یک انفجار مشکوک دیگر اینبار در غرب تهران؛ «صدای عصای موسی» یا عملیات ضربتی خود نیروهای مسلح جمهوری اسلامی؟!

By | ۱۴۰۱-۰۳-۲۸

– برخی می‌گویند نور ناشی از انفجار را حوالی پارک چیتگر مشاهده کردند. دقایقی پس از این انفجار بود صدای آژیر ماشین‌های آتش‌نشانی در همان حوالی به گوش رسید.
– برخی کاربران در توییتر می‌گویند پهپاد بسیار کوچکی را مشاهده کردند. بعضی معتقدند اسرائیل بار دیگر به یکی از تأسیسات نظامی جمهوری اسلامی حمله کرده و به کنایه می‌گویند «صدای عصای موسی» بوده است!
– شماری ناظران می‌گویند رشته عملیات اخیر علیه تأسیسات نظامی جمهوری اسلامی و مرگ زنجیره‌ای نیروهای امنیتی و نظامی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی که اغلب مرتبط با صنایع موشکی و پهپادی هستند ارتباطی به اسرائیل ندارد و عملیات ضربتی علیه نظام از داخل نیروهای مسلّح خود جمهوری اسلامی است.
– بعد از انفجار مشکوک در غرب تهران تا ساعاتی پس از آن نیروهای امنیتی در محلات غرب پایتخت گشت‌ می‌زدند. در بعضی چهارراه‌ها ایست بازرسی مستقر شد و صندوق عقب ماشین‌ها را می‌گشتند! همچنین اینترنت در بعضی مناطق غرب تهران برای چند ساعت مختل شد.

در نخستین ساعات بامداد شنبه ۲۸ خرداد در غرب تهران اهالی محله‌های باغ فیض، پونک، تیراژه، مرزداران تا شهرک اکباتان، «ایران‌خودرو» و گرم‌دره صدای شدید انفجار شنیدند.

محدوده‌ وسیعی در غرب تهران که بامداد شنبه ۲۸ خرداد مردم در آنجا صدای انفجار را شنیدند و نور ناشی از آن نیز مشاهده شد

بعضی می‌گویند نور ناشی از انفجار را حوالی پارک چیتگر دیده‌اند. دقایقی پس از این انفجار بود که صدای آژیر ماشین‌های آتش‌نشانی در همان حوالی به گوش رسید.

انفجار به حدی شدید بود که بعضی مردم هراسان به خیابان آمدند.

طبق معمول رسانه‌های حکومتی در مورد علت صدای این انفجار تا لحظه تنظیم این گزارش سکوت کرده‌اند اما شنیده‌ها حاکیست محل وقوع این انفجار تأسیسات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در چیتگر است.

منابع محلی می‌گویند انفجار مربوط به یکی از سوله‌های «گروه صنعتی شهید همت» است که پیش از این نیز مورد حمله پهپادهای اسرائیلی قرار گرفته است.

برخی کاربران در توییتر می‌گویند پهپاد بسیار کوچکی را مشاهده کردند. بعضی معتقدند اسرائیل بار دیگر به یکی از تأسیسات نظامی جمهوری اسلامی حمله کرده و به کنایه می‌گویند «صدای عصای موسی» بوده است! با این همه مقامات اسرائیل کمتر پیش آمده تا مسئولیت اقدامات ضربتی خود را در داخل ایران به عهده بگیرند.

این انفجار در ادامه انفجارهای یکی دو ماه گذشته در پتروشیمی ماهشهر و تأسیسات پارچین صورت گرفته که مقامات جمهوری اسلامی هیچ اشاره‌ای به علت آنها نکرده‌اند. در انفجار پارچین یک نفر کشته و یک نفر زخمی شد.

برخی ناظران می‌گویند رشته عملیات اخیر علیه تأسیسات نظامی جمهوری اسلامی و مرگ زنجیره‌ای نیروهای امنیتی و نظامی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی که اغلب مرتبط با صنایع موشکی و پهپادی هستند ارتباطی به اسرائیل ندارد و این عملیات ضربتی علیه نظام از داخل نیروهای مسلّح خود جمهوری اسلامی است.

«منابع ناشناس» اسرائیلی در گفتگو با رسانه‌های بین‌المللی دخالت این کشور در انفجارهای اخیر و مرگ مشکوک دست‌کم شش افسر سپاه پاسداران را رد کرده‌اند.

از سوی دیگر اما روزنامه «نیویورک تایمز» به نقل از «منابع ناشناس» دخالت اسرائیل در ترور حسن صیادخدایاری حوالی میدان بهارستان تهران را تأیید کرد. در همین گزارش منابع ایرانی که نام آنها ذکر نشده به این نکته مهم اشاره کردند که کوادکوپترها تنها در فاصله کوتاهی می‌توانند پرواز کنند و از این رو می‌توان گفت که آنها از خاک خود ایران و در نزدیکی پارچین به پرواز درآمده‌اند.

پارچین و  اطراف آن یک منطقه نظامی است و آسمان این محل تحت کنترل ویژه قرار دارد و پرواز هر نوع پهپاد و ریزپرنده مستلزم شرایط خاص است. این موضوع احتمال اینکه چنین عملیاتی از درون نیروهای مسلح  خود جمهوری اسلامی برنامه‌‌ریزی شده باشد را تقویت می‌کند.

بعد از انفجار مشکوک در غرب تهران تا ساعاتی پس از آن نیروهای امنیتی در محلات غرب پایتخت گشت‌ می‌زدند. در بعضی چهارراه‌ها ایست بازرسی مستقر شد و صندوق عقب ماشین‌ها را می‌گشتند!

برخی شهروندان می‌گویند تا چند ساعت اینترنت در نواحی غرب تهران قطع و یا بسیار کند شده بود. برخی نیز گفته‌اند بعد از این انفجار دست‌کم دو مرحله صدای پرواز هواپیمای جنگنده از فرودگاه مهرآباد شنیده شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *