هزاران میلیارد برای حوزه های علمیه و سازمانهای مذهبی؛ تخت جمشید با سالی ۵ میلیون تومان اداره می‌شود!

By | ۱۳۹۹-۰۶-۰۵

تسنیم نوشت: وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با گلایه از وضعیت بودجه این وزارتخانه گفت: برای اداره ۳۲ هزار اثر ثبت شده کشور تنها میلیارد تومان بودجه اختصاص داده شده است مثلا تخت جمشید را با ۵ میلیون تومان اداره می‌کنیم!

علی اصغر مونسان در گفتگوی ویژه خبری با ارائه گزارشی از وضعیت وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اظهار کرد: بودجه این وزارتخانه بسیار کمتر از وزارتخانه‌های دیگر است و شاید به نصف آخرین وزارتخانه هم نرسد؛ وزارت ورزش و جوانان یکی مانده به آخرین وزارتخانه دولت به لحاظ بودجه بوده و رقم آن حدود ۲۴۰۰ میلیارد تومان و ما ۱۲۰۰ میلیارد تومان دریافتی داریم؛ از این بودجه ۲۶۰ میلیارد تومان به حوزه میراث فرهنگی اختصاص پیدا می‌کند.

وی افزود: ما در حوزه میراث فرهنگی بالغ بر ۳۲ هزار اثر ثبت شده داریم و اگر بودجه ذکر شده را به این تعداد اثر تقسیم کنیم یعنی هر بنا را با سالی ۵ میلیون تومان حفاظت و حراست می‌کنیم! مثلا تخت جمشید را با ۵ میلیون تومان اداره می‌کنیم بنابراین نیاز به مشارکتهای مردمی داریم و برای استفاده از مشارکتهای مردمی آئین نامه میراث بانان افتخاری را ابلاغ کردیم. همچنین در حوزه مرمت هم از مردم کمک گرفته ایم و دو هزار پروژه مرمتی را با مشارکت مردم انجام دادیم.

مونسان با اشاره به تأثیر شیوع ویروس کرونا بر صنعت گردشگری خاطر نشان کرد: گردشگری ما تا مرداد دچار زیان ۱۲ هزار میلیاردی شد و اقدامات ما برای حمایت از این فعالان به چند دسته تقسیم شد، یکی از این اقدامات امهال اقساطق وامها و تسهیلات این فعالان بود، در اقدامی دیگر حق بیمه‌های آنان به صورت اقساطی دریافت شد.

وی درباره حمایتهای مالی از این بخش توضیح داد: از زیان ذکر شده ما تنها ۱۷۵ میلیارد تومان حمایت انجام دادیم و این باعث نگارنی است، چرا که دیگر ادامه فعالیت برای برخی فعالان حوزه گردشگری نیست و کرونا هم در کشور شدت گرفته است. در خرداد تعدادی سفر داشتیم که باعث پرداخت برخی بدهکاری هتلداران شد اما دوباره با توقف فعالیتها مواجه شدیم.

وزیر میراث فرهنگی و گردشگری درباره تأثیر سفرها بر شیوع کرونا و هماهنگی وزارتخانه متبوعش با وزارت بهداشت تصریح کرد: ما در حوزه سفرها با وزارت بهداشت همکاری و هماهنگی داریم، مصوبات ستاد مبارزه با کرونا را رعایت می کنیم و درست است که هتلها تعطیل نشدند اما طبق پروتکلهای وزارت بهداشت عمل می‌کنند. اما در این میان میزان سفرها زیاد بود همین موضوع باعث آسیب شد. در مورد گردشگر خارجی هم افت بسیار زیادی داشتیم، به طوری که رقم ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار گردشگر در سه ماهه اول سال قبل به ۷۴ گردشگر در امسال رسید.

وی یادآور شد: گردشگری برای کشورهایی مانند ترکیه در اولویت است و برای ما نه، الان گردشگری ترکیه و دبی فعال شده اند و ما اجازه فعالیت نداریم چرا که اولویت ما سلامت مردم است. برای ورود گردشگر خارجی منتظر دستور ستاد مقابله با کرونا هستیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *