عذرخواهی آملی لاریجانی برای نامه جنجالی به یزدی

By | ۱۳۹۸-۰۶-۱۴

صادق لاریجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در ایران، با انتشار بیانیه‌ای از لحن نامه قبلی خود درباره محمد یزدی عذر خواسته و در عین تاکید بر “گلایه‌ها” گفته است: “باید نامه با لحن درست‌تر و دقت بیشتری نگاشته می‌‎شد.”

بی بی سی – در این نامه، که در وبسایت مجمع تشخیص مصلحت منتشر شده، آقای لاریجانی گفته می‌پذیرد که “انسان در شرایطی قلم و زبانش دچار لغزش می‌شود و بر قلم و زبان مطالبی جاری می‌شود که خلاف مصلحت است و بلکه گاه خلاف انصاف.”

او درباره پوشش خبری نامه قبلی خود گفته “شایعه افکنی و دروغ پردازی” از طرف “دشمن” به هدف “تفرقه افکنی در میان مسئولان و ایجاد یاس و نا امیدی در میان مردم” انجام می‌شود.

آقای لاریجانی پس از انتشار انتقاد تند محمد یزدی از او، در نامه‌ای سرگشاده عملکرد محمد یزدی را در شورای نگهبان و دیگر نهادهای حکومتی زیر سوال برد.

صادق لاریجانی در نامه عذرخواهی چه می‌گوید؟

آقای لاریجانی در نامه خود، که روز چهارشنبه ١٣ شهریور منتشر شده، گفته نامه قبلی او باعث شد که “دلسوزان بسیاری مکدر شدند”.

او در نامه جدیدش محمد یزدی را فردی توصیف کرده که “منشاء خدمات بسیاری” بوده و سابقه دوستی “دیرینه” با او دارد.

صادق لاریجانی دوباره تاکید کرده است که هیچ نامه‌ای برای اجازه سفر به نجف، در عراق، ننوشته و اخبار مربوط به قصد او برای مهاجرت به نجف، برای “القای شایعه اختلاف مسئولان با رهبری” منتشر شدند.

او پوشش خبری نامه قبلی خود را “سوءاستفاده” و تلاش برای القای انتقاد او از نهادهایی چون شورای نگهبان، سپاه و صداوسیما خوانده و گفته چنین برداشت‌‎هایی درست نیست.

آقای لاریجانی باز هم تاکید کرده که از برخورد با فساد مالی و اداری، در هر نهادی، از جمله قوه قضاییه، حمایت می‌کند و انتقاد قبلی‌اش از “فضاسازی‌های رسانه‌ای و شایعات بی اساس” بود.

او ضمن پذدیرش اشتباه در لحن و بی‌دقتی در نامه قبلی، گفته: “مقصود اینجانب از پاره‌ای گلایه‌ها تصورات و اقدامات غلط برخی افراد در برخی از این نهادها بود که امیدوارم با تدبیر صحیح مسئولان مرتفع شود.”

صادق لاریجانی گفته است: “ما همه در صف واحدیم و در خدمت رهبری نظام.”

نامه صادق لاریجانی به محمد یزدی چه بود؟

آقای لاریجانی در نامه قبلی خود خطاب به محمد یزدی با لحنی متفاوت از نامه جدید، از عملکرد او و برخی نهادهای حکومتی ایران انتقاد کرد.

او در آن نامه، که در ٢٧ مرداد منتشر شد، از “سناریوهای از پیش طراحی شده” علیه خود، که “بازی‌های صدا و سیما و برخی نهاد های دیگر” بخشی از آن بود انتقاد کرد و گفت برخی صحبت‌های آقای یزدی هم بر همان اساس بوده است.

آقای لاریجانی گفت آقای یزدی جز “با صدای بلند و داد و قال به مسئولین و بزرگان توهین کردن و افترا زدن و تحقیر کردن” کاری نمی‌کند.

او درباره حضور محمد یزدی در شورای نگهبان گفت: “سخنان غیردقیق، غیرمستدل و حتی نامربوط شما برای اعضا روشن است. اگر سکوت می‌کنند و چیزی نمی‌گویند، حرمت پیرمردی شما را پاس می‌دارند.”

صادق لاریجانی فشارهای رسانه‌ای علیه خود را نشانه آن دانست که “یک پروژه بزرگتری” برای تخریب او “شاید هم تخریب های دیگر” در جریان است.

آقای لاریجانی گفت خودش هم با فساد مبارزه می‌کرده و احتمالا فشارها علیه او به همین دلیل است.

او نوشت: “سینه‌ام خزانه الاسرار اتهامات مجموعه‌ای از معاونان، قائم مقامان و آقازاده‌های مسئولان و شخصیت‌هاست و ظاهراً امروز هم هزینه ایستادگی در رسیدگی به آنها را می‌پردازم.”

آقای لاریجانی فشارهای رسانه‌ای پس از بازداشت اکبر طبری را “فضاسازی” خواند و پرسید: ” آیا همین کار را برای آقای شریفی قائم مقام شهردار اسبق تهران و آقای سیف معاون اقتصادی اطلاعات سپاه و … کرده‌اند و فساد آنها را به آقای قالیباف و آقای طائب و دیگران سرایت داده اند؟!وا اسفا از این ظلم و بی عدالتی و بی مروتی.”

محمد یزدی درباره صادق لاریجانی چه گفته بود؟

چند هفته پیش محمد یزدی در جلسه‌ای با مسئولان مرکز بسیج اساتید و نخبگان حوزه علمیه قم، به تندی از صادق لاریجانی موضع گرفت.

از آقای یزدی نقل شد: “فلانی می‌گوید اگه این کار را نکنید نجف می‌روم! خب بروید، آیا با رفتن شما قم به‌هم می‌خورد؟”

“شما در قم بودنتان هم خیلی موثر نبود؛ چه رسد که نجف بروید. رییس دفتری که ۱۰ سال، جای مهمی را اداره کرده دستگیر می‌شود، بعد اعتراض می‌کند که چرا گرفتید؟! به اسم مدرسه علمیه، کاخ ساختند! آیا ارث پدرت بود؛ از کجا آوردی ساختی؟”

ماجرای مهاجرت صادق لاریجانی به نجف چیست؟

چند روز پیش از انتقاد محمد یزدی از صادق لاریجانی، شایعه‌ای درباره قصد آقای لاریجانی برای مهاجرت به نجف مطرح شد.

باشگاه خبرنگاران جوان، وابسته به صداوسیما یکی از اولین رسانه‌هایی بود که این شایعه را منتشر کرد.

این خبرگزاری نوشت: “برخی کاربران شبکه‌های اجتماعی از نامه انتقادی آیت الله آملی لاریجانی به رهبر انقلاب درباره بازداشت اکبر طبری و همچنین موضوع هجرت به نجف، خبر داده‌اند.”

صادق لاریجانی متولد نجف در عراق است.

شایعه قصد مهاجرت او به نجف چند بار از طرف او و مجمع تشخیص مصلحت تکذیب شده است.

چه انتقادها و اتهام‌هایی علیه صادق لاریجانی مطرح است؟

صادق لاریجانی در میانه اعتراضات سال ۱۳۸۸ رئیس قوه قضاییه ایران شد.

در جریان سرکوب آن اعتراضات چند هزار نفر از فعالان سیاسی، روزنامه‌نگاران و معترضان از میان مردم عادی بازداشت شدند و برخی از آنها تحت شکنجه قرار گرفتند و وادار به اعتراف علیه خود شدند.

برگزاری دادگاه‌های دسته‌جمعی که متهمان بعدها آن را “نمایشی” خواندند یکی از موضوعات مورد انتقاد در این زمینه بود.

سرکوب مشابهی هم در جریان موج اعتراضات دی ماه ۱۳۹۶ از طرف قوه قضاییه ایران تکرار شد.

در مقطعی از ریاست صادق لاریجانی بر قوه قضاییه اجرای احکام اعدام در ایران شدت گرفت.

چندین زندانی سیاسی در این زمان در زندان‌ها در شرایط مشکوکی درگذشتند.

همچنین ایران یکی از بزرگترین زندان‌های روزنامه‌نگاران در جهان بود.

گزارش‌های مختلف حاکی از آن است که وضعیت زندانیان عادی در مواردی حتی وخیم‌تر از زندانیان سیاسی است.

صادق لاریجانی علاوه بر این انتقادهای حقوق بشری، با انتقادها و اتهام‌هایی در زمینه فساد مالی نیز روبرو بوده است.

به جز ابهاماتی که درباره رابطه او با اکبر طبری وجود دارد، یکی از این موارد دیگر افشای ۶۳ حساب بانکی مربوط به قوه قضاییه به نام شخص آقای لاریجانی بود.

صادق لاریجانی همچنین برای عدم رسیدگی شفاف به پرونده زمین‌خواری برادرش جواد لاریجانی و ماجرای زد و بند برادر دیگرش فاضل لاریجانی با سعید مرتضوی مورد انتقاد بوده است.

متن کامل این پاسخ به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

ضمن تشکر از تذکرات برخی از اعضای محترم مجمع تشخیص مصلحت نظام،

اینجانب ابائی ندارم که بپذیرم انسان در شرایطی قلم و زبانش دچار لغزش می شود و بر قلم و زبان مطالبی جاری می شود که خلاف مصلحت است و بلکه گاه خلاف انصاف. در جایی که گاه قلم بزرگان علم و تقوا طغیان می کند و بر قلم شان مطالبی جاری می شود که نباید ، امکان چنین امری بر طلبه لاشئ ای چون این فقیر، چندان مستبعد نیست.

از نامه اینجانب دلسوزان بسیاری مکدر شدند، در همین جا بر خود فرض می دانم که از محضر شریف همه آنان عذرخواهی کنم.

آیت الله یزدی حفظه الله منشا خدمات بسیاری در حوزه های علمیه بوده اند و سابقه مودت اینجانب با ایشان هم دیرینه. ما همه در یک صفیم و دشمن بی جهت خیال باطل تفرقه افکنی نکند، کدورت بین احبّاء عارضی است و انشاالله خداوند تبارک و تعالی همه کدورت ها را خواهد زدود و راه روشن خود را بر بندگان صادقش خواهد نمود .

به گمان بنده همه این ها سهل است. آنچه مهم است نقشه های دشمن در تفرقه افکنی در میان مسئولان و ایجاد یاس و نا امیدی در میان مردم است . دشمن با اجیر کردن عده ای در خارج کشور و همراهی عده ای دیگر در داخل تلاش می کند با شایعه افکنی و دروغ پردازی به اهداف فوق برسد.

در همین راستا برخی سایت ها و کانال های اجاره ای، ادعا کردند اینجانب نامه ای گلایه آمیز به رهبری معظم نوشته ام و از ایشان استجازه برای سفر به نجف اشرف کرده ام . این ادعا صدرصد کذب است نه نامه ای در کار بود و نه استجازه ای. و تصویر نامه ای هم که منتشر کرده اند صدرصد جعلی بود و خط منتشره هم هیچ شباهتی به خط اینجانب ندارد. غرض آنان القاء یأس و بی اعتمادی در مردم و ایجاد اختلاف در میان مسئولین و حتی القای شایعه اختلاف مسئولان با رهبری بود.

البته همه این ها خیالی باطل است. مردم ما بصیر تر از آن هستند که فریب این شایعات بی اساس را بخورند و مسئولان ما هم فهیم تر که این دروغ پردازی ها بتواند در صف آنان رخنه ایجاد کند.

ما همه در صف واحدیم و در خدمت رهبری نظام و در مسیر روشن انقلاب اسلامی و ارزش های والای دینی عمل خواهیم کرد. راه امام قدس الله نفسه الزکیه و رهبری معظم انقلاب حفظه الله تعالی روشن است.

اینجانب همراه میلیون ها مسلمان در سراسر جهان اسلام نه فقط اوامر رهبری را واجب الاتباع می دانیم، بلکه از صمیم قلب ایشان را باور داریم: علم و تقوا و اخلاص و مجاهدت و تیز بینی و درایت و مدیریت فوق العادهایشان را و لذا اوامر و توصیه های ایشان را نه فقط از باب الزام شرعی یا عقلی ، بلکه با طوع و رغبت دنبال می کنیم. امروز مقاومت در جهان اسلام به یمن پایمردی و رهبری شخص ایشان، به قله های عزت رسیده است و این بر احدی پوشیده نیست. عزت ایران اسلامی و مقاومت مردم عزیز ما هم همینطور.

“ان الذین امنو و عملوا الصالحات سیجعل لهم الرحمن ودا ” و این ها البته نکاتی نیست که امروز و در این ساعت عرض می کنم بلکه در طول سال های متمادی به کرات به مناسبت های مختلف بیان کرده ام. مقصود این است که دشمن بی جهت خود را مشغول کرده، کار او آب در هاون کوفتن است.

بوق های تبلیغاتی خارجی تلاش کردند از نامه اینجانب به آیت الله یزدی غایت سوءاستفاده را بکنند، تلاش کردند که القاء کنند آن نامه نوعی تعریض و گلایه از نهادهای مهم نظام چون شورای نگهبان و سپاه پاسداران و صداو سیما و غیره است. در حالی که واضح است نهادهایی که مایه افتخار متدینان و بلکه هر ایرانی است، نمی شود که مورد تعریض اینجانب قرار گیرند. سپاه پاسدارانی که مجاهدت ها و تلاش های یکایک آنان و به خصوص فرمانده هانش مایه مباهات هر ایرانی است، چگونه ممکن است مورد تعریض مسئولی در این رده باشد. و همینطور شورای محترم نگهبان که عالی ترین مرجع در باب پاره ای تصمیمات مهم در مقام نظارت و در مقام تشخیص خلاف قانون اساسی و خلاف شرع در مصوبات مجلس است.

در مورد قوه قضاییه و برخورد های آن با فساد چه در داخل قوه وچه در خارج آن ، در نامه به روشنی سخن گفته ام. مسلماً این جانب هیچ گاه از شخص یا گروه فاسدی حمایت نکرده و نخواهم کرد و اقدامات بنده در طول ده سال خدمت در قوه قضاییه گواه این مطلب است. برخورد با فساد و رسیدگی عادلانه نسبت به مجرمان، وظیفه ذاتی دستگاه قضایی است که همه باید از آن حمایت کنند. گلایه بنده از اصل رسیدگی به فسادها نبود، بلکه از پاره ای فضاسازی های رسانه ای و شایعات بی اساسی بود که متأسفانه توسط برخی دامن زده می شود.

آنچه دستگاه تبلیغاتی دشمن و برخی اذناب داخلی آنان بافته اند سوء فهم و سوء برداشت و بلکه سوء استفاده مغرضانه آنان است.

گرچه می پذیرم که باید نامه با لحن درست تر و دقت بیشتری نگاشته می شد تا جلوی این سوء استفاده ها گرفته شود. مقصود اینجانب از پاره ای گلایه ها تصورات و اقدامات غلط برخی افراد در برخی از این نهادها بود که امیدوارم با تدبیر صحیح مسئولان مرتفع شود.

در پایان بار دیگر از همه دلسوزانی که نامه اینجانب موجب کدورت خاطرشان شده است عذرخواهی می کنم و امیدوارم همه با اجتناب از حواشی و عوارض، در صف واحد ، برای رفع مشکلات مردم که حقیقتاً امروز کمر شکن است، تلاش کنیم که اگر با اخلاص در راه خدا گام برداریم نصرت خداوند قطعی است: ان تنصر الله ینصرکم و یثبت اقدامکم. و آخر دعوانا أن الحمدلله رب العالمین .

بنابر این گزارش، نامه جمعی از اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام خطاب به آیت الله آملی لاریجانی به شرح ذیل است:

با سلام و تحیّت؛ همان گونه که پس از انعکاس مجادلات انجام شده در رسانه ها در مورد آثار نامطلوب آن نکاتی به استحضار رسید، مطالب منتشر شده به نام آیت الله یزدی و بویژه پاسخ کتبی منتسب به جنابعالی، ضمن اینکه دوستان و دلباختگان انقلاب عزیزمان را شگفت زده و دل آزرده کرد دستاویزی برای سوء برداشتها و شیطنت های دشمنان خارجی و بدخواهان داخلی علیه انقلاب و دستاوردهای افتخارآمیز آن گردید.

با توجه به مقامات علمی و موضع گیری ها و سوابق مثبت شما در طول سالهای خدمت در سنگر شورای محترم نگهبان و بویژه دستگاه قضایی کشور و به لحاظ اهمیت و ضرورت وحدت و همدلی و وفاق بین مسئولان و نخبگان کشور، حول محور ولایت و امامتِ رهبری فرزانه انقلاب و لزوم دادن پاسخ قاطع به یاوه سراییها، مشفقانه از جنابعالی استدعا می شود با تدبیر مناسب راه هرگونه برداشت منفی علیه نظام و ارکان عزت بخش آن و سوء استفاده دشمنان و بدخواهان را مسدود و آنان را مأیوس و نا امید ساخته و با این اقدام خداپسندانه موجبات سرور و خوشحالی ملت فداکار را فراهم سازید.

بدیهی است انقلاب اسلامی به برکت آرمانهای حیاتی و در سایه رهبری حکیمانه و امام گونه رهبر معظم انقلاب و پیمان وثیق و مستحکم مردم عزیزمان با آرمان های انقلاب و شهیدانش همچنان راه پر اقتدار خویش را بیش از گذشته طی خواهد نمود و هر روز منشأ اقتدار و سرافرازی بیشتری خواهد شد.