تحصن دانشجویان زندانی بند زنان زندان اوین در اعتراض به سرکوب دانشجویان

By | ۱۴۰۱-۰۷-۱۳

در بیانیه‌ای که نسخه‌ای از آن در اختیار ایران‌وایر قرار گرفته است سه دانشجوی زندانی در بند زنان زندان اوین از صبح روز دوشنبه ۱۱ مهرماه ۱۴۰۱ در مقابل در خروجی بند زنان دست به تحصن زده‌اند.

هستی امیری، سپیده قلیان و ملیحه جعفری امضاکنندگان این بیانیه در بخشی از آن با اشاره به صدها بازداشتی اعتراضات اخیر  که در چند قدمی ساختمانی که به عنوان بخش فرهنگی زندان اوین تعیین شده تحت بازجویی هستند نوشته‌اند: « ما تعدادی از زندانیان بند زنان اوین، اندوه و خشممان را در گلویمان قوت بخشیدیم و در مقابل درب خروجی بند زنان تحصن کرده‌ایم و صدایمان را رساتر از همیشه به مقابله با استبداد و سرکوب بلند کرده‌ایم. با هم خواندیم برای خواهرانمان، برای مردم، برادرانمان؛ که لبخند آزادی، خوشه‌ی شادی تا سحر بروید.»

امضاکنندگان این بیانیه تاکید کرده‌اند که در اعتراض به «محاصره‌ی دانشگاه و شلیک مستقیم به دانشجویان» تا پایان سرکوب در دانشگاه و آزادی بی‌قید و شرط دانشجویان بازداشت‌شده و تضمین ممنوعیت ورود نیروهای نظامی، شبه نظامی و انتظامی به دانشگاه، در تحصن باقی خواهند ماند.

در پایان این بیانیه امضا کنندگان بر پیام روشن خود مبنی بر «حفط سنگر دانشگاه تا روز آزادی و رهایی هرکجا که باشند» تاکید کرده‌اند.

پس از حمله شامگاه یکشنبه ۹ مهرماه ۱۴۰۱ توسط نیروهای امنیتی و سرکوب اعتراضات دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف، در هفدهمین روز اعتراضات، اعتصاب و تجمع دانشجویان دانشگاه‌های مختلف ایران از مشهد تا زنجان و تبریز ادامه یافت. در این روز، واکنش‌ها به اعتراضات و دستگیری‌های گسترده ادامه داشت و فرهنگیان بیانیه خود را در مورد اعتصاب سراسری فرهنگیان منتشر کردند.

شمار زیادی از دانشجویان تاکنون بازداشت شده و از نهاد بازداشت کننده و محل نگهداری آن‌ها اطلاعی در دست نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *