موحدی کرمانی ۹۳ ساله به عنوان رئیس دوره جدید مجلس خبرگان رهبری انتخاب شد

By | ۱۴۰۳-۰۳-۰۲

جلسه افتتاحیه دوره ششم مجلس خبرگان رهبری که مسئولیت اصلی آن طبق قانون اساسی جمهوری اسلامی عزل و نصب رهبری کشور است، امروز سه‌شنبه برگزار شد. نمایندگان این مجلس با اکثریت آرا محمدعلی موحدی کرمانی را به ریاست مجلسی انتخاب کردند که به گفته علی خامنه‌ای «مظهر مردم سالاری اسلامی» است.

افتتاحیه این دوره از مجلس خبرگان با حضور بسیاری از مقامات سابق و کنونی جمهوری اسلامی در حالی برگزار شد که ابراهیم رئیسی و محمدعلی آل‌هاشم، دو عضو این مجلس که روز یکشنبه در حادثه سقوط بالگرد کشته شدند، از غایبان این مراسم بودند.

قبل از آغاز رای گیری، موحدی کرمانی ۹۳ ساله به عنوان رئیس سنی مجلس انتخاب شده بود. او که از اولین دوره تشکیل این مجلس عضو آن بوده است، با ۵۵ رای از میان ۸۳ نماینده حاضر به عنوان رئیس این دوره انتخاب شد.

پیش از او، احمد جنتی ۹۷ ساله بر کرسی ریاست این مجلس تکیه داشت. در انتخابات اسفندماه این مجلس، جنتی ثبت‌نام نکرد.

افتتاحیه مجلس خبرگان با خواندن پیام علی خامنه‌ای آغاز شد. رهبر کنونی جمهوری اسلامی در خرداد ۱۳۶۸ و در پی مرگ روح‌الله خمینی توسط همین مجلس خبرگان به عنوان رهبری انتخاب شد و در حدود ۳۵ سال گذشته قدرت خود را در این منصب تحکیم بخشبده است.

خامنه‌ای در پیام خود که توسط محمدی گلپایگانی، رئیس دفتر او قرائت شد، مجلس خبرگان را «مظهر مردم سالاری اسلامی» توصیف کرد. این در حالی است که در انتخابات اخیر مجلس خبرگان شماری از چهره‌های منتقد یا غیرهمراه با ایده‌های حاکم مانند حسن روحانی، رئیس جمهور سابق رد صلاحیت شدند.

نمایندگان مجلس خبرگان برای یک دوره ۸ ساله انتخاب می‌شوند. وظیفه اصلی این مجلس تعیین جانشین رهبر جمهوری اسلامی است. اما مجلس خبرگان روی کاغذ توانایی عزل رهبر را هم دارد. بنابر اصل صد و یازدهم قانون اساسی، «هرگاه رهبر از انجام وظایف قانونی خود ناتوان شود» «یا معلوم شود از آغاز فاقد بعضی از شرایط بوده است، از مقام خود بر کنار خواهد شد». تشخیص این موضوع بر عهده نمایندگان این مجلس است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *