اعتراضات سراسری و گسترش دامنه بازداشت‌ها به هنرمندان تئاتر، تلویزیون، و سینما

By | ۱۴۰۱-۰۹-۱۰

با ادامه موج بازداشت معترضان و چهره‌های ورزشی و فرهنگی حامی اعتراضات سراسری، منابع خبری از بازداشت و «ربوده شدن» چند چهره تئاتر و سینما در ایران خبر دادند.

بنا بر گزارش‌ها در روز چهارشنبه ۹ آذر، عهدیه کیانی بازیگر تلویزیون «ربوده شده» و فاطمه حبیبی بازیگر تئاتر نیز بازداشت شده است. همچنین علی شادمان و سجاد افشاریان هنرمندان سینما و تئاتر نیز به دادسرای زندان اوین احضار شده‌اند.

شامگاه سه‌شنبه نیز سهیلا گلستانی بازیگر سینما و تئاتر و حمید پورآذری کارگردان تئاتر توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند.

سهیلا گلستانی، حمید پورآذری، عهدیه کیانی، محمد علی شادمان، و سجاد افشاریان

علت دستگیری این هنرمندان روشن نیست، اما این بازداشت‌ها در پی انتشار ویدئوی اعتراضی شماری از هنرمندان از جمله سهیلا گلستانی و حمید پورآذری صورت گرفته است. در این ویدیوی بدون کلام، هنرمندان زن بدون حجاب حضور یافتند.

سهیلا گلستانی در توضیح این ویدیو در اینستاگرام نوشته بود: «نمایش تمام می‌شود و حقیقت عریان می‌گردد. قهرمانان حقیقی ما، مردم بی‌نامند.»

تعدادی از هنرمندان به بازداشت این دو هنرمند واکنش نشان داده‌اند:

نغمه ثمینی، نمایش‌نامه‌نویس، در اینستاگرام خود نوشت: «این عجیب‌ترین تئاتر پورآذری خواهد بود که در آن مخاطبش را حقیقتا به کنش واداشته: کنش بازداشت!…آن‌ها می‌توانند تئاتری‌ها را بازداشت کنند، ممنوع‌الکار کنند، پس برانند، اما تئاتر را که نمی‌توانند بازداشت کنند.»

محمودرضا رحیمی، نویسنده و کارگردان تئاتر، نیز در اینستاگرام نوشت: «عزا در کفن کردن گفت‌و‌گو است. عزا در حبس است. هنر یعنی گفت‌وگو. پاسخ هیچ هنری حذف پرسش نیست. هر اثر هنری دعوت به اندیشیدن است. هیچ هنری اگر هنر بودنش ثابت شد، سزاوار داغ و درفش نیست.»

به گفته او، «نمایش تمام می‌شود و حقیقت عریان می‌گردد.»عهدیه کیانی بازیگر سریال جیران، فاطمه حبیبی بازیگر تئاتر، محمد علی شادمان نامزد دریافت سیمرغ بلورین بهترین بازیگر مرد، سجاد افشاریان سرپرست نویسندگان برنامه خندوانه، سهیلا گلستانی بازیگر و دوبلور، هستند. حمید پورآذری نیز از کارگردانان نوآوری است که درباره او گفته شده است تئاتر را محدود به صحنه نمایش نمی‌بیند و از معماری و فضاهای شهری برای بیان هنری‌اش استفاده می‌کند.

بنا به گفته این منابع خبری علی شادمان و سجاد افشاریان اکنون به قید وثیقه آزاد شده‌اند.

پیش از این نیز کتایون ریاحی و هنگامه قاضیانی در پی انتشار تصاویر بدون حجاب از خود در شبکه‌های اجتماعی بازداشت شدند.

چگونگی برخورد با کشف حجاب بازیگران در همراهی با اعتراضات مردمی، یکی از دغدغه‌های مقامات جمهوری اسلامی است که در فایل صوتی فاش شده از جلسه مقامات بسیج و سپاه با شماری از خبرنگاران حکومتی به بحث گذاشته شد و درباره راهکارهای ممکن برای جلوگیری از «کشف حجاب دنباله‌دار» زنان بازیگر در «شبکه‌های اجتماعی و جاهای مختلف» چاره‌جویی شد.

یکی از مقامات حاضر در آن جلسه با بیان این که «وزارت ارشاد و ساترا» باید هنرمندان را «تهدید بکنند»، گفت: در این صورت کارگردان یا تهیه‌کننده «یواشکی به هنرپیشه می‌گویند خفه شوید»، اما «مشکل این جا است» که «حاضر نیستند. دولت نمی‌خواهد از خودش هزینه بدهد … تهیه‌کننده هم نگاه می‌کند می‌بیند ارشاد چه می‌گوید. وقتی ارشاد چیزی نگفته، برای چه باید برود شکایت کند؟»

او با اشاره به توقیف فیلم و سریال‌های ساخته شده که بازیگران آن کشف حجاب کرده‌اند، بر اهمیت نقش «بسیج هنرمندان» تأکید کرد و با بیان این که دولت و ساترا باید اقدام رسمی بکنند، از خبرنگاران حاضر در جلسه خواست در صورتی که یک تهیه‌کننده شروع کند به شکایت از یک بازیگر، «آن را بولدش کنند» و بگویند «تهیه‌کننده ذی‌نفع بوده و الآن که ساخته و داده اکران بشود، این کشف حجاب کرده» و موجب ضرر او شده است و «مطمئن باشید تهیه‌کننده‌ها خیلی پول» خرج کرده‌اند.

صدای آمریکا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *