بیش از ۱۱۰ نویسنده و روزنامه‌نگار در ایران اخیرا بازداشت یا تهدید شده‌اند

By | ۱۴۰۱-۰۸-۲۵

بر اساس فهرستی که به دست رادیوفردا رسیده، در جریان اعتراضات اخیر ایران بیش از ۱۱۰ نویسنده و روزنامه‌نگار توسط نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی به دلایل سیاسی بازداشت یا تهدید شده‌اند یا مورد آسیب قرار گرفته‌اند.

این فهرست شامل ۱۱۶ اسم است که از سرنوشت تعدادی از آنان اطلاعی در دست نیست و اسامی چند هنرمند یا دانشجوی رشته‌های هنری به‌ویژه تئاتر نیز در آن وجود دارد.

جمهوری اسلامی آمار دقیق و هویت همه افراد بازداشت شده در جریان اعتراضات جاری در ایران را اعلام نمی‌کند.

در فهرستی که رادیوفردا دریافت کرده، اسامی نویسندگان و روزنامه‌نگارانی چون آتفه چهارمحالیان شاعر و دبیر پیشین کانون نویسندگان ایران، و محسن زهتابی نویسنده، و مظاهر شهامت شاعر، دیده می‌شود.

همچنین برخی از نام‌های موجود در این فهرست، مثل آرش گنجی و کیوان صمیمی پیش از آغاز اعتراضات ایران زندانی شده‌اند و به «مرگ مشکوک» محمد شعبانی پناهنده ایرانی در ترکیه نیز در این فهرست اشاره شده است.

در همین زمینه کمیته حفاظت از روزنامه‌نگاران روز سه‌شنبه اعلام کرد که از آغاز اعتراضات سراسری در ایران تاکنون دست‌کم ۶۲ روزنامه‌نگار بازداشت شده‌اند.

در میان روزنامه‌نگاران بازداشتی، سپاه پاسداران و وزارت اطلاعات پیشتر با انتشار بیانیه‌ای مشترک، نیلوفر حامدی و الهه محمدی را به‌ دلیل پوشش اولین اخبار و گزارش‌ها از کشته شدن و تدفین مهسا امینی، به «اخبار جهت‌دار» در این زمینه متهم کرده‌اند.

همچنین رسانه‌های ایران گزارش دادند که یک کمیته وابسته به خانه سینما فهرستی صد نفره از سینماگران و هنرمندان موسیقی و تئاتر تهیه کرده که در چند ماه اخیر بازداشت یا ممنوع الخروج شده‌اند.

روزنامه شرق در گزارشی که در شماره دوشنبه ۲۳ آبان منتشر کرد، نوشت کمیته حمایت حقوقی و قضایی از سینماگران در خانه سینما با همکاری خانه تئاتر و موسیقی همچنین اعلام کرده که در همین مدت، «اکثر بازیگران مشهور و کارگردان‌ها» دچار ممنوعیت کار شده‌اند و قرارداد عده‌ای هم فسخ شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *