«روز جهانی حجاب»؟! یک روز در سال تحقیر و تبعیض را تجربه کنید!

By | ۱۴۰۰-۱۱-۱۲
آیا مدارا و گشاده‌نظری جوامع باز و دموکراسی‌ها که نقطه‌ی قوت آنها در مقایسه با جوامع بسته و نظام‌های خودکامه به شمار می‌رفت و می‌رود، با رشد بنیادگرایی اسلامی و اسلامگرایان به نقطه ضعف آن تبدیل شده؟

چند سال پیش گروهی از اسلامگرایان توانستند به بهانه «اسلام‌هراسی» و دفاع از مسلمانان، روز اول فوریه را به عنوان «روز جهانی حجاب» به افکار عمومی حقنه کنند تا زنان در کشورهای مختلف در این روز با استفاده از حجاب، آن را «احساس» و «تجربه» کنند!

اسلامگرایی مانند همه عقاید سیاسی و ایدئولوژیک یک طیف است که از القاعده و طالبان و بوکوحرام و داعش تا جمهوری‌ اسلامی در ایران و دولت رجب طیب اردوغان در ترکیه و همچنین برخی سیاستمداران مسلمان در پارلمان‌ها و نهادهای دولتی کشورهای آزاد را در بر می‌گیرد.

گذشته از اینکه از اسلام سیاسی واقعا باید هراسید، جالب است که همه اسلامگرایان بر سر حجاب زنان اشتراک نظر و عمل دارند!

واقعیت اما این است که بسیاری از زنان و همچنین مردان مسلمان، سکولار هستند و به جدایی دین و دولت اعتقاد دارند! حجاب برای آنها ارزش نیست و معتقد به پوشش اختیاری هستند و «حجاب» را نماد تحقیر و تبعیض زنان می‌دانند. اما اسلامگرایان دوست ندارند این مسلمانان را ببینند!

در عین حال، «حجاب» پس از آنکه بنیادگرایی اسلامی در سال ۱۹۷۹ در ایران به قدرت دولتی و منابع اقتصادی یک کشور ثروتمند دست یافت تا به گفته رهبرش، خمینی، برای برقراری یک «دولت اسلامی» (همان داعش) در سراسر جهان تلاش کند، به نماد سیاسی و سرکوب زنان تبدیل شده است. کاهش چنین نماد سهمگینی به یک روز تفریحی که نه اجباری در آن است و نه زشتی‌های حجاب تحمیلی را می‌توان در آن چند ساعت تجربه کرد، بی‌خطر نشان دادن تبعیض جنسیتی و زیر پا گذاشتن یکی از حقوق اولیه‌ی زنان است! درست مثل توریست‌هایی که به ایران می‌روند و با چادر عکس یادگاری خندان می‌اندازند و به روی خود نمی‌آورند که «حجاب» برای زنان ایران، تفریح نیست! تحقیر و سرکوب است!

آیا برای درک «احساس» و «تجربه» از «حجاب» نمی‌توان پای سخن زنان افغانستان که دوران طالبان را تحمل کرده و همچنان از تحمیل‌های اسلامگرایان رنجور هستند، نشست؟! آیا مبارزات مداوم زنان ایران علیه حجاب اجباری گویای هیچ حقیقتی نیست؟! اختیاری بودن حجاب نیز در حقیقت بیانگر اینست که زنانی نیز وجود دارند که با تحقیر و تبعیض خود همراهی می‌کنند!

«روز جهانی حجاب» به وسیله این زنان اسلامگرا که با تحقیر و تبعیض خود همراهی می‌کنند، اختراع شده و آن را باید از زاویه‌ی دیگری تبلیغ کرد: یک روز در سال، زنانی را که از سوی حکومت‌ و یا خانواده‌ مجبور به تحمل حجاب می‌شوند و یا با تحقیر خود همراهی می‌کنند، احساس و تجربه کنید!
الاهه بقراط

کیهان لندن:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *