مقصر اصلی سکه ۳۰ میلیونی

By | ۱۴۰۱-۱۲-۰۳

روز موعود در بازار طلا و ارز ایران بالاخره فرا رسید و فعالیت مرکز مبادله ارز و طلا براساس مصوبه شورای پول و اعتبار در حوزه معاملات ارزی (اسکناس و حواله) آغاز شد تا هفته آینده نیز شاهد ورود سکه به این بازار باشیم.

به گزارش اقتصاد ۲۴، فروش ربع سکه نیز در بورس متوقف شد تا هفته آینده پا به مرکز مبادله طلا و ارز بگذارد.
قیمت طلا و سکه در روز سه شنبه برخلاف همه روز‌های هفته اخیر کاهشی شد تا نشان دهد بازار طلا و سکه در مرز روانی حرکت می‌کند.

افزایش قیمت طلا در بازار تهران
در بازار داخلی ایران قیمت هر گرم طلای ۱۸ عیار طبق سایت اتحادیه طلا تکان نخورد و حتی به دو میلیون و ۳۵۰ هزار تومان رسید.

کاهش ۶۰۰ هزار تومانی قیمت سکه
قیمت سکه که روز گذشته با سرعت زیادی تا یک قدمی ۳۰ میلیون تومان رسیده بود، روز سه شنبه ۲ اسفند ۱۴۰۱ تا ۲۹ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان کاهش یافت تا فلز گرانبهای داخلی ریزش قابل توجهی را ثبت کند.اما سوال اصلی این است که قیمت طلا و سکه تا پایان سال در چه سمت و سویی حرکت می‌کند؟

کاهش مشروط قیمت طلا و سکه
ابراهیم محمدولی، رئیس سابق اتحادیه طلا و جواهر تهران در همین رابطه گفت: نوسانات شدید قیمت دلار و ارز در هفته‌های اخیر عمده‌ترین دلیل افزایش قیمت طلا و سکه در بازار ایران بوده است.وی در مورد اینکه طبیعتا نوسانات قیمت دلار بر بازار طلا و سکه اثرگذار است، ادامه داد: بانک مرکزی در حالی اقدام به راه اندازی مرکز مبادله طلا و ارز کرده که تنها اگر این موضوع ادامه دار باشد می‌تواند قیمت طلا و سکه را تعدیل کند؛ آن هم به صورت محدود.

مقصر اصلی سکه ۳۰ میلیونی
رئیس سابق اتحادیه طلا و جواهر تهران با اشاره به اینکه عامل دوم افزایش قیمت طلا و سکه در روز‌های اخیر، افزایش قیمت اونس جهانی است،گفت: اونس جهانی در این یکی، دو روزه تغییراتی داشته و حتی به ۱۸۴۵ دلار رسیده و این موضوع می‌تواند بر قیمت طلا و سکه اثرگذار باشد.محمدولی ادامه داد: البته باید توجه کنیم تاثیری که دلار ۵۰ هزار تومانی در قیمت طلا و سکه دارد افزون بر قیمت اونس جهانی است. امیدواریم مسیری که مسئولان اقتصادی در بانک مرکزی پیش گرفته اند عملیاتی شده و ادامه دار باشد تا شاهد تاثیر آن بر قیمت طلا و سکه و دلار و ارز باشیم.

سکه باز هم تاریخ سازی می‌کند؟
رئیس سابق اتحادیه طلا و جواهر تهران گفت: انتظار ما این است که وعده‌های مسئولان عملیاتی شود و شاهد عمل به تعهدات مسئولان باشیم، زیرا اگر عکس آن عمل شود بازار طلا و سکه شاهد تغییرات دیگری خواهد بود.
محمدولی با اشاره به اینکه عرضه سکه در بورس و هر بازار دیگری اعم از مرکز مبادله طلا و ارز تنها اگر ادامه دار باشد می‌تواند تاثیراتی در بحث قیمت داشته باشد،  گفت: این بازار اگر با قدرت کار کند می‌تواند قیمت‌ها را تا حدود کمی کاهشی کند، اما اگر این مسیر یکی دو روز ادامه دار باشد و بعد قطع شود، طبیعتا قیمت طلا و سکه نمی‌تواند در مسیری که می‌خواهند حرکت کند.

چرا بازار سکه، سکه شد؟
رئیس سابق اتحادیه طلا و جواهر تهران در پاسخ به  این سوال  مبنی بر اینکه مهم‌ترین عامل موثر در سکه ۳۰ میلیون تومانی چیست؟ گفت: فعال‌ترین متغیر و عمده‌ترین عامل موثر بر قیمت سکه و طلا قیمت دلار و ارز است.
محمدولی ادامه داد: اگر مسئولان اقتصادی کشور بتوانند قیمت دلار را کاهشی کنند بی تردید قیمت طلا و سکه هم تغییراتی می‌کند در غیر این صورت شاهد افزایش قیمت طلا و سکه خواهیم بود.به گفته این کارشناس بازار طلا و سکه، گاهی قیمت ربع سکه در بورس، بالاتر از قیمت بازار مبادله می‌شد که این‌ها می‌تواند به ضرر قیمت بازار باشد و مانع کاهش قیمت سکه شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *