گسترش ویروس کرونای جهش‌یافته در سراسر ایران

By | ۱۳۹۹-۱۲-۰۴

بنابر گزارش‌ها، ویروس جهش‌یافته کرونا درحال گسترش به استان‌های مختلف ایران است و در چند روز گذشته، دو مورد جدید ابتلا به کووید-۱۹ در اثر ویروس جهش‌یافته کرونا در استان هرمزگان، دو مورد در استان البرز و یک مورد هم در استان گیلان شناسایی شده است.

این ویروس به‌دلیل آن‌که نخستین‌بار در منطقه کِنت انگلستان مشاهده شده است، در ایران گاهی با عنوان «ویروس کرونای انگلیسی» خوانده می‌شود. براساس گزارش‌ها، این سویه جهش‌یافته ویروس کرونا مسری‌تر از ویروس اولیه است و مرگ‌ومیر بیشتری نیز درپی دارد دارد.

فاطمه نوروزیان، سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان، دوشنبه، چهارم اسفندماه، از شناسایی دو بیمار آلوده به ویروس کرونای انگلیسی در استان خبر داد و گفت: «این دو بیمار فردی ۴۸ساله ساکن جزیره قشم و فرد ۲۴ساله ساکن بندرلنگه هستند که سه هفته پیش از کشور امارات متحده عربی وارد فرودگاه قشم شدند که پس از مثبت شدن نتیجه آزمایش کرونا قرنطینه شدند.» او افزود که نمونه‌های گرفته‌شده از آن‌ها برای بررسی بیشتر به تهران ارسال شده و روز دوشنبه ابتلای آن‌ها به ویروس جهش‌یافته تایید شده است.

مقام‌های مسئول در استان البرز نیز روز دوشنبه در سخنانی متفاوت از یکدیگر، از مشاهده دو تا سه بیمار مبتلا به ویروس جهش‌یافته کرونا در آن استان و مرگ دست‌کم دونفر از آن‌ها خبر داده‌اند.

ارسلان سالاری، رییس دانشگاه علوم پزشکی گیلان، هم روز دوشنبه چهارم اسفندماه، از مشاهده ویروس جهش‌یافته کرونا در آن استان و جان باختن یک زن ۷۰ساله اهل شهر منجیل در اثر این ویروس خبر داد. او عامل انتقال ویروس جهش‌یافته به این زن را فردی دانست که از استان البرز به آن‌جا آمده بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *