واکسن اسپوتنیک روسی در ایران مجوز گرفت

By | ۱۳۹۹-۱۱-۱۰

صدور مجوز استفاده اضطراری از واکسن اسپوتنیک در حالی صورت گرفته است که این واکسن در انتظار تایید بین‌المللی است و استفاده از برخی از واکسن‌های تاییدشده آمریکایی و آلمانی به دستور علی خامنه‌ای ممنوع است.

واکسن اسپوتنیک روسی

 کمیسیون قانونی تشخیص (صلاحیت ساخت و ورود دارو و مواد بیولوژیک) سازمان غذا و داروی ایران برای مصرف اضطراری واکسن Sputnik V مجوز اضطراری صادر کرده است. این واکسن محصول شرکت گامالیای روسیه است و هنوز در انتظار تایید سازمان بهداشت جهانی است.

کیانوش جهانپور، رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، روز پنجشنبه ۹ بهمن، در توضیح صدور این مجوز گفت: «در بیست و چهارمین جلسه کمیسیون قانونی تشخیص مجوز مصرف اضطراری واکسن Sputnik V در فرم محلول فریز شده و ویال های تک دوز و ۵ دوز در ایران صادر شد.»

مجوز استفاده از واکسن روسی در ایران در حالی صادر شده که به دستور آیت‌الله خامنه‌ای استفاده از واکسن‌های ساخت آمریکا و بریتانیا که به تایید نهادهای رسمی این کشورها و اتحادیه اروپا رسیده‌اند ممنوع است. واکسن آمریکایی/آلمانی فایزر بیون‌تک که در حال حاضر در شماری از کشورهای جهان مورد استفاده قرار می‌گیرد و مشمول ممنوعیت دستور آیت‌الله خامنه‌ای است مجوز سازمان بهداشت جهانی را هم دارد.

عضو کمیته ستاد مقابله با کرونا: شانس بد مردم ایران است

مینو محرز عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا  در مصاحبه با روزنامه جهان صنعت شماره روز پنجشنبه، تهیه و واردات واکسن کرونای روسی توسط دولت را “شانس بد مردم ایران”  دانسته و گفته است که “در حال حاضر به هیچ عنوان از این انتخاب راضی نیستم”.

او افزوده است که “به‌عنوان یکی از اعضای کادر درمان این واکسن را تزریق نمی‌کنم زیرا تاکنون هیچ اطلاعاتی از آن منتشر نشده است”.

محرز واکسن کرونایی را مناسب دانسته که واجد استاندارد‌های جهانی باشد و واکسنی را در این تراز دانسته که “مورد تأیید یکی از منابع بین‌المللی باشد که یکی از آنها سازمان بهداشت جهانی و دیگری سازمان غذا و داروی اتحادیه اروپاست در صورتی که این واکسن تاییدیه هیچ کشوری را ندارد”.

بررسی واکسن های دیگر

جهانپور در ادامه مصاحبه روز پنجشنبه خود اعلام کرده است که روند بررسی واکسن‌های دیگر از مبدا هند، چین، روسیه و غیره کماکان ادامه دارد.

یک روز پیشتر محمود واعظی، رئیس دفتر حسن روحانی روز چهارشنبه ضمن اشاره به مذاکره با “روس‌ها و چینی‌ها و هندی‌ها” گفت که «خوشبختانه سرعت مذاکرات با روس‌ها خیلی بیشتر شده است. آنها همه اسنادی که داشتند را برای ما فرستادند و گروه علمی وزارت بهداشت تمام این‌ها را بررسی کرده و  در آنجا سوالاتی که داشتند انجام دادند و در دو روز گذشته تایید شده و تاییدیه را شب گذشته برای روس‌ها فرستادند.»

او در ادامه با تصریح این که مقدمات قرارداد با روسیه فراهم شده ابراز امیدواری کرد که  “اولین محموله واکسن روسی هم قبل از ۲۲ بهمن به تهران برسد.”

سعید نمکی، وزیر بهداشت نیز روز چهارشنبه از همکاری با “چهار منبع اروپایی، روسی، چینی و هندی” در تهیه و تولید واکسن خبر داده بود، ولی نگفته بود که شرکت اروپایی کدام شرکت است.

او همکاری با کوبا در زمینه آزمایش بالینی واکسن ساخت این کشور را هم نتیجه‌بخش خواند و روند تهیه دو واکسن ایرانی را هم در “مرحله انجام یا ورود به تست بالینی” اعلام کرد.

عقب‌ماندگی ایران در واکسیناسیون

در ایران در حالی بحث در باره چگونگی تهیه واکسن جریان دارد که در بسیاری از کشورها واکسیناسیون مردم شروع شده است. مقام‌های جمهوری اسلامی ماجرا را در وجه عمده به مشکلات اقتصادی و مالی ناشی از تحریم‌ها ربط می‌دهند، ولی منتقدان ورای سیاست‌های تنش‌زا در عرصه بین‌المللی و تحریم‌های ناشی از آن سو؛مدیریتی که در مهار بحران کرونا هم نمایان بود به علاوه ممنوعیت‌ها و قید و بندهایی که آیت‌الله خامنه‌ای اعلام کرده است را هم جزو عوامل اصلی عقب‌ماندن ایران در روند واکسیناسیون ذکر می‌کنند.
دویچه وله:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *