معافیت ۴۵ روزه عراق برای واردات گاز از ایران

By | ۱۳۹۸-۱۱-۲۴

مقامات عراقی گفتند که آمریکا معافیت ۴۵ روزه دیگر برای عراق درنظر گرفته تا بتواند گاز و برق موردنیاز خود را از ایران وارد کند. خبرگزاری‌ها این معافیت را گامی‌ برای قطع وابستگی عراق به منابع ایران ارزیابی کرده‌اند.

براساس تحریم‌های آمریکا علیه ایران، تجارت کشورها با ‌‌ایران ممنوع است. اما روز چهارشنبه ۲۳ بهمن ۹۸ (۱۲ فوریه) دوباره روزنه‌ای برای عراق باز شده و با موافقت آمریکا می‌تواند برای واردات گاز از ایران از معافیتی ۴۵ روزه استفاده کند.

به گزارش آسوشیتدپرس از بغداد، معافیت جدید برای عراق بعد از آن صادر می‌شود که روابط بغداد و واشینگتن از ۱۱ دی ماه ۹۸ (سوم ژانویه ۲۰۲۰) و به دنبال کشته‌شدن قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران توسط پهبادهای آمریکایی در بغداد، رو به تیرگی رفت.

مقامات عراقی به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته‌اند که واشینگتن مایل است این هفته محدودیت‌های اعمال شده در مورد عراق را لغو کند. آمریکا برای این کار البته از پیش‌شرطی هم سخن گفته مبنی بر اینکه دولت عراق در مدت زمانی مشخص، وابستگی خود را به منابع گاز ایران قطع کند.

مقام‌های عراقی که به شرط ناشناس ماندن با آسوشیتدپرس گفت‌وگو کردند، همچنین گفتند که آمریکا وعده داده در صورتی که عراق این جدول زمانی را رعایت کند، امکان تمدید معافیت‌های بیشتر هم برای این کشور وجود دارد.

خبرگزاری فرانسه نیز در گزارشی به نقل از یک مقام عراقی نوشت که گویا آمریکا علاقه دارد عراق به جای خرید گاز از ایران، راه تجارت با شرکت‌های آمریکایی را پیش بگیرد. در این میان گفته شده که عراق با چند شرکت آمریکایی تولید برق از جمله جنرال الکتریک هم وارد مذاکره شده اما هنوز به نتیجه نرسیده است.

وزارت امور خارجه آمریکا تا کنون درباره این گفته مقام‌های عراقی اظهارنظری نکرده است، اما آسوشیتدپرس نوشت با معافیت جدید، عراق این فرصت را دارد تا به طرف آمریکایی نشان دهد که شرایط تولید و افزایش عرضه گاز داخلی و یافتن منابع جایگزین را دارد و می‌تواند اتکای خود را به ایران کمتر کند.

پیش‌تر آمریکا در ماه اکتبر ۲۰۱۹، معافیتی ۱۲۰ روزه برای عراق در نظر گرفته بود.

در همین حال یک مقام ارشد عراقی با اشاره به مذاکرات میان بغداد و واشینگتن، بر لزوم تهیه جدول زمانی و برنامه‌ریزی فنی برای قطع وابستگی به منابع گاز ایران و استقلال در بهره‌برداری از منابع ملی عراق تاکید کرد.

او توجه به مهلت ۴۵ روزه آمریکا و تهیه جدول زمانی موردنظر را فرصت مناسبی دانست تا هم معافیت‌های عراق تمدید شود و هم بتوان برای سرمایه‌گذاری روی منابع گاز این کشور، برنامه‌ریزی کرد.

عراق برای تأمین نیازهای برق خود به شدت وابسته به گاز طبیعی ایران است. واردات گازی این کشور از ایران در ماه‌های تابستان به اوج خود می‌رسد و مجموعاً شامل یک سوم انرژی مصرفی کشور می‌شود.

آسوشیتدپرس در گزارش خود اشاره کرد که عراق دستکم این شانس را دارد تا در مدت ۴۵ روز، مجبور نباشد به پرداخت مجازات‌های میلیارد دلاری واردات انرژی از ایران فکر کند.
دویچه وله :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *