احضار مجدد عفوشدگان قوه قضائیه توسط نهادهای امنیتی؛ اعضاء خانواده «ابوالفضل آدینه‌زاده» احضار شدند

By | ۱۴۰۱-۱۲-۱۵

چند تن از فعالان مدنی، سیاسی و دانشجویی، که در پی صدور بخشنامه «عفو» آزاد شده‌اند، از احضار دوباره توسط نهادهای امنیتی خبر داده‌اند. شماری از وکلای دادگستری و فعالان حقوق بشر، صدور بخشنامه برای عفو «هزاران» نفر از بازداشت‌شدگان و زندانیان سیاسی را اقدامی «ریاکارانه» با هدف «تبلیغات» ارزیابی کرده‌ بودند. همچنین، پدر و خواهر ابوالفضل آدینه‌زاده، یکی از جانباختگان جنبش «زن، زندگی، آزادی» از سوی دادسرای عمومی انقلاب مشهد احضار شدند. دلیل این احضار، «ادای توضیح» عنوان شده است.

لیلا حسین‌زاده، فعال دانشجویی، در توییتی که شامگاه یک‌شنبه ۱۴ اسفند، منتشر کرد، از احضار خود توسط «اطلاعات تهران» خبر داد. این فعال دانشجویی در توضیح شرایط آزادی خود از زندان نوشته است: «گواهی کمیسیون پزشکی قانونی» به وی امکان داده است تا «سه ماه» خارج از زندان بماند.

لیلا حسین‌زاده، با بیان اینکه «یک پرونده مفتوح» دارد که هنوز «کیفرخواست برای آن صادر نشده است»، تاکید کرد: «اینها بدیهی‌ترین مواردی هستند که نقض قانون در تماس با من و تهدید به بازداشت را نشان می‌دهد».

ابلاغیه علی آدینه‌زاده © شبکه‌های اجتماعی

عالیه مطلب‌زاده، فعال حقوق زنان و عکاس، نیز در توییتر نوشت: ۲۵ روز از آزادیم می‌گذرد و در همین مدت دو ابلاغ جهت حضور در دادسرای اوین داشتم.

این فعال حقوق زنان افزوده است: در حالیکه هنوز از اتهام‌ها اطلاعی ندارد، پنج روز فرصت دارد تا خود را معرفی نماید.

در خبری که عصر دوشنبه ۱۵ اسفند در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد، پدر و خواهر ابوالفضل آدینه‌زاده، یکی از جانباختگان جنبش «زن، زندگی، آزادی» در مشهد احضار شدند. کاربران در شبکه‌های اجتماعی، در واکنش به این احضارها، جرم این افراد را «دادخواهی» عنوان کرده‌اند.

ابوالفضل آدینه‌زاده، نوجوان ۱۶  ساله، بر اساس گزارش کمیته پیگیری وضعیت بازداشت‌شدگان، در روز شنبه ۱۶ مهر، در برابر درب شمالی دانشگاه فردوسی مشهد هدف تیر ساچمه‌ای قرار گرفته و مجروح شد. این نوجوان بر اساس این گزارش، پس از انتقال به بیمارستان، جان خود را از دست داد.

خانواده این نوجوان گفته بودند ابوالفضل با«پیکری پاره پاره» به بیمارستان انتقال پیدا می کند و ساعتی بعد جان می دهد.

برخی از فعالان سیاسی و مدنی، احضارهای روزهای اخیر، به ویژه احضار دوباره برخی از عفوشدگان را «پایان نمایش عفو عمومی» نامیده و تاکید کردند: قوه قضائیه جمهوری اسلامی بار دیگر به تعقیب کیفری عفوشدگان روی آورد است.
ار.اف.ای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *