علت مرغ ۴۰ هزار تومانی بی‌کفایتی‌ مسئولان است

By | ۱۴۰۰-۰۱-۰۶

درحالی که حداکثر قیمت مصوب هر کیلوگرم مرغ ۲۰۴۰۰ تومان و براساس اعلام انجمن پرورهش دهندگان نرخ این محصول بر اساس هزینه‌های تولید ۲۳ تا ۲۴ هزار تومان است، در نتیجه بی کفایتی مسئولان و عدم حمایت از تولید قیمت این محصول به ۴۰ هزار تومان رسید.

به گزارش  تسنیم،در سال جاری قیمت مصوب جوجه یک روزه از 2400 تومان به 4200 تومان رسید، قیمت نهاده ها دامی 20 درصد افزایش یافت و قیمت برخی دیگر از ملزومات تولید مانند واکسن آزاد شد، اما قیمت مصوب  مرغ افزایش نیافت، این امر انگیزه جوجه ریزی و تولید را کاهش داد تا با کاهش عرضه و کمبود این محصول در بازار رو به رو شدیم و در نتیجه بازار مرغ  به شکل امروزی رسید. 

با وجود همه این مشکلات وزیر جهاد کشاورزی به تازگی اعلام کرده است که در تولید مرغ و تخم مرغ بسیار خوب عمل کرده‌ایم! اما مسئولان این وزارتخانه از جمله معاونت امور دام حاضر به پاسخگویی در این زمینه به رسانه‌ها نیستند و تنها شرکت پشتیبانی امور دام در این ارتباط وعده بهبود شرایط در آینده نزدیک می دهد.در صورتی که مسئولان دولت مانند دیگر افراد به بازار مراجعه کنند عمده مغازه ها مرغی برای عرضه ندارند یا اینکه به قیمت های بالایی به فروش می رسانند به طوری که مرغ 20400 تومانی 40000 تومان به فروش می رسد. میادین میوه و تره بار و مغازه هایی که مرغ  به قیمت مصوب عرضه می کنند دارای صنف سنگین فروش در شرایط کرونایی هستند.
عسکری معاون گشت های تعزیرات حکومتی تهران در این ارتباط گفت: قرار بود از امروز مرغ برای فروش در میان اصناف  عرضه شود و ما نیز بر روند توزیع آن نظارت کنیم اما من چیزی برای عرضه ندیدم.

در حالی که قرار بود روزانه هزار تن مرغ گرم و هزار تن مرغ منجمد برای تامین نیاز هزار و 700 تنی استان تهران توزیع شود، رحمتی بازرس اتاق اصناف در واکنش به این موضوع گفت: در مجموع 90 تن مرغ برای تهران آمده است که باید در شهر تهران و شهرستان های استان توزیع شود.این شرایط باعث شده که قیمت مرغ با قیمت هایی بالایی به دست مردم  برسد و با کمبود عرضه مرغ شاهد سودجویی های زیادی در بازار هستیم.قیمت مصوب هر کیلوگرم مرغ 20400 تومان و بر اساس اعلام انجمن پرورش دهندگان مرغ قیمت واقعی مرغ بر اساس هزینه های تولید 23 تا 24 هزار تومان است اما این محصول امروز در بازار به قیمت های مختلفی مانند 35 هزار تومان تا 40 هزار تومان به فروش می رسد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *