آسوشیتدپرس: سونامی اجساد کرونایی در بزرگ‌ترین گورستان ایران

By | ۱۳۹۹-۰۸-۲۱

این مدیر بهشت زهرا افزوده است: هم اکنون به طور متوسط روزانه 260 فوتی کرونایی در بهشت زهرا دفن می‌شوند و مشخص نیست چند ماه دیگر این بحران ادامه خواهد یافت.

خبرگزاری آسوشیتدپرس با انتشار گزارشی خبری- تصویری از دفن فوتی‌های کرونایی در گورستان اصلی تهران، به نقل از مقامات این گورستان بزرگ نوشت: “بهشت زهرا” تهران با بالا گرفتن بحران کرونا در این کشور، روزانه شاهد دفن اجسادی معادل دوبرابر ظرفیت پیشین خود است.

به گزارش عصرایران، آسوشیتدپرس به نقل از “سعید خال” مدیر بهشت زهرا نوشت:” در طی 50 سال گذشته که از تاسیس بهشت‌زهرا می‌گذرد تمامی بحران‌هایی که این گورستان متحمل شده در نهایت به مدت چند روز و یا یک هفته طول کشیده است. هرگز قبلا در جریان زلزله و یا جنگ هشت ساله با عراق میزان اجساد روانه شده به بهشت زهرا به میزان فعلی و این قدر بالا نبوده است.

این مدیر بهشت زهرا افزوده است: هم اکنون به طور متوسط روزانه 260 فوتی کرونایی در بهشت زهرا دفن می‌شوند و مشخص نیست چند ماه دیگر این بحران ادامه خواهد یافت.

آسوشیتدپرس در ادامه نوشته است: بهشت زهرا با دارا بودن بیش از 1.6 میلیون قبر در زمینی به مساحت 1320 هکتار یکی از بزرگ‌ترین گورستان‌های جهان و نخستین گورستان بزرگ برای تهران با جمعیت 8.6 میلیون نفر است.

اما این بزرگی به اندازه بزرگی بحران کرونا نبود که اوایل سال جاری میلادی (2020) به ایران حمله کرد و این کشور را به درگیرترین کشور خاورمیانه تبدیل کرده است.

تنها طی 1 ماه گذشته 10 مرتبه رکورد بیشترین فوتی روزانه کرونا در ایران جابجا شده است و در تازه ترین رکورد، روز چهارشنبه (امروز) با ثبت 462 مورد مرگ کرونایی طی 24 ساعت بار دیگر رکورد فوتی‌های روزانه کرونا در ایران شکمست.

تقریبا نیمی از موارد فوتی کرونا در ایران در شهر تهران است و این مساله فشار زیادی را به بهشت زهرا وارد کرده است.

مسئولان بهشت زهرا برای پاسخگویی به این حجم از فوتی‌ها در شهر تهران، قبرهای عمیق 2-3 طبقه‌ای حفر کرده و زمین‌های جدیدی را برای دفن فوتی‌های جدید اختصاص داده‌اند.

گرچه همه موارد فوتی روزانه که از شهر تهران به بهشت زهرا روانه می‌شود مربوط به کرونا نیست اما این روزها بخش بزرگی از آنها مربوط به جان‌باختگان کروناست.

سعید خال می‌گوید این میزان فوتی کرونا بسیار بیشتر از هر آمار ورودی فوتی‌های روزانه در بهشت زهراست که طی ادوار گذشته شاهد آن بوده است.

او در این باره به آسوشیتدپرس گفت: ” ما قبلا روزانه 150 تا 170 جسد داشتیم اما این روزها این رقم به طور متوسط به 350 جسد در روز رسیده است.

به گفته این مدیر بهشت زهرا، انجام کارهای مربوط به تدفین این میزان جسد، فشار کاری مضاعفی به دوش کارمندان بهشت زهرا تحمیل کرده است.

“میثم رجوی” یکی از روحانیون که در بهشت زهرا بر پیکر جان‌باختگان کرونا نماز میت اقامه می‌کند به آسوشیتدپرس گفت:” این روزها فقط خودم روزانه به طور متوسط برای حدود 25 تا 30 فوتی کرونا نماز میت می‌خوانم. ما 12 نفر روحانی هستیم که اینجا مشغول کاریم و تقریبا هر کدام از ما بر پیکر همین تعداد فوتی نماز می‌خوانیم.”

وضعیت تدفین فوتی های کرونا در بهشت زهرا تهران در ماه نوامبر 2020/عکس:ابراهیم نوروزی؛ آسوشیتدپرس

وضعیت تدفین فوتی های کرونا در بهشت زهرا تهران در ماه نوامبر 2020/عکس:ابراهیم نوروزی؛ آسوشیتدپرس

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *