کانادا سپاه پاسداران را سازمان تروریستی اعلام کرد

By | ۱۴۰۳-۰۳-۳۱

دولت کانادا سپاه پاسداران را در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار داد. بدین ترتیب هر گونه حمایت عملی از این نیروی نظامی جمهوری اسلامی در کانادا پیگرد قانونی در پی خواهد داشت. دارایی‌های سپاه نیز در این کشور مسدود خواهد شد.

دولت کانادا سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار داد. دومینیک لوبلان، وزیر امنیت عمومی کانادا، روز چهارشنبه ۱۹ ژوئن گفت: «دولت ما می‌خواهد اطمینان یابد که برای اقدامات غیرقانونی ایران و حمایتش از تروریسم مصونیتی وجود نخواهد داشت.»

این اقدام کانادا از جمله بدین معناست که هر کس که در این کشور از سپاه پاسداران به شکل مالی یا مادی حمایت کند، مورد پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت و دارایی‌های این نهاد نظامی در کانادا مسدود خواهد شد.

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نیروی ایدئولوژیک نظامی حکومت ایران محسوب می‌شود که پس از انقلاب بهمن ۵۷ برای جلوگیری از کودتای ارتش و برای مستحکم کردن پایه‌های ایدئولوژیک جمهوری اسلامی بنیان‌گذاری شد.

این نیروی نظامی و بازوی امنیتی آن “سازمان اطلاعات سپاه” همچنین به دلیل دخالت مستقیم در سرکوب جنبش‌های سیاسی−اجتماعی در ایران، از جمله اعتراضات مردمی سال‌های ۹۶، ۹۸ و خیزش سراسری “زن، زندگی، آزادی”، در میان معترضان به وضعیت موجود در ایران و مخالفان حکومت بدنام هستند.

در جریان جنبش “زن، زندگی، آزادی” و پس از آن، قرار دادن سپاه پاسداران در فهرست سازمان‌های تروریستی به خواست عمومی معترضان تبدیل شد. این درخواست در بسیاری از کشورهای اروپایی نیز بارها از سوی سیاستمداران مطرح شده است.

پارلمان اروپا نیز در اوایل اردیبهشت‌ماه گذشته طی قطعنامه‌ای خواستار قرار دادن سپاه پاسداران در فهرست گروه‌های تروریستی اتحادیه اروپا شد.
دویچه وله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *