برخورد با معلمان: تعلیق و کسر حقوق با دستور شورای عالی امنیت

By | ۱۴۰۱-۱۱-۰۵

در ادامه برخوردهای قضایی مستقیم و غیر مستقیم حکومت با معلمان و فعالان صنفی، این بار شورای عالی امنیت ملی کشور با صدور مصوبه‌ای ضمن ورود به پرونده معلمان معترض، تنها در استان کردستان دست‌کم برای دویست نفر دستور جریمه مالی و کسر از حقوق صادر کرده است.

در استان خوزستان و بوشهر هم اقدامات مشابهی رخ داده است.

محکومیت محسن عمرانی به کسر حقوق

«محسن عمرانی»، عضو هیات مدیره کانون صنفی معلمان استان بوشهر را به کسر یک سوم مبلغ فیش حقوقی خود برای مدت ۶ ماه محکوم شد. بر اساس حکم صادر شده که در تاریخ ۳بهمن‌۱۴۰۱ رسانه‌ای شده است، حضور آقای عمرانی در اعتراضات صنفی معلمان در ۱۱اردیبهشت‌۱۴۰۱ در هیات رسیدگی به تخلفات اداری آموزش‌و‌پرورش استان بوشهر جرم تشخیص داده شده و این فعال صنفی بابت «تهیه تراکت، بنر و دست نوشته»، «تحریک و تشویش فرهنگیان جهت شرکت در تجمع ۱۱اردیبهشت معلمان» به کسر یک سوم حقوق و فوق‌العاده شغل و عناوین مشابه، به مدت ۶ ماه محکوم شده است.

دیدار فعالان بوشهر با خانواده محمود ملاکی

تعدادی از اعضای کانون صنفی معلمان استان بوشهر روز دوشنبه ۳بهمن، با خانواده‌ «محمود ملاکی» معلم زندانی دیدار کردند. «محمود ملاکی»، بازرس کانون صنفی معلمان استان بوشهر است. او از اردیبهشت‌ماه سال جاری چندین بار توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده و هم‌اکنون در تحت بازداشت موقت است.

او که سابقه بازداشت در سال ۱۴۰۰ را هم دارد، در چند شعبه دادگاه انقلاب بوشهر با اتهامات مشابه، دارای پنج پرونده باز است. فعالان صنفی بوشهر درباره اتهامات او می‌گویند: «بسیار شرم‌آور است که یک معلم فقط و فقط به صرف مطالبه صنفی، به‌خصوص “آموزش رایگان” در دادگاه دارای پنج پرونده باز با اتهام‌های مشابهه باشد.»

این فعال صنفی از ۲۶آذر از سوی اطلاعات سپاه بازداشت و بعد از چند روز بازجویی تا امروز، در زندان مرکزی بوشهر به‌صورت بلاتکلیف نگهداری می‌شود. بازداشت موقت او تا تاریخ ۲۶بهمنه تمدید شده است. اعضای کانون صنفی معلمان بوشهر در این دیدار به خانواده او اطمینان دادند که با جدیت تمام پیگیر وضعیت ایشان هستند.

ممانعت حراست از ادامه کار زینب مولایی معلم ایذه‌ای

حراست اداره کل آموزش‌وپرورش شهر ایذه بدون ارائه هر نوع توضیح از ادامه حضور و تدریس «زینب مولایی»، معلم هنرستان و مادر «کیان پیرفلک»، جان‌باخته اعتراضات سراسری، در هنرستان جلوگیری کرد.

«سجاد پیرفلک» عموی «کیان پیرفلک» در گفت‌وگو با «اعتمادآنلاین» با اعلام این مطلب گفته است: «زینب مولایی، مادر کیان در استخدام رسمی آموزش‌و‌پرورش است، اما مسوولان حراست آموزش‌و‌پرورش ایذه روز شنبه بدون هیچ توضیحی، از حضور او در کلاس‌های درس جلوگیری کردند.»

سجاد پیرفلک با روایت برخورد حراست با این معلم رسمی گفته است: «زمانی که همسر برادرم راهی کلاس درس می‌شود، از دفتر او را صدا می‌کنند و به صورت نامحترمانه اعلام می‌شود به حراست آموزش‌وپرورش ایذه مراجعه کند. در حراست نیز با رفتاری تند و غیر محترمانه اعلام می‌کنند، دیگر اجازه تدریس در مدرسه را ندارد. این در حالی است که در برابر درخواست مادر کیان که حداقل نامه اخراجم را بدهید، اعلام می‌کنند، نامه‌ای هم به او نخواهند داد. بعد از این رفتار، حال مادر کیان خراب شد و ناچار شدیم او را به بیمارستان برسانیم.»

او در ادامه تاکید کرده است: «خانواده کیان پیرفلک استفاده از نام کیان را در هیچ برنامه، جشواره، یادواره… یا هر برنامه که توسط دولت، نهادها و… باشد را برنمی‌تابند و این را مصداق هتک حرمت و ورم نم نهادن(در فارسی به معنی کشتن کسی و گل بردن رو قبرش است) می‌دانند.»

جریمه فعالان صنفی معلمان با مصوبه شورای امنیت ملی 

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران در بیانیه‌ای که ۳۰دی‌ صادر کرد، با اعلام صدور جریمه ۲۰ میلیونی معلمان برای اقدامات ضد امنیت، از مصوبه شورای عالی امنیت ملی در مورد معلمان خبر داده است.

به نوشته این شورا: «شورای امنیت ملی از درک این مهم که وضع داخلی کشور و انزوای بین‌المللی ایران نتیجه عملکرد دولت‌مردان است. اما شورای امنیت ملی واقعیت‌ها را قبول نداشته و بنا بر اظهارات روسای آموزش‌وپرورش استان کردستان، شورای عالی امنیت ملی، معلمان را بانی اعتراضات داخلی و به انزوا راندن بین‌المللی ایران دانسته و معلمان را برای اقدامات‌شان مستحق جریمه دانسته است.»

با شروع اعتراضات انجمن صنفی معلمان کردستان اعلام کرد: «در کنار مردم ایستاده است.» این انجمن ضمن اعلام انزجار از ورود نیروهای امنیتی به مدارس و کشتن دانش آموزان، این اقدامات را به‌شدت محکوم کرده و چندین فراخوان اعتصاب و تحصن را صادر کرد. این اقدامات انجمن صنفی معلمان کردستان حالا با مصوبه شورای عالی امنیت ملی منجر به توبیخ و جریمه معلمان شده است‌.

در جریان اعتصابات سراسری کردستان، معلمان این استان بارها تهدید و احضار شدند. در آخرین اقدام اداره آموزش‌وپرورش تصمیم به جریمه ۴۲ نفر از فعالان صنفی به مبلغ ۲۰ میلیون تومان گرفت. این تصمیم در قالب حذف بند رتبه‌بندی از پرونده پرسنلی آن‌ها انجام شده است.

با پیگیری این معلمان،، مدیران ادارات آموزش‌وپرورش این استان، هیچ دلیلی برای اجرای این اقدامات ارائه ندادند. فقط به آن‌ها اعلام شد: «مدیرکل به‌صورت شفاهی اعلام کرده این جریمه را از حقوق معلمان کسر کنید. به روسای ادارات گفته شده که این تصمیم مصوبه شورای امنیت ملی بوده و ادارات کل آموزش‌و‌پرورش ملزم به اجرا هستند.»

بر اساس گزارش شورای هماهنگی، روسای ادارات و سرپرست‌های ادارات در مقام دفاع از خود، به معلمان گفته‌اند: «در مقابل اجرای جریمه معلمان مقاومت کرده و از اجرای انجام جریمه اسامی اعلام شده امتناع کرده و فقط جریمه اعلام شده فعالان صنفی شناخته‌شده را اجرا کرده‌اند.»

به گفته این شورا: «جریمه‌های لحاظ شده تعداد کمی از لیست اعلام شده هستند و در ماه‌های آینده لیست نهایی اعلام خواهد شد. لیست نهایی بیش از ۲۰۰ تن بوده که به تدریج جریمه آن‌ها اعمال خواهد شد. روسای ادارات و مسوولین حراست اعلام کرده‌اند هیچ نامه مکتوبی به آن‌ها ابلاغ نشده است.»

با وجود عدم ارائه نامه کتبی در دو ماه گذشته، از حقوق هر یک از ۴۲ نفر  فعال صنفی معلمان کردستان مبلغ ۶ میلیون تومان کسر شده است. به آن‌ها اعلام کرده‌اند: «این جریمه تا پایان خرداد ادامه خواهد داشت.» فعالان صنفی این استان تهدید شده‌اند در صورت تداوم اعتراض و اعلام حمایت از اعتراضات مردم ایران، این جریمه بعد از خرداد نیز تداوم خواهد یافت. مدیران آموزش‌و‌پرورش دلیل این جریمه را، شرکت معلمان در تحصن و اعتصابات مردمی ابراز کردند.

 اسامی معلمانی که جریمه مالی از حقوق آنها در آذر و دی‌ماه کسر شده به این شرح است:

شهرستان سقز: «سلیمان عبدی، طاهر قادرزاده، صلاح سرخی، خالد عبداللهی، امانج امینی، احمد قادری، لیلا عنایت‌زاده، اسماعیل لامع‌زاده و لقمان‌الله‌مرادی»

شهرستان مریوان: «تحسین مصطفی، علی دلاویز، شیدا شمس، فاطمه غلامی، سامان کوششی، فاروق سعیدزاده و شیلان محمدزاده»

شهرستان دیواندره: «جلیل علوی، عادل میرزایی، خالد سلیمانی، عثمان رضایی، مهدی سلیمانی، هیوا شامحمدی، پرویز احسنی، کاوه محمدزادە، آزاد مرادی و هیوا قریشی»

شهرستان سنندج: «مختار اسدی، کورش عزتی، بها ملکی، مجید کریمی، جهانگیر بهمنی، مختار محمدی، بهزاد قوامی، ژیلا رحیمی، سهیلا خالدیان، رزگار حیدری، جبار پاکزاد، عادل میرزایی و فیصل نوری»
ایران وایر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *