“خشم” سپاه پاسداران از انتخاب حسین سلاح‌ورزی رئیس جدید اتاق بازرگانی ایران

By | ۱۴۰۲-۰۳-۳۰

با انتخاب حسین سلاح‌ورزی به ریاست اتاق بازرگانی ایران، خبرگزاری تسنیم وابسته به سپاه پاسداران کارزار خدشه‌دار کردن این شخصیت بخش خصوصی را آغاز کرد و نوشت، سلاح‌ورزی “در ناآرامی‌های اخیر از معترضان حمایت کرده است”.

انتخابات پرحاشیه اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران روز یکشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۲ (۱۸ ژوئن) به پایان رسید. در این انتخابات ۳ نفر از اعضای اتاق بازرگانی جمهوری اسلامی بر سر کسب کرسی ریاست با یگدیگر رقابت کردند و در نهایت براساس آرای اخذشده حسین سلاح‌ورزی رئیس اتاق بازرگانی ایران شد.

از مجموع ۴۲۶ رای، ۲۶۵ نفر به سلاح‌ورزی رای دادند. از مجموع ۴۸۲ رأی، یونس ژائله نیز ۹۵ رای و حسین پیرموذن ۶۲ رای کسب کردند.

به دنبال انتخاب حسین سلاح‌ورزی به ریاست اتاق بازرگانی ایران، خبرگزاری تسنیم، وابسته به سپاه پاسداران تصویری از یک حساب شبکه‌های اجتماعی سلاح‌ورزی منتشر کرد که او در ۲۵ آبان ۱۴۰۲ (۱۶ نوامبر ۲۰۲۲) در یک پیامک مرگ مردم ایذه را با این عبارت‌ها تسلیت گفته بود: “مردم بیگناه ایذه غرق در خون” و “گاهی اوقات حالت چنان است که تمام وجودت گریه می‌کند، جز چشمانت…”

به نوشته تسنیم سلاح‌ورزی همچنین با خانواده کیان پیرفلک ابراز همدردی کرده و گفته است: «صبر بسیار بباید پدر پیرفلک را / تا دگر مادر گیتی چو تو فرزند بزاید”.

این رئیس جدید اتاق بازرگانی در صدها توئیت خود در مورد مسائل و موانع رشد اقتصادی و توسعه ایران، در یک توئیت، که تسنیم به آن اشاره کرده، می‌نویسد: «#ایران گاو شیرده هیچ کشوری نیست، حتی اگر آن کشور روسیه باشد!»

خبرگزاری وابسته به سپاه پاسداران این عبارات را “مواضع تند در حمایت از براندازان جمهوری اسلامی در فتنه ۱۴۰۱” خوانده است.

تسنیم روز دوشنبه ۲۹ خرداد (۱۹ ژوئن) در گزارش بلندی نوشت که حسین سلاح‌ورزی “دیروز رئیس اتاق بازرگانی و عضو مهم‌ترین شوراهای عالی نظام شده است، حال این سؤال مطرح می‌شود؛ آیا دستگاه‌های امنیتی و نظارتی کشور منافع ملی را شوخی گرفته‌اند؟”

فضای انتخابات “پلیسی” شده بود

روزنامه “شرق” این انتخابات را “دست رد خصوصی‌ها به حضور دولت” خواند و نوشت: «انتخاب سلاح‌ورزی در شرایطی انجام شد که شنیده‌ها حاکی از تندشدن فضای انتخابات پارلمان بخش خصوصی و رد‌صلاحیت او بود؛ اما ناگهان ورق برگشت و او دوباره به صحنه انتخابات آمد و گفت که دولت هیچ دخالتی در انتخابات پارلمان بخش خصوصی نداشته است.»

در آستانه این انتخابات گفته می‌شد فضای انتخابات اتاق بازرگانی، به عنوان پارلمان بخش خصوصی، “پلیسی” شده و “نامزدهای انتخابات اتاق بازرگانی ایران باید تأیید صلاحیت شوند”.

انجمن نظارت بر انتخابات اتاق بازرگانی پیش از این با اعلام زمان انتخابات در ۲۸ خرداد گفته بود که هنوز حراست وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) نظر نهایی خود را درباره تمام ۴۳ کاندیدای انتخابات هیئت‌رئیسه اعلام نکرده است. این در حالی بود که این انجمن فهرست کاندیداها را یک ماه قبل از انتخابات اتاق برای دریافت نظر نهادهای مرجع و رسمی ارجاع داده بود اما تا چند روز پیش از انتخابات نظری اعلام نشد.

چهار روز پیش از برگزاری انتخابات وزارت صمت نظر خود در مورد کاندیداها اعلام کرد که علنی نشد و انجمن نظارت بر انتخابات این نظر را تنها برای کاندیداها فرستاد. با این حال گفته شد که این تنها نظر حراست وزارت صمت است و وزارت اطلاعاتی نظری نداده است.

ابراهیم بهادرانی، مشاور عالی رئیس اتاق بازرگانی تهران در گفت‌وگو با روزنامه “هم‌میهن” ضمن اعلام قطعی بودن نتیجه انتخابات گفت که “وزارت اطلاعات فرصت ۱۰ روزه داشته است در مورد کاندیداها اعلام‌نظر کند”. او افزود: «اگر طی این ۱۰ روز اعلام‌نظری صورت نگرفت به منزله تایید صلاحیت کاندیداها خواهد بود. به این ترتیب انتخابات برگزارشده نهایی بوده است و قرار نیست اعلام نظر مجددی صورت گیرد.»

با این حال برخی رسانه‌ها به نقل از خبرگزاری دولتی ایرنا نوشتند که “صلاحیت حسین سلاح‌ورزی رد شده” است، اما این خبر از روی خروجی برخی رسانه‌ها حذف شد.

گفته شد که رقابت اصلی برای ریاست اتاق بازرگانی “به دست تبریزی‌ها افتاده است” و احد عظیم‌زاده، تاجر سرشناس فرش، یونس ژائله، تولیدکننده مطرح تبریزی و حسین پیرموذن، تولیدکننده اردبیلی “میدان‌دار” شده‌اند. نام محسن بهرامی‌ارض‌اقدس هم به‌عنوان یک گزینه جدی دولت برای نامزدی ریاست اتاق بازرگانی ایران مطرح شده بود.

با این حال حسین سلاح‌ورزی دوباره پشت تریبون رفت و از برنامه‌های آینده خود گفت و دیگر کاندیداها نیز هر یک سه دقیقه سخنرانی کردند.

گزارشگر “شرق” نوشت، اما پیش از اعلام کاندیداتوری این افراد، محمد جواد حاج‌حسینی، معاون پارلمانی وزارت صمت، بدون اینکه اشاره به فرد مشخصی بکند، گفت: “به این دوست عزیز توصیه می‌کنم به‌صورت شخصی کاندیدا نشود و انصراف بدهد”.

در پی آن حسین سلاح‌ورزی پشت تریبون رفت و گفت: «در یک ماه اخیر من مورد بی‌مهری زیادی قرار گرفتم و اتهامات زیادی به من وارد شده است. من به‌عنوان یک کاندیدای ریاست اتاق بازرگانی ایران تاکنون از هیچ مرجع امنیتی احضار یا تهدید نشده‌ام. بر همین اساس با توجه به اینکه منعی رسمی درخصوص حضور در انتخابات نداشتم، اکنون مجددا اعلام کاندیداتوری می‌کنم.»

این رئیس جدید اتاق بازرگانی ایران همچنین گفت: «بخش خصوصی بخشی از نظام اقتصادی کشور محسوب می‌شود و باید با تدوین استراتژی مناسب، بر اساس گفته‌های رهبری و نظام ایفای نقش کند. شرایط اقتصادی در حالت ویژه است و اتاق بازرگانی‌ باید بر اساس نکاتی که رهبری برای رشد تولید و مهار تورم اعلام کردند، حرکت کند و این نهاد برای احیای رشد اقتصادی و مهار تورم باید کنار سیستم حکمرانی اقتصادی بایستد که برای عملیاتی‌کردن چنین نقشی به بازبینی در فرایندها نیاز داریم.»

سلاح‌ورزی افزود که تحریم‌ها باعث “عقب‌نشینی فعالان اروپایی در ایران شد” و اتاق وظیفه دارد “این دیپلماسی را بار دیگر فعال کند” و “بعد از برقراری کامل روابط دیپلماتیک و سیاسی و فراهم‌شدن زمینه‌ها برای ارتباط اقتصادی، اتاق و اعضای اتاق از این ظرفیت بهره می‌گیرند”.

به گفته او در ماه‌های اولیه سال با اتاق بازرگانی عربستان “مکاتباتی” صورت گرفته و و مقامات سعودی اعلام آمادگی کردند تا “اتاق مشترک تشکیل شود”.

به گزارش “هم‌میهن”، در شرایطی که به گفته محمد قاسمی، رئیس مرکز پژوهش‌های اتاق بازرگانی ایران، نگاه به فعالان اقتصادی در دولت، نگاه ارباب-رعیتی است، کارآمد بودن اتاق ایران به‌عنوان بازوی مشورتی دولت به نمایندگی از بخش خصوصی، می‌تواند بر این نگاه چیره شده و مطالبات بخش واقعی اقتصاد را پیگیری کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *