هزاران دانش‌آموز اول ابتدایی در ایران امسال از تحصیل بازماندند

By | ۱۳۹۹-۱۰-۲۴
به گفته معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش ایران، ۸۹ هزار دانش‌آموز اول ابتدایی در سال جاری از تحصیل بازمانده‌اند.

دانش‌آموزان

رضوان حکیم‌زاده روز چهارشنبه، ۲۴ دی‌ماه، در گفت‌وگو با خبرگزاری ایلنا درباره خانواده‌هایی که دو یا سه فرزند دارند که از یک گوشی استفاده می‌کنند گفت که در صورت همزمانی امتحانات آنها، این دانش‌آموزان با مشکل مواجه خواهند شد.

به گفته مقامات وزارت آموزش و پرورش، بازماندگی از تحصیل که بیشتر در مناطق «کم‌برخوردار» اتفاق می‌افتد، در سال تحصیلی جاری افزایش چشمگیر داشته است.

مقامات دلیل این امر را عدم دسترسی بسیاری از دانش‌آموزان این مناطق به اینترنت و ابزارهای هوشمند برای شرکت در کلاس‌های مجازی عنوان کرده‌اند.

مشاور وزیر آموزش و پرورش و مسئول شبکه شاد اواسط مهرماه گفته بود که از بین بیش از ۱۱ میلیون دانش‌آموز کشور حدود ۳.۵ میلیون نفر فاقد ابزار هوشمند بوده یا اصلا دسترسی به اینترنت ندارند.

حسن الحسینی سهم محرومیت دانش‌آموزان از شبکه شاد را ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر یعنی ۲۱ درصد اعلام کرده و گفته بود که اختلاف ۳۰۰ هزار نفری به دانش آموزانی برمی‌گردد که از ابزار هوشمند قرضی استفاده می‌کنند.

خانم حکیم‌زاده، معاون وزیر آموزش و پرورش ایران، با توجه به تداخل زمانی امتحان دانش‌آموزانی که در یک خانواده از ابزار هوشمند استفاده می‌کنند از مدیران مدارس خواست که برنامه‌ریزی دقیقی در این زمینه داشته باشند.

مدیر کل آموزش و پرورش کرمان هم ۲۰ دی‌ماه از عدم دسترسی ۱۲۰ هزار دانش‌آموز این استان به ابزار هوشمند یا اینترنت خبر داده بود.

با توجه به جمعیت ۶۵۰ هزار نفری دانش‌آموزان کرمان برآورد می‌شود که حدود یک پنجم دانش‌آموزان کرمانی در سال تحصیلی جدید برای حضور در کلاس‌های درس که امسال به دلیل کرونا به صورت مجازی برگزار می شود به اینترنت، تبلت یا تلفن همراه دسترسی ندارند.

خودکشی محمد موسوی‌زاده، دانش‌آموز ۱۱ ساله‌ اهل بندر دیّر استان بوشهر که به دلیل عدم توانایی خانواده در تهیه گوشی همراه اتفاق افتاد، واکنش‌های بسیاری را در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی در پی داشت.

دانش‌آموزان ایرانی در سال تحصیلی جدید به دلیل شیوع کرونا برنامه‌های درسی خود را از طریق اپلیکیشن شاد در خانه دنبال می‌کنند.

شبکه «شاد» را دولت ایران پس از شیوع ویروس کرونا در ایران و تعطیلی مدارس با هدف آموزش از راه دور راه‌اندازی کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *