاسی خبرگزاری موج در صفحه توییتر خود نوشت: «‏خبری آمده که امیرتوحید فاضل دبیر سیاسی خبرگزاری موج که در سفر آقای ظریف همراه تیم رسانه‌‌ای بوده، پناهنده شده. انشاءلله دروغ از آب در بیاد.»

امیر مرتضوی، سردبیر خبرگزاری موج، نیز در این باره‌ به انصاف‌نیوز گفت: «ایشان در بخش سیاسی خبرگزاری کار می‌کرد و به همراه وزرات خارجه هم به سوئد اعزام شد؛ ما هم مثل شما در همین حد می‌دانیم که وزرات خارجه اعلام کرده با همین گروهی که به سوئد رفته، برنگشته است.»

پناهنده شدن احتمالی این خبرنگار در حالی است که او منتشرکننده فهرست جواد کریمی قدوسی، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی بود که در آن، احتمال دوتابعیتی بودن برخی از اعضای دولت ایران از جمله حسن روحانی، رئیس‌جمهوری، سعید نمکی، وزیر بهداشت و معصومه ابتکار، معاون رئیس‌جمهوری در امور زنان و خانواده مطرح شده بود.

کریمی قدوسی خواستار آن شده بود که احتمال تابعیت دوگانه یا اقامت خارجی ۴۵ نفری که در این فهرست نامشان ذکر شده، بررسی شود.

احسان بداغی، خبرنگارپارلمانی روزنامه ایران، در توئیتر نوشت: «کریمی قدوسی روز اول مرداد لیست کذایی دوتابعیتی‌ها را برای انتشار به خبرنگار مورد اعتمادش که دبیر سیاسی خبرگزاری اصولگرای «موج» بود، داد. درست روز آخر همان ماه یعنی ۳۱ مرداد، همان خبرنگار در جریان سفر ظریف به سوئد، پناهنده این کشور شد.»

امیرتوحید فاضل، روز یکشنبه دوم شهریور، در واکنش به این خبر در توئیتر، بدون تایید یا تکذیب مستقیم، نوشت که «هر کسی حق دارد برای زندگی خود تصمیم بگیرد». او اضافه کرد: «هیچ کس از آینده خبر ندارد. تنها کوته مغزانند که بدون اطلاع حرف می‌زنند».

احسان بداغی در پاسخ به فاضل نوشت که «شما صرفا برای زندگی خودت تصمیم نگرفتید. می‌دانید برای تیم همراه آقای ظریف و خود وزارت خارجه چه زحماتی ایجاد کردید؟ می دانید کار شما زمینه‌ساز و بهانه چه محدودیت‌های جدیدی برای کار خبرنگاران در وزارت خارجه خواهد شد؟»

همچنین مهدی افشارنیک، روزنامه‌نگار حوزه‌ نفت در ایران، در انتقاد از امیرتوحید فاضل در توئیتر نوشت: «همین خبرنگار وقتی ما مستند زیر صفر مرزی را در جشنواره اکران کردیم، توی موج علیه ما جوسازی کرد که ضد شهدا و دفاع مقدس فیلم ساختیم. حتی از پژمانفر نماینده مشهد هم مصاحبه گرفت که علیه ما شکایت می‌کند. حتما دو روز‌ دیگر هم سلطنت‌طلب میشه باز هم به ما فحش می‌دهد.»

هنوز وزارت امورخارجه ایران یا دیگر نهادهای جمهوری اسلامی نسبت به خبرعدم بازگشت دبیر سیاسی خبرگزاری موج به ایران، رسما واکنش نشان نداده‌اند.