دولت ایران بر خرید طلا و جواهرات هم مالیات بست

By | ۱۴۰۰-۰۹-۱۴

سازمان امور مالیاتی در ابلاغیه‌ای به اصناف، از واحدهای صنفی طلا، جواهر و پلاتین فروش خواست تا ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده را از مشتریان دریافت کنند.

بر اساس این بیانیه که روز شنبه ۱۳ آذرماه منتشر شد، قانون دائمی مالیات بر ارزش افزوده خرید طلا، جواهرات و پلاتین از تاریخ ۱۳ دی‌ماه لازم‌الاجرا شده و این رقم از مشتریان دریافت خواهد شد.

دولت ایران طی سال‌های گذشته طیفی از مالیاتها را برای جبران کسری بودجه و سقوط صادرات نفتی وضع کرده است؛ از جمله مالیات بر سکه طلا که طی سه سال گذشته به صورت جهشی افزایش یافته است.

امسال دولت مقرر کرده است که از دارندگان ۵ تا ۱۵ سکه، به ازای هر قطعه سکه ۹۶۰ هزار تومان، برای ۱۵ تا ۲۵ سکه به ازای هر قطعه سکه ۱.۲۸ میلیون تومان و نسبت به مازاد ۲۵ سکه تا میزان ۱۰۵ سکه به ازای هر قطعه سکه ۱.۶ میلیون تومان مالیات گرفته شود. این ارقام طی سه سال گذشته تقریبا ۱۰ برابر شده است.

دولت همچنین سال ۹۸ دارندگان کمتر از ۲۰ سکه را معاف از مالیات کرده بود، اما پارسال این رقم به ۱۰ سکه و امسال به ۵ سکه کاهش یافت.

قیمت سکه بهار آزادی نیز به خاطر سقوط ارزش ریال و وضع مالیات بر سکه، از ۱.۵ میلیون تومان در سال ۹۷ به نزدیک ۱۳ میلیون تومان اوج گرفته است.

آمارهای شورای جهانی طلا نشان می‌دهد که طی سه سال گذشته خرید سکه در ایران به شدت افت کرده است.

این گزارش می‌گوید خرید شمش و سکه طلا در ایران طی ۹ ماه ابتدایی سال ۲۰۱۸ بالای ۴۵ تن بود، اما در دور مشابه سال‌های ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ به ترتیب به ۳۱.۱ تن و ۲۸.۲ تن کاهش یافت و در ۹ ماهه ابتدایی امسال به ۱۷.۴ تن سقوط کرده است.

طی سال‌های گذشته با افت ارزش ریال، بسیاری از مردم به خاطر نجات دارایی‌های ریالی و سرمایه‌های خود به بازار سکه پناه آوردند، اما اخذ مالیات بر سکه توسط دولت، رغبت مردم به خرید سکه را کاهش داد.

در خصوص جواهرات، آمارهای شورای جهانی طلا نشان می‌دهد در ۹ ماه ابتدایی سال ۲۰۲۱ ایرانی‌ها ۱۹.۳ تن جواهرات طلا خریداری کرده‌اند که ۳۲ درصد بیشتر از دور مشابه پارسال است. جواهرات برعکس سکه و شمش جنبه سرمایه‌گذاری ندارد و به نظر می‌رسد علت رشد مصرف آن مربوط به برچیده شدن محدودیت‌های اجتماعی ناشی از کرونا باشد.

خرید جواهرات توسط ایرانی‌ها اگرچه نسبت به دور مشابه پارسال یک سوم افزایش داشته، اما نسبت به دور مشابه سال‌های قبل از کرونا به شدت افت کرده است.

در ۹ ماهه ابتدایی سال‌های ۲۰۱۷ تا ۲۰۱۹ ایرانی‌ها به ترتیب ۲۹.۶ تن، ۲۱.۸ تن و ۲۳.۷ تن جواهرات طلا خریداری کرده بودند.

دولت ابراهیم رئیسی در نظر دارد برای بودجه سال آینده خورشیدی، درآمدهای مالیاتی دولت را ۴۴ درصد افزایش دهد.

با استفاده از گزارش‌های ایرنا، شورای جهانی طلا و رادیو فردا؛ د.خ/س.ن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *