اعطای جایزه حقوق بشری وکلای اروپا به وکلای زندانی ایران 

By | ۱۳۹۸-۰۹-۰۷

شورای انجمن‌های حقوقی و وکالت اروپا در بیانیه‌ای که روز پنج‌شنبه، هفتم آذرماه، منتشر شد جایزه حقوق بشری خود را به چهار وکیل ایرانی تقدیم کرد که سابقه حبس سیاسی را دارند.

در این بیانیه جایزه حقوق بشری این شورا در سال ۲۰۱۹ به نسرین ستوده، عبدالفتاح سلطانی، محمد نجفی و امیرسالار داوودی تقدیم شده است.

این شورا با نام مخفف سی‌سی‌بی‌ای نمایندگی بیش از یک میلیون وکیل اروپایی را بر عهده دارد.

عبدالفتاح سلطانی، وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر، در آبان‌ماه سال ۹۷ به طور مشروط از زندان اوین آزاد شد.

امیرسالار داوودی نیز که در سال‌های اخیر وکالت شماری از زندانیان سیاسی و عقیدتی از جمله بهاییان را بر عهده داشته در همین تاریخ یعنی آبان ۹۷ بازداشت شد.

به گفته وکیل مدافع او، انتقادهای آقای داوودی از عملکرد قوه قضائیه و وضعیت موجود در کشور، می‌تواند از دلایل بازداشت اخیر او باشد.

در این میان می‌توان نسرین ستوده را سرشناس‌ترین وکیل زندانی ایران دانست که به اتهام‌هایی چون «اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی، فعالیت تبلیغی علیه نظام، عضویت موثر در گروهک غیرقانونی و ضد امنیتی کانون مدافعان حقوق بشر،… و ظاهر شدن بدون حجاب شرعی در محل شعبه بازپرسی، اخلال در نظم و آسایش عمومی و نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی» جمعاً به ۳۳ سال حبس و تحمل ۱۴۸ ضربه شلاق محکوم شده است.

با این حال طبق ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی در ایران از این مدت ۱۲ سال آن «قابلیت اجرا دارد».

محمد نجفی نیز سال گذشته به اتهام «فعالیت تبلیغی به نفع گروه‌ها و سازمان‌های مخالف نظام، توهین به رهبری و همکاری با دول متخاصم از طریق مصاحبه با رسانه‌های خارج از کشور و انتقال اخبار و اطلاعات» به ده سال حبس محکوم شد.

رادیو فردا:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *