آزادی نیلوفر بیانی و هومن جوکار، دو فعال محیط زیست از زندان

By | ۱۴۰۳-۰۱-۲۱

شامگاه دوشنبه خبر آزادی نیلوفر بیانی و هومن جوکار، فعالان محیط زیست از زندان اوین در رسانه‌های داخلی ایران انتشار یافت. پیش‌تر حجت کرمانی، وکیل دادگستری از “عفو” این دو به همراه سپیده کاشانی و طاهر قدیریان خبر داده بود.

رسانه‌های داخلی ایران شامگاه دوشنبه ۲۰ فروردین (۸ آوریل) از آزادی نیلوفر بیانی و هومن جوکار، دو تن از فعالان محیط زیستی از زندان اوین خبر دادند و تصاویری از لحظه آزادی این دو را منتشر کردند.

کاوه مدنی، مدرس و فعال محیط زیست نیز در حساب کاربری اکس خود (توئیتر سابق)، در واکنش به خبر آزادی این فعالان محیط زیست نوشت: «چشم دلمان روشن. چشم و دل ایران روشن.»

روز یکشنبه ۱۹ فروردین، اقتصاد ۲۴ به نقل از حجت کرمانی، وکیل دادگستری از عفو این دو فعال محیط زیستی به همراه سپیده کاشانی و طاهر قدیریان به مناسبت فرا رسیدن عید فطر خبر داده بود. خبری که در سطح گسترده با خشنودی استقبال شد و سازمان ملل نیز آن در باره آن بیانیه‌ای صادر کرد. این سازمان با انتشار بیانیه‌ای نوشت:‌‌«از آنجایی که ایران، منطقه خاورمیانه و جهان همچنان با چالش‌های زیست محیطی جدی از جمله تغییرات اقلیمی، بیابان زایی و آلودگی مواجه هستند، واضح است که هیچ کشوری از اثرات مخرب تخریب محیط زیست مصون نیست. مادامی که ما به دنبال حمایت از محیط زیست تنها سیاره ای هستیم که همه ما به آن وابسته هستیم، همه صداها باید شنیده شوند و از آنها حفاظت شود.»

این فعالان محیط زیستی که در موسسه غیردولتی میراث پارسیان در زمینه جلوگیری از انقراض پلنگ ایرانی فعالیت می‌کردند، در بهمن ۱۳۹۶ بازداشت شدند.

سازمان اطلاعات سپاه پاسداران “بی‌هیچ سند و مدرکی” این افراد را به جاسوسی متهم کرد.

نیلوفر بیانی پیش از این افشا کرده بود که برای “اعتراف اجباری” تحت شکنجه و آزار جنسی و جسمی و روحی قرار داشته و حکم صادر شده بر مبنای اعتراف‌های اجباری است.

در این پرونده، مراد طاهباز و نیلوفر بیانی به ۱۰ سال حبس، هومن جوکار و طاهر قدیریان به ۸ سال و سام رجبی و سپیده کاشانی هر یک به ۶ سال حبس محکوم شدند.

سام رجبی آذرماه گذشته با اتمام دوران شش ساله محکومیتش از زندان آزاد شد. مراد طاهباز نیز که تابعیت ایرانی-آمریکایی دارد، شهریور ماه گذشته در جریان تبادل زندانیان آزاد شد.

دویچه وله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *