مسمومیت‌های مشکوک به خوابگاه ۱۳ آبان رسید؛ دانشگاه تهران: بوی رنگ‌آمیزی خیابان بود

By | ۱۴۰۲-۰۱-۲۳

مسمومیت‌های مشکوک دانش‌آموزان و دانشجویان در شهرهای مختلف ایران همچنان ادامه دارد و در یکی از آخرین این موارد گزارش‌هایی از رسیدن این موج به خوابگاه دانشجویی ۱۳ آبان تهران منتشر شده است.

این گزارش‌ها به نقل از شاهدان عینی می‌گوید که در ساعات بامدادی سه‌شنبه ۲۲ فروردین «استشمام بوی نامطبوع» و «مشاهده دود در طبقه اول خوابگاه» دانشجویان را به حیاط مجتمع کشاند و بعد از گذشت دقایقی «سوزش چشم و گلو درد و سرفه و به تبع احساس تنگی نفس در چند نفر از دانشجویان شروع شد».

علائم یادشده تاکنون در تمام موارد مسمومیت‌های مشکوک گزارش شده است که در بسیاری از این موارد دانش‌آموزان و دانشجویان به بیمارستان منتقل شده‌اند. تصاویر منتشرشده در شبکه‌های اجتماعی نشان می‌دهد که بامداد سه‌شنبه ماشین‌های آتش‌نشانی و آمبولانس به خوابگاه ۱۳ آبان نیز اعزام شده‌اند اما طبق گفته دانشجویان، به آنها اجازه خروج از خوابگاه داده نشده است.

این گزارش‌ها می‌گویند که یکی از مسئولان حراست دانشگاه تهران متعاقب این آشفتگی‌ها وارد خوابگاه شده و ادعا کرده «بویی که می‌آید ناشی از رنگ‌آمیزی خطوط خیابان های اطراف است».

اداره‌کل امور خوابگاه‌های دانشگاه تهران نیز در اطلاعیه‌ای این مسئله را به «رنگ‌آمیزی خطوط کف خیابان» نسبت داده است.

اطلاعیه این نهاد گزارش‌ها درباره ایجاد علائم ناراحتی تنفسی از جمله سوزش گلو در میان دانشجویان را تایید می‌کند اما می‌گوید که بررسی مسئولان انتظامات و عوامل آتش‌نشانی و اورژانس نشان داد «این بو ناشی از رنگ‌آمیزی خطوط کف خیابان‌های اطراف این خوابگاه، شامل خیابان‌های وصال، طالقانی و قدس است».

مقامات جمهوری اسلامی تاکنون روایات ضد و نقیضی را از مسمومیت‌های مشکوک دانش‌آموزان و دانشجویان ارائه کرده‌اند که هم شامل تایید حملات با گاز بوده و هم شامل نظریه‌هایی مانند «شیطنت دانش‌آموزان».

با این حال اظهارات علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، در اواسط اسفند ماه و هشدار او مبنی بر حکم «اشد مجازات» برای عاملان آن در صورت اثبات، باعث وقفه‌ای چند روزه در سیر حوادث شد.

طی روزهای اخیر گزارش‌هایی مبنی بر دستورالعمل وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای مطبوعات داخلی منتشر شده است که آنها را از پوشش اخبار این مسمومیت‌ها منع می‌کند.

با استفاده از گزارش‌های خبرگزاری ایسنا و رادیو فردا؛ س.ن/ک.ر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *