چرا بانک مرکزی دلارهای بازار را جمع کرد؟/ در صرافی ها دلار نیست!

By | ۱۴۰۰-۱۰-۲۰
صرافی‌ها و دلالان بازار آزاد می‌گویند بانک مرکزی کل ارزهای بازار را جمع کرده و اکنون دلار در بازار موجود نیست! اما چرا بانک مرکزی دلارهای بازار را جمع کرده است؟

به گزارش سایت دیده بان ایران؛ صرافی‌ها و دلالان بازار آزاد می‌گویند بانک مرکزی کل ارزهای بازار را جمع کرده و اکنون دلار در بازار موجود نیست! اما چرا بانک مرکزی دلارهای بازار را جمع کرده است؟

در کنار کاهش قیمت دلار، معاملات این بازار قفل شده است. مردم منتظر تعیین تکلیف وضعیت مذاکرات و آینده قیمت دلار هستند. اما صرافی‌ها و معامله‌گران بازار آزاد دلیل دیگری برای توقف معاملات دلار عنوان می‌کنند؛ دلار نیست!

یکی از صرافی‌های بانکی به تجارت‌نیوز می‌گوید: قیمت دلار در صرافی بانکی ۲۶ هزار و ۱۰۰ تومان است. اما دلاری برای فروش ندارد. او میگوید بانک مرکزی تمام ارزهای موجود در بازار را جمع کرده و چند روزی است دلار نداریم.

کمبود دلار در بازار را یکی دیگر از صرافی‌های بانکی هم تایید می‌کند. او می‌گوید از اواخر هفته قبل بانک مرکزی دلاری در اختیار ما قرار نداده و ما هم دلار نداریم. برای همین نمی‌توانیم دلار بفروشیم.

اما کمبود دلار مخصوص صرافی‌های بانکی نیست. معامله‌گران بازار آزاد هم دلار چندانی ندارند. یکی از این معامله‌گران به تجارت‌نیوز می‌گوید: انگار بانک مرکزی کل دلارهای موجود در بازار را جمع کرده است. دلار در بازار نیست. نه که نباشد. خیلی کم هست.

به گفته یکی از دیگر از معامله‌گران بازار آزاد، دلار در بازار کم است. او هم تاکید می‌کند که دولت کل دلارهای بازار را جمع کرده و احتمالا سر موعدی که می‌خواهد این دلارها را به بازار می‌فرستد و شوک قیمتی جدیدی به بازار می‌دهد. این معامله‌گر می‌گوید جو بازار ارز فعلا کاهشی و البته در نوسان است. ما هم اگر تقاضایی برای دلار باشد، دلار را با قیمت ۲۷ تا ۲۸ هزار تومان می‌فروشیم.

به عبارتی قیمت دلار در بازار آزاد امروز ۲۰ دی ماه به کانال ۲۷ هزار تومان رسیده است.

چرا بانک مرکزی دلارهای بازار را جمع کرد؟

اما چرا بانک مرکزی دلارهای موجود در بازار را جمع کرده و حتی به صرافی‌های بانکی هم دلار نمی‌دهد؟ سلمان نصیرزداه، کارشناس بازار مالی در پاسخ این سوال به تجارت‌نیوز می‌گوید: باتوجه به خبرهای منتشر شده از مذاکرات وین به نظر می‌رسد بانک مرکزی و دولت سعی دارند از نظر روانی قیمت دلار را در بازار کاهش دهند.

اما مساله مهم این است که جمع آوری دلار از بازار، می‌تواند باعث کمبود ارز و افزایش قیمت آن باشد. اما آیا اراده دولت کاهش قیمت دلار است یا افزایش آن؟

نصیرزاده تاکید می‌کند: اخباری که از وین به گوش می‌رسد مثبت است و احتمالا قیمت دلار بیشتر از این کاهش پیدا می‌کند. اما بانک مرکزی و دولت با این اقدام سعی کرده‌اند قیمت را در محدوده فعلی نگه دارند و بعد از آن، کم کم این ارز را به بازار عرضه کنند تا بازار برای کاهش قیمت دلار آماده شود.

به گفته این کارشناس بازارهای مالی، فعلا در بازار ارز و دلار چندانی وجود ندارد. انحصار بازار ارز دست دولت است و دولت در تلاش است از ریزش یکباره قیمت جلوگیری کند. او می‌گوید جمع‌آوری دلار از بازار با هدف ثبات قیمت و آماده‌سازی بازار برای کاهش قیمت دلار در صورت نهایی شدن مذاکرات است.

آخرین قیمت دلار امروز ۲۰ دی

از اواسط هفته گذشته روند نزولی قیمت دلار آغاز شد و از روز گذشته شدت گرفت. به نحوی که قیمت دلار امروز ۲۰ دی ماه در صرافی بانکی به ۲۶ هزار و ۸۰۰ تومان رسید و در بازار آزاد هم ۲۷ هزار و ۴۰۰ تومان شد. اما مساله مهم این است که معاملات بازار ارز قفل شده است.

دور جدیدی از مذاکرات که از هفته گذشته آغاز شده، به گفته کارشناسان یکی از دلایل کاهش خرید و فروش در بازار دلار این موضوع است.

در ساعات‌ پایانی روز شنبه ۱۸ دی ماه علی باقری‌کنی، مذاکره‌کننده ارشد ایران در مذاکرات کمیسیون مشترک برجام پس از جلسه‌های پیاپی با نمایندگان ۱+۴ و پیش از ترک هتل کوبورگ به خبرنگاران گفت: موارد اختلاف موسوم به پرانتز‌های باز رو به کاهش است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *