توییتر حساب سایت خامنه‌ای را به دلیل ‘تهدید ترامپ به انتقام’ مسدود کرد, سخنگوی توییتر: حساب منتسب به وب‌سایت خامنه‌ای را به دلیل جعلی بودن معلق کردیم

By | ۱۳۹۹-۱۱-۰۴

توییتر یکی از حساب‌های کاربری مربوط به رهبر ایران را به دلیل تهدید رئیس‌جمهور سابق آمریکا به “انتقام سخت” مسدود کرد.

این حساب خامنه‌ای عکسی را منتشر کرده بود که به نظر می‌آمد در آن دونالد ترامپ در زمین گلفش مشغول بازی است. توییتر نوشته که این حساب به دلیل “نقض قوانین توییتر” از دسترس خارج شده است.

روی پوستر به نقل از خامنه‌ای نوشته شده “انتقام حتمی است”. جمله‌ای که از سوی بسیاری از کاربران به عنوان دعوت به حمله به ترامپ تعبیر شد.

حساب‌های اصلی مربوط به خامنه‌ای در توییتر همچنان در دسترس است.

از بالا راست: حساب منسوب به سایت آقای خامنه‌ای و حساب بعد از مسدود شدن و پایین سمت چپ حساب کاربری فارسی رهبر ایران که توییت را بازنشر کرده بود

سخنگوی توییتر: حساب منتسب به وب‌سایت خامنه‌ای را به دلیل جعلی بودن معلق کردیم

خبرگزاری رویترز به نقل از یک سخنگوی توییتر نوشت حساب منتسب به وب‌سایت علی خامنه‌ای (@khamenei_site(link is external)) به دلیل زیر پا گذاشتن قوانین این پلت‌فرم، به ویژه قوانین مربوط به ساختن حساب‌های جعلی، تعلیق شده است.

پیشتر رسانه‌ها با استناد به انتشار پوستری در این حساب که در آن دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری پیشین آمریکا، تهدید به قتل شده بود، تعلیق این حساب را مرتبط با این پوستر دانسته بودند.

این پوستر در وب‌سایت خامنه‌ای، یک روز بعد از پایان دوره ریاست جمهوری دونالد ترامپ و آغاز ریاست جمهوری جو بایدن منتشر شد.

مقام‌های جمهوری اسلامی بارها تهدید کرده‌اند که انتقام کشته شدن قاسم سلیمانی، فرمانده پیشین نیروی قدس سپاه پاسداران، را می‌گیرند.

سلیمانی روز ۱۳ دی‌ماه سال ۱۳۹۸ در حمله پهپادی آمریکا در نزدیکی فرودگاه بغداد به همراه مهدی المهندس از فرماندهان ارشد گروه حشد شعبی کشته شد.

ترامپ، بارها با دفاع از عملیات کشتن سلیمانی او را «‌بزرگ‌ترین تروریست دنیا» نامیده بود.

سپاه پاسداران پس از کشته شدن سلیمانی، حمله‌ای موشکی به پایگاه‌ آمریکایی‌ها در عین‌الاسد انجام دادند که خسارت خاصی برجای نگذاشت.

مقام‌های جمهوری اسلامی بعد از این حمله تایید کردند که مقام‌های عراق را در جریان انجام آن قرار داده بودند.

طی بیش از یک‌سالی که از کشته شدن سلیمانی می‌گذرد حملات علیه نیروهای سپاه پاسداران و شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران در سوریه و عراق بیشتر شده و برخی اعضای سپاه هم کشته شده‌اند.

ایران با وجود تاکید بر تهدید «‌انتقام سخت» در صدد محکومیت حقوقی و تعقیب قضایی افرادی بوده که گفته می‌شود در عملیات کشتن سلیمانی دست داشته‌اند.

استانداردهای چالش‌برانگیز رسانه‌های اجتماعی
بسیاری از کاربران رسانه‌های اجتماعی پیشتر توییتر را به داشتن معیارهای دوگانه در برخورد با محتوای منتشر شده از سوی رهبران سیاسی متهم کرده بودند.

این رسانه‌ اجتماعی روز ۲۰ دی‌ماه اعلام کرد حساب دونالد ترامپ را به دلیل «‌تحریک به خشونت» حامیانش در حمله به ساختمان کنگره برای همیشه مسدود می‌کند.

بستن حساب ترامپ بر اعتراض‌ها به سیاست‌گذاری توییتر و شیوه تصمیم‌گیری مدیران آن افزود.

برخی فعالان آزادی بیان از این موضوع ابراز نگرانی کردند که تصمیم‌گیری درباره نوشته‌ها و مواضع افراد نباید به عهده شرکت‌های تکنولوژی قرار گیرد که مرجعیت عمومی برای تعیین حدود آزادی بیان ندارند.

از طرفی برخی چهره‌های سیاسی از جمله لیندزی گراهام، رییس کمیته قضایی سنای آمریکا، نیز تصمیم توییتر را به دلیل آنچه استاندارد‌های دوگانه خواندند به چالش کشیدند. گراهام نوشته بود: «آیت‌الله [خامنه‌ای] می‌تواند توییت کند، اما ترامپ نه. این امر خیلی چیزها را در مورد اداره‌کنندگان توییتر نشان می‌دهد.»
ایران اینترنشال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *