عذرخواهی مرکز تجاری اُپال از پوستر بحث‌برانگیز درباره مردم بندرعباس

By | ۱۴۰۳-۰۱-۰۷

مرکز تجاری اُپال با انتشار بیانیه‌ای از پوستر جنجالی خود که در آن ساکنان بندرعباس با مردم آفریقا مقایسه شده بودند، عذرخواهی کرد.

اُپال به مناسبت آغاز سال جدید پوسترها و برچسب‌هایی را برای معرفی نقاط مختلف ایران بر روی دیوار و کف این مرکز تجاری نصب کرد.

در یکی از این پوسترها نوشته شده بود: «اینجا بندرعباس است، جایی که مردمانش شباهت زیادی به آفریقایی‌ها دارند.»

پس از انتقادات گسترده نسبت به این پوستر، اُپال از این اقدام خود عذرخواهی کرد.

در بیانیه این مرکز تجاری آمده است: «ما عاشق بچه‌های خلیج فارسیم و امسال خواستیم مردم همه شهرها توی عید همو ببینن و با هم دید و بازدید کنن و بیشتر همو بشناسن و کنار هم باشن. پس اگر دلی شکسته ما رو ببخشه … می‌دونیم که دل بندری‌ها دریاست.»

پیش از این، تعدادی از بندرعباسی‌های مقیم تهران و نیز برخی از مردم این شهر که برای تعطیلات نوروزی در پایتخت به سر می‌بردند، برای نشان دادن اعتراض خود، به مرکز تجاری اُپال در منطقه سعادت‌آباد تهران رفتند.

برخی فعالان مدنی و کاربران فضای مجازی محتوای این پوستر را که به شباهت ظاهری مردم بندرعباس و آفریقا اشاره می‌کرد، نژادپرستانه توصیف کردند.

عبداسلام جمالی، نویسنده اهل استان هرمزگان، در مطلبی که روز ششم فروردین در پایگاه خبری صبح ساحل‌نیوز منتشر شد، با انتقاد از پوستر اُپال نوشت: «جاهلیت رنگ‌ها و نژادها قرن‌هاست به زباله‌دان تاریخ سپرده شده است.»

جمالی افزود: «آری، مردمان من به آفریقا می‌مانند … آنگاه که پای انسانیت و صلح و مبارزه با نابرابری و دفاع از حق و حقیقت در میان بوده، مانند فرزند آفریقا، ماندلای بزرگ، تا آخرین نفس ایستاده‌اند ولی هیچ‌گاه در لابه‌لای آپارتاید رنگ‌ها نمانده‌اند و هیچ ملتی را به خاطر رنگ و نژادش سرزنش نکرده‌اند.»

در واکنشی دیگر به این ماجرا، خبرگزاری فارس، وابسته به سپاه پاسداران، «فقدان اطلاعات مرکزنشینان نسبت به اهالی مناطق مختلف کشور، به‌خصوص اهالی جنوب» را مورد انتقاد قرار داد و تاکید کرد این ضعف «ریشه در نگاه تمرکزگرایانه‌ پاره‌ای مدیران کلان دارد که نسبت به فرهنگ و اندیشه و آداب و رسوم و ظرفیت‌های مناطق جنوبی بی‌توجه بوده‌اند».

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *