حسن روحانی: اگر ملاقات من با کسی (ترامپ) باعث آبادانی کشور شود دریغ نخواهم کرد

By | ۱۳۹۸-۰۶-۰۴

رئیس جمهوری ایران گفت، از ملاقات و گفت‌وگو با “کسی” که نتیجه‌اش حل مشکلات مردم و آبادانی ایران باشد “دریغ” نخواهد کرد. روحانی همچنین بر استفاده از “هر دو دست قدرت و دیپلماسی” برای “حفظ منافع ملی” تأکید کرد.

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، با تأکید بر لزوم استفاده از “هر ابزاری” برای رسیدن به “منافع ملی” گفت، اگر بداند که ملاقات او با “کسی” باعث آبادانی کشور و “حل مشکلات مردم” می‌شود، از انجام چنین کاری “دریغ” نخواهد کرد.

رئیس جمهوری ایران که روز دوشنبه چهارم شهریور (۲۶ اوت) در “همایش ارائه دستاوردهای دولت تدبیر و امید در توسعه زیرساخت‌های روستایی” سخن می‌گفت، خاطرنشان کرد: «معتقدم برای منافع ملی کشورمان از هر ابزاری باید استفاده کرد. اگر بدانم که به یک جلسه‌ای بروم و با کسی ملاقات کنم که کشور من آباد و مشکلات مردم حل می‌شود دریغ نخواهم کرد، اصل منافع ملی ملت ما است.»

حسن روحانی توضیح بیشتری در مورد “کسی” که حاضر به گفتگو با اوست نداده، اما این سخنان می‌تواند اشاره‌ای به مذاکره با آمریکا باشد که همواره بر آمادگی خود برای مذاکره با ایران تأکید می‌کند.

به گزارش خبرگزاری دولتی ایرنا، روحانی تصریح کرد: «ما الان در شرایطی قرار داریم که می‌دانید یکسال است که شدیدترین تحریم‌ را بر ما وارد کرده‌اند. ما در عین حالی که برابر این تحریم می‌ایستیم و مقابله به مثل می‌کنیم و تعهداتمان را کاهش می‌دهیم، تا به حال نیز دو مرحله از تعهداتمان را کاهش داده‌ایم و باز هم ممکن است کاهش بدهیم، اما همیشه بین آن دو ماه وقت می‌گذاریم. این کار را برای این انجام می‌دهیم که دیپلماسی و فعالیت سیاسی و مذاکره داشته باشیم.»

حسن روحانی در ادامه ضمن تأکید بر لزوم استفاده از “همه ابزار برای حل و فصل مسائل” گفت: «ممکن است کشتی ما را توقیف کنند که در این صورت برای تصحیح کار غلط آن‌ها و رهایی کشتی هم مذاکره می‌کنیم و هم ممکن است با دلایل قانونی کشتی آن‌ها را توقیف کنیم. باید هر دو کار را انجام دهیم و با دو دست کار کنیم، با یک دست کار کردن سخت و توام با زحمت است.»

دویچه وله:

رئیس جمهوری ایران افزود: «دست قدرت و دست دیپلماسی هر دو باید با هم باشد، کسانی که تصور می‌کنند یک دست برای حل و فصل مشکلات کافی است، اشتباه می‌کنند. از هر دو دست باید استفاده شود. ما باید هم از قدرت خود و هم از قدرت نظامی، امنیتی، اقتصادی، فرهنگی و سیاسی خود استفاده کنیم.»

روحانی در بخش دیگری از سخنانش به مخالفان داخلی “مذاکره” نیز تاخت و گفت: «گروهی در گوش خود پنبه کرده‌اند و بیرون هم نمی‌آورند. می‌گویند ما از مذاکره با شش قدرت بزرگ چه سودی بردیم و خاصیت مذاکرات چه بود؟ ما بعد از مذاکره به جای یک میلیون بشکه نفت، دو میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه نفت صادر کردیم. میلیاردها دلار پول برای کشور آورده شد، هر ماه حدود یک میلیارد از پول‌های حبس‌شده آزاد شد، قطعنامه‌هایی که آمریکا ۳۰ سال برای آن‌ها زحمت کشیده بود مثل بتی که ابراهیم شکست آن‌ها را شکستیم.»

“نباید فرصت‌ها را از دست دهیم”

حسن روحانی سپس با تأکید بر اقدام هم‌زمان کاهش مرحله‌ای تعهدات برجامی و تلاش‌های دیپلماتیک ایران، به سفر محمدجواد ظریف به محل نشست گروه هفت در بیاریتز فرانسه اشاره کرد و گفت: «در زمینه هسته‌ای دو قدم مهم برداشته‌ایم اما مذاکره هم می‌کنیم، وزیر خارجه از پاریس برای مشورت با ما باز می‌گردد و دوباره به فرانسه سفر می‌کند و پس از جلسه امروز باز هم با مسئولین مربوطه بحث و مشورت خواهیم داشت.»

رئیس جمهوری ایران هم‌زمان تصریح کرد: «ممکن است راهی را برویم که صد در صد موفق نباشد اما باید کار و اقدام خود را انجام دهیم حتی اگر احتمال موفقیت ۱۰ یا ۲۰ درصد هم است باید تلاش کنیم و پیش رویم و نباید فرصت‌ها را از دست دهیم.»

محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران، در سفر روز گذشته‌اش به محل نشست گروه هفت که به دعوت امانوئل مکرون صورت گرفته بود، با رئیس جمهوری فرانسه و ژان ایو لودریان، همتای فرانسوی خود، دیدار و گفت‌وگو کرد و دیداری هم با دیپلمات‌های آلمانی و بریتانیایی داشت. اما ظاهرا گفت‌وگوهای مستقیمی میان ظریف و نمایندگان آمریکا صورت نگرفته است.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، امروز اعلام کرد که امانوئل مکرون، همتای فرانسوی‌اش، او را در جریان دعوت از وزیر خارجه ایران قرار داده و از او خواسته است تا با سفر ظریف موافقت کند. ترامپ همچنین با اشاره به مکرون گفت: «من می‌دانستم او چه کار می‌کند و با همه چیز موافقت کردم.»

رئیس جمهوری آمریکا بار دیگر تأکید کرد که قصد تغییر رژیم جمهوری اسلامی را ندارد و تنها می‌خواهد از دستیابی ایران به سلاح اتمی جلوگیری کند. او با اشاره به اینکه ایران در حال حاضر در “شرایط دشواری” از لحاظ اقتصادی قرار دارد، گفت که آمریکا خواستار “توافقی جدید” با جمهوری اسلامی بر سر برنامه هسته‌ای و موشکی این کشور است و حاضر است به قوی‌تر شدن ایران کمک کند.

رئیس جمهوری ایران پیش‌تر نیز از آمادگی برای مذاکره “در شرایط مناسب” تاکید کرده بود. حسن روحانی ۲۳ مردادماه گذشته با بیان اینکه “هیچ‌وقت نباید از تعامل و مذاکره فرار کنیم”، تأکید کرده بود: «البته باید محیط آن مساعد باشد و طرف مقابل به مذاکره و حل و فصل مسایل معتقد باشد. در این صورت اگر همه شرایط مناسب بود، همیشه دنبال تعامل با دنیا و مذاکره با طرف مقابل برای اهداف خود هستیم.»

روحانی ۱۵ مردادماه نیز از آمادگی برای مذاکره با آمریکا حتی اگر این کشور حاضر به بازگشت به برجام نباشد، خبر داده و تنها شرط تهران برای مذاکره با واشنگتن را لغو تحریم‌های ایران عنوان کرده بود. این سخنان روحانی به عقب‌نشینی او از مواضع پیشین‌اش تعبیر شد. رئیس جمهوری ایران ۲۳ تیرماه گذشته شروط جمهوری اسلامی برای گفت‌وگو با آمریکا را “لغو تحریم‌ها” و “بازگشت آمریکا به برجام” عنوان کرده بود.

تأکید مجدد روحانی بر آمادگی برای مذاکره‌ای که نتیجه‌اش “آبادانی کشور و حل مشکلات مردم” باشد، در حالی است که علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، مذاکره با آمریکا را ممنوع اعلام کرده و آن را “سم مضاعف” خوانده است.