رونمایی از پایگاه هوایی زیرزمینی «عقاب ۴۴»

By | ۱۴۰۱-۱۱-۱۸

صداوسیمای جمهوری اسلامی: قدرت مطلق منطقه‌ای در آسمان ما هستیم!

نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی در حالی از یک پایگاه هوایی در زیر کوه‌ به نام «عقاب ۴۴» رونمایی کرد که گفته می‌شود «راهکُنشی» است و همزمان ادعا شده در آن انواع جنگنده‌های شکاری و بمب‌افکن و همچنین پهپاد انبار شده است.

خبرگزاری فارس وابسته به سپاه پاسداران ۱۸ بهمن گزارش داد این پایگاه هوایی با در اختیار داشتن مجهز به پروازهای «آلرت، پست فرماندهی، آشیانه‌های نگهداری جنگنده، مراکز تعمیر و نگهداری هواپیما، تجهیزات ناوبری و فرودگاهی و مخازن سوخت» است.

خبرنگار صداوسیمای جمهوری اسلامی هیجانزده از رونمایی این پایگاه با آب و تاب ادعا کرد «پیام این مأموریت‌ها در این پایگاه زیرزمینی این است که حالا قدرت مطلق منطقه‌ای در آسمان ما هستیم!»

خبرنگاران و فعالان رسانه‌ای حکومتی پیش از رونمایی از این پایگاه درباره آن تبلیغ کرده بودند که نیروی هوایی یک «غافلگیری» ارائه خواهد داد.

در مراسم رونمایی از این پایگاه عبدالرحیم موسوی فرمانده ارتش جمهوری اسلامی و محمد باقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح حضور داشتند. تونل‌های این پایگاه شبیه همان پایگاهی است که حدود یک سال پیش به عنوان پایگاه‌ پهپادی زیرزمینی ارتش رونمایی شده بود.

در ارتباط با پایگاه جدید ادعا شده «هواپیماهای این پایگاه که محل آن رسانه‌ای نشده قابلیت اجرای عملیات غافلگیرانه هوایی دور از انتظار دشمنان را دارند!»

موسوی فرمانده ارتش جمهوری اسلامی گفته پایگاه‌های نیروی هوایی میزبان «جنگنده‌های جدید» خواهد بود. او اشاره‌ای به این جنگنده‌ها نکرده اما در ماه‌های اخیر مقامات و رسانه‌های حکومتی مدعی شده‌اندکه قرار است روسیه چند فروند «سوخو۳۵» به جمهوری اسلامی تحویل دهد.

خبرگزاری تسنیم ادعا کرده «عقاب ۴۴ یکی از چندین پایگاه هوایی راهکنشی زیرزمینی نیروی هوایی ارتش است که طی سال‌های گذشته متناسب با نیاز عملیاتی این نیرو و با در نظر گرفتن اصول پدافند غیرعامل در مناطق مختلف احداث شده است.»

در این گزارش با اشاره به تاکتیک کشورهایی نظیر کره شمالی و تایوان برای احداث پایگاه‌های زیرزمینی آمده «ساخت پایگاه‌های هوایی برای حفاظت از جنگنده‌ها در دوره جنگ سرد اهمیت بالایی پیدا کرد و برخی کشورها بخصوص کشورهای بلوک شرق برای حفاظت از توان هوایی خود در برابر حملات هوایی احتمالی کشورهای بلوک غرب به سمت ساخت پایگاه‌های زیرزمینی حرکت کردند.»

این تبلیغات جمهوری اسلامی در شرایطی صورت می‌گیرد که هم ناتوانی و ناکارآمدی آن در مقابله با پرواز پهپادها و ریزپرنده‌های ناشناس بر فراز کشور و همچنین حملات آنها ثابت شده و هم زمزمه‌های ضربات جدی نظامی علیه تأسیسات نظامی آن بیشتر می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *